Smart home v súčasnosti už nie je žiadne sci-fi. Je rok 2025 a dvere, zásuvky či dokonca chladnička môžu byť chytrejšie ako starý telefón. Doslova.
Ak sa chcete pustiť do sveta inteligentnej domácnosti, nemusíte pritom hneď meniť celý byt na laboratórium. Stačia tri veci, ktoré zmenia spôsob, akým sa pozeráme na komfort, bezpečnosť a kontrolu. Ktoré to sú?
Smart zásuvka – mozog pre hlúpe spotrebiče
Smart zásuvka dokáže spraviť „smart“ prakticky z akéhokoľvek zariadenia. Takmer. Smart tak môžete ovládať televízor, svetlá či lampy, chladničku, práčku, sporák, rýchlovarnú kanvicu… prakticky všetko, čo je na 230 V. Je však nutné poznamenať, že viete ovládať iba ich zapnutie a vypnutie, nečakajte teda od smart zásuvky, že vám spustí práčku na konkrétny cyklus.
Práve v tom je šikovnosť smart zásuviek – viete ich vypnúť na diaľku. Azda každému sa už stalo, že zabudol vytiahnuť žehličku zo zásuvky. Moderné síce majú množstvo ochrán a automatické vypnutie, no verili by ste tomu? Vďaka smart zásuvke viete žehličku, rýchlovarnú kanvicu, umývačku, práčku, sušičku či varnú dosku vypnúť na diaľku a mať istotu, že „nezhoríte“.
Na čo si dať ale pozor? Nie každá smart zásuvka podporuje meranie spotreby, niektoré zásuvky zas potrebujú hub (centrálnu jednotku), iné fungujú len cez Wi-Fi. Treba si overiť, s čím je vaša vyhliadnutá kompatibilná (Google Assistant, Alexa, Apple HomeKit), a či zvláda záťaž spotrebičov ako sušička, nielen nočná lampa. Odporúčame preto overené značky, určite nesiahať po „no-name“ značkách z Číny, iba aby ste ušetrili pár eur.
Ak ale chcete so smart home začať od základu, namiesto zásuviek siahnite po smart moduloch (relé) priamo do elektrických zásuviek v stenách. O nich ale inokedy.
Smart zámok – kľúče do minulosti, prst do budúcnosti
Tradičné kľúče majú svoje čaro, ale aj svoje riziká. Stačí nepozornosť a klúče si buď zabuchnete doma, alebo ich stratíte. Smart zámok umožňuje otvoriť dvere pomocou mobilu, kódu, odtlačku prsta alebo dokonca automaticky, pri priblížení sa k domu. Ideálne pre rodiny, kde už každý aspoň raz zabudol kľúče, ale aj pre tých, čo chcú vedieť, kedy a kto otvoril dvere.
Smart zámky často ponúkajú aj možnosť dočasných kódov – napríklad pre kuriéra, upratovačku či návštevu. Všetko je pod kontrolou v aplikácii s prehľadom histórie vstupov. Samozrejmosťou by mala byť vysoká úroveň šifrovania a možnosť mechanického odomknutia ako záloha. Preto neodporúčame opäť investovať do hocijakého zámku, ale pred tým si poriadne pozrieť testy a recenzie. Na tie z e-shopov, hlavne tých čínskych ale rovno zabudnite.
Dôležitá je tiež kompatibilita s konkrétnymi dverami – niektoré zámky sú určené len na europrofilové vložky, iné vyžadujú špecifické rozmery. A hlavne: šetriť na bezpečnostnom zámku je najhorší nápad. Z našich skúseností odporúčame zámky od firiem ako Nuki (napríklad Smart Lock 4), Aqara (napríklad U200) či Tedee (napríklad Smart Lock). Samozrejme, toto nie sú jediné smart zámky na trhu. Tieto ale majú naše odporúčania.
Smart senzor otvorenia – vie, kedy niekto niečo otvoril
Na prvý pohľad nenápadný plastový doplnok, na druhý pohľad doslova game-changer. Senzor otvorenia dverí, okien alebo skrinky je spárovaný s aplikáciou a zaznamenáva každý pohyb. Dá sa pripevniť na vstupné dvere, okno, dvere od chladničky či mrazničky, skrinku s alkoholom, zásuvku s dokladmi či dokonca truhlicu s pokladom.
Niektoré modely sú schopné detegovať vibrácie či pokus o neoprávnené otvorenie. Ideálne ako súčasť alarmového systému alebo len ako tichý kontrolór nočných výletov k chladničke. Pretože priznajme si – kto by nechcel vedieť, koľkokrát sa po večeroch vyjedá? To je, samozrejme, len okraj možností využitia a takýto senzor viete použiť prakticky na všetko čo sa otvára a má nejaké dvierka.
Senzory fungujú na magnetickom princípe a fungujú vďaka batériám. Vydržia mesiace a komunikujú cez Zigbee, Z-Wave alebo Wi-Fi. Opäť je dôležité overiť kompatibilitu s hubom alebo aplikáciou, ktorú chcete doma používať.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.