Reklama

Smart home lacno a rýchlo? TP-Link má na to takmer všetko [test]

Števo Porubský

Spoločnosť TP-Link sídliaca v Singapure sa pred pár rokmi rozhodla ponúknuť zákazníkom svoje prvé smart home riešenia pod značkou Tapo. Odvtedy do portfólia podznačky pribudli desiatky produktov, ktoré spája jedno – prijateľná cena.

Samozrejme, už vtedy (i medzičasom) vznikli desiatky ďalších spoločností, ktoré ponúkajú svoje smart home riešenia aj na iných komunikačných protokoloch ako Zigbee či Z-Wave.

Nie je síce smart home ako smart home. Každý si pod týmto pojmom predstaví svoje. Niekomu stačí ovládať pár svetiel, iní si do smart home zakomponujú aj smart domáce spotrebiče – práčka, chladnička, rúra… Pravdou však je, že smart home je kompletné prepojenie všetkých elektrických komponentov v domácnosti s tromi cieľmi – diaľkové ovládanie, automatizácia a monitorovanie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Inteligentnú domácnosť chce človek ovládať z akéhokoľvek kúta planéty, no zároveň smart home má byť automatizovaný, aby ste nemuseli všetko robiť manuálne. Tretím cieľom inteligentnej domácnosti je monitorovanie jednotlivých prvkov hlavne pre šetrenie energiami. Výsledkom má byť zvýšené pohodlie, úspora energií a zvýšenie bezpečnosti domácnosti.

Smart home si môžete nechať vytvoriť od firiem, ktoré sa tomu venujú. Tie sa postarajú o profesionálne komponenty, zväčša prepojené káblom (hoci už existujú aj pokročilé bezdrôtové riešenia) a ponúknu centrálny ovládač, príp. appku.

Inteligentnú domácnosť si ale viete spraviť aj vy (ide teda o akýsi DIY smart home) vďaka firmám, ktoré jednotlivé komponenty vyrábajú. A tých veru je… Zo skúseností ale viem povedať, že je jednoduchšie riešiť prvky od jednej spoločnosti ako od mnohých drobných. Každá si totiž rieši vlastnú appku, príp. nebodaj vlastnú hub, ku ktorému sa jednotlivé komponenty pridávajú.

Našťastie si ich potom viete spojiť v Google Home či Apple Home, no ani to nie je ono. Hlavne také drobnosti ako nemožnosť ovládania naklonenia žalúzií, ktoré v Google Home či Apple Home nenájdete. Navyše Apple Home, Google Home, ale aj Amazon Alexa či Samsung SmartThings musia dané smart produkty aj podporovať, čo tiež nie je vždy pravidlom. Potom tu máme ešte jeden spoločnú platformu, Matter, ktorý sa ale rozbieha ťažšie ako nákladný vlak, nehovoriac o problémoch, ktoré pomerne mladá platforma zažíva. Vybrať si tak jednu platformu, na ktorej budete všetko stavať je veľmi dôležité.

A hoci nie je možné mať všetky produkty pre smart home od jediného výrobcu (napríklad ani tí najväčší nemusia mať smart zámok na dvere), ideálne je mať čo najviac produktov od jedného. Zistil som to aj na vlastnej koži a tak som sa na test smart home systému Tapo od TP-Linku celkom tešil.

To som ale nevedel, čo ma čaká. Do redakcie dorazila veľká krabica plná najrôznejších smart home produktov, ktoré stoja za vyskúšanie. Okrem bežných produktov ako smart žiarovky, ovládače, zásuvky či snímače ma v krabici prekvapil aj robotický vysávač! Áno, TP-Link má v ponuke série Tapo aj robotický vysávač. A nie jeden, ale rovno 16 (!), u nás dostupných je však „len“ 6 – RV10 Plus, RV20, RV20 Mop, RV20 Mop Plus, RV30, RV30 Plus. V testovacom balíku boli ale aj dve smart kamery či dokonca smart zvonček na dvere. Proste všetko, na čo by ste mohli a mali myslieť pri zriaďovaní inteligentnej domácnosti.

Pozrite si

Koľko stojí smart home Tapo od TP-Linku? [prehľad]

Toto, čo vidíte na obrázku ale zďaleka nie je všetko, čo v sérii Tapo nájdete. Už len fakt, že v ponuke nájdete až 6 rôznych smart elektrických zásuviek (P100, P110, P115, P300, P100M a P110M), je extrém. Zásuvky sa líšia nielen cenou, ale aj funkciami. Základné modely nevedia merať spotrebu energie, modely s M na konci podporujú aj vyššie spomínaný Matter. V zahraničí je už ale dostupná aj exteriérová zásuvka P400M.

V prípade osvetlenia si môžete vybrať žiarovky s päticou E27, a to konkrétne modely L510E, alebo farebné modely L530E a L535E. Pre svietidlá s päticou GU10 má Tapo v ponuke modely L610 a farebný model L630. K dispozícii máte ale aj LED pásiky v 5 (L900-5, L920-5, L930-5) a 10-metrových verziách (L900-10 a L930-10) s 230V napájaním.

Aj vypínače môžete mať rôzne. Základom je okrúhly magnetický model S200B, viac domácky pôsobí model S200D s rámikom. Tapo má však v ponuke aj náhradu za klasické vypínače ako S210 a S220 s dvomi spínačmi.

Zapínanie svetiel ale vie fungovať aj automaticky, a to vďaka snímačom, ktorým v appke iba zvolíte čo sa má udiať po ich akcii. K dispozícii je maličký snímač pohybu T100.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pre mnohé akcie môžete využiť aj kontaktný senzor T110 na dvere či okná. Zachrániť vás pred potopou môže snímač úniku vody T300. Pomôcť s ovládaním teploty v domácnosti zas môžu merače T310 a T315 s LCD displejom.

Vrcholom ponuky je ale portfólio kamier. Tu sa môžete pri výbere až zblázniť, v ponuke je až 25 kamier najrôznejšieho druhu a použitia – C100, C110, C120, C125, C200, C210, C211, C211, C220, C225, C310, C320WS, C325WB, C410, C420, C425, C420S2, C500, C510W, C520WS a TC40, TC65, TC70, TC71, TC72. Samozrejme, viaceré sú aj pre exteriér, mnohé sú pritom na batériu, ale k viacerým exteriérovým viete pripojiť napríklad aj fotovoltaické panely A200 a A201. Samozrejmosťou sú aj smart zvončeky. V množnom čísle, pretože v ponuke sú dva – D210 a D230S1, celkovo má TP-Link ale v portfóliu až 8 modelov.

Zaujímavosťou je, že nie všetky produkty potrebujú hub. Žiarovky si napríklad vystačia iba s Wi-Fi. Ovládače a snímače ale potrebujú šetriť energiu a tak komunikujú cez rádiové vlny (Sub-1G) s hubmi ako H100, alebo H200. Oba modely sú viacúčelové, napríklad fungujú aj ako zvonček pre smart zvonček, či hlásič či siréna. Novinkou v portfóliu je smart zámok DL110. A to nie je zďaleka posledný smart home prvok, ktorý TP-Link vytvorí.

V ponuke mi chýbajú jedine smart elektroinštalačné prvky. Náhrada klasického vypínača už je, no náhrada bežnej elektrickej zásuvky ešte nie. Tým by sa dalo odstrihnúť množstvo smart adaptérov do zásuviek, navyše by bolo možné zvýšiť aj bezpečnosť. Na diaľku by bolo možné napríklad skontrolovať zásuvku, v ktorej bola naposledy žehlička…

Ako na smart home od TP-Linku?

Nie je to nič zložité. Buď si pred samotnou kúpou poviete, čo všetko chcete v domácnosti zlepšiť, zmeniť, či ovládať a vyklikáte si v niektorom e-shope všetky prvky naraz. Alebo na to môžete ísť postupne a začať v malom.

Napríklad si najskôr môžete pripojiť na smart zásuvky všetky zariadenia, ktoré chcete ovládať. Ja osobne som zvolil pripojenie chladničky, mrazničky, umývačky riadu, práčky, sušičky, ale aj varnej dosky či zásuvky, na ktorú je napojený počítač v pracovni. Všetky sú pritom s meraním spotreby energie, aby som vedel, čo je najväčší žrút elektriny v domácnosti po elektromobile.

Neskôr som doplnil základnú zásuvku na ovládanie svetiel v knižnici, ktoré som predtým ovládal cez Philips Hue, no pridal jednu aj na svetlo za televízorom. Vďaka smart zásuvkám viem tieto svetlá ovládať hlasom.

Do smart domácnosti patria aj kamery, vďaka ktorým viete na diaľku sledovať čo sa deje u vás doma počas vašej neprítomnosti. Či už chcete sledovať domácich miláčikov, alebo záhradu, či vám tam susedia nechodia kradnúť čerešne, v ponuke Tapo nájdete množstvo aj cenovo veľmi dostupných kamier, ktoré vám problémy vyriešia. Odporúčam tiež zvoliť snímače na dvere, prípadne aj okná. Vďaka nim budete vedieť, či ste za sebou zatvorili dvere alebo okná.

Samozrejme, tieto prvky je možné nastaviť aj ako bezpečnostný prvok, ktorý môže odplašiť prípadných nechcených návštevníkov, zlodejov. Oba huby sú vybavené sirénou. Stačí teda ak sa otvorí okno či dvere a spustí sa siréna. Vám príde na smartfón, samozrejme, hlásenie o tejto udalosti. Výborný na ochranu domácnosti je aj snímač úniku vody, ktorý stačí dať pod umývadlo a viete, že ak náhodou prasknú pancierové hadičky, budete o úniku vedieť prakticky hneď.

Obsah pokračuje pod reklamou

Na čo sa treba pripraviť?

Keď si už zvolíte čo všetko chcete doma premeniť na smart, pripravte si niekoľko hodín času. Ani nie kvôli samotnej inštalácii jednotlivých prvkov, ale kvôli tomu všetkému okolo. Chcete pripojiť chladničku? Tú treba odsunúť od steny. Pamätáte sa, kedy ste pod ňou vysávali či umývali naposledy? Ani ja nie, takže hor sa do vysávania a umývania podlahy. Z inštalácie smart zásuvky na pár minút je zrazu pol hodinka. A takto to môže byť pokojne so všetkými ostatnými prvkami.

Milo ma však prekvapila samotná inštalácia jednotlivých prvkov do appky. Odporúčam to robiť postupne, po každom zapojenom zariadení ho hneď dajte hľadať a pridať do systému v appke. Okrem toho, že všetky zariadenia majú určité okno, v ktorom ich musíte do appky pridať, nestane sa vám, že budete chodiť po domácnosti a hľadať čo ste kde zapojili.

Inštalácia jednotlivých prvkov je z niekoľkých častí – vyhľadanie zariadenia, inštalácia zariadenia, určenie miestnosti, v ktorej má byť a aktualizácia, ktorá je prakticky vždy. Po úspešnom nainštalovaní sa viete s jednotlivými prvkami ďalej „hrať“ a nastavovať. Toto ale odporúčam až po tom, ako si nainštalujete ideálne všetky smart home zariadenia.

Vo veľmi dobre spracovanej a prehľadnej appke nájdete všetko pomerne rýchlo. Každé zariadenie má iné možnosti nastavenia, no využiť môžete aj automatizácie, ktoré v appke Tapo už rovno nainštalovali.

Čo všetko vie smart home Tapo?

Začnem základom, ktorý bude mať asi každý – smart zásuvky. Ak si zvolíte verzie s meraním spotreby, prvou informáciou v appke je využívanie energie. Tú môžete sledovať podľa aktuálnej spotreby, ale aj historicky, podľa dní, mesiacov či rokov. Veľkým plusom je možnosť exportu dát na e-mail!

Smart zásuvku si môžete naplánovať na zapínanie a vypínanie v konkrétnom čase, ale dokonca aj podľa východu či západu slnka, a to rovno aj s časom, o aký sa má spustenie voči východu či západu posunúť. Takto si viete načasovať napríklad zapnutie svetla v spálni, spustenie zavlažovania či čokoľvek iné vás napadne na spúšťanie a vypínanie v konkrétnom čase. Doma takto máme napríklad načasované spúšťanie a vypínanie „hlúpej“ čističky vzduchu. Podobne funguje aj časovač, no ten je výrazne jednoduchší – iba nastavíte ako dlho má byť zásuvka zapnutá, resp. vypnutá.

Zaujímavá je funkcia Režim neprítomnosti. Tá sa hodí, ak ste počas dňa v práci, no nechcete, aby domácnosť pôsobila prázdno. Vo vami zvolenom čase si môžete nastaviť pre jednotlivé dni v týždni, že sa bude daná elektrická zásuvka zapínať a vypínať v náhodných časoch. Takto môžete zapnúť rádio, televízor či svetlá.

Milo dokážu prekvapiť aj nastavenia i takej drobnosti, akou je smart zásuvka. Samozrejmosťou je možnosť premenovania či preloženia zásuvky do inej miestnosti, viete si na nej vypnúť LED diódu, aby vás nerušila počas spánku, no modely s meraním spotreby majú navyše aj Ochranu napájania a Ochranu nabíjania!

Prvá ochrana slúži na to, aby sa v prípade prekročenia nastaveného výkonu automaticky zásuvka vypla. Druhá ochrana slúži na nabíjanie zariadení a ochranu ich batérií. Fungovať to má nielen na smartfóny, ale aj notebooky, tablety či dokonca smart hodinky. Funkcia, keď zaznamená dlhšie zníženie odberu energie, automaticky vypne prívod elektrickej energie, čím sa už zariadenie ďalej nenabíja, aj keď napríklad počas noci stratí kvôli zapnutému stavu alebo hibernácii určité percento energie. Hodí sa to, samozrejme, na zásuvky, kde máte pripojené nabíjačky k mobilným zariadeniam.

Obsah pokračuje pod reklamou

Na svoje si prídete aj pri nastavovaní smart žiaroviek. Pokiaľ máte tie s RGB spektrom, vybrať si môžete akúkoľvek farbu, alebo jednu zo šestice základných. Samozrejme, viete na diaľku (alebo automaticky) ovládať jas, podanie bielej (od 2 500 do 6 500 K), no dokonca vidíte aj spotrebu energie! Čerešničkou na torte sú tzv. Motívy. Ide o automatické zapínanie a vypínanie žiarovky v rôznych frekvenciách a farbách, ktoré si tiež môžete upraviť podľa seba. Aj v prípade žiaroviek si ich viete Naplánovať či Časovať ako v prípade smart zásuviek.

Zaujímavosťou sú aj Inteligentné kroky, ktoré nájdete pri každom produkte. Ide o akési IFTTT, teda If that than that. Inak povedané, ak sa niečo stane, urob toto. Automatizované funkcie sú výborné, nemusíte ich vytvárať a rozmýšľať nad nimi vy sami, no dajte veľký pozor, aby ste napríklad pri režim Príprava na spánok, kedy sa majú všetky spotrebiče vypnúť, nevypínali aj chladničku či mrazničku.

Funkcie sú ale veľmi šikovné, napríklad v režime Príchod domov stačí stlačiť jediné smart tlačidlo a vykoná sa množstvo akcií, od zpanutia svetiel, cez prepnutie kamier do súkromného režimu až po vypnutie vysávača, hoc aj nestihol dokončiť svoju úlohu. Taktýto pomerne jednoduchých apletov je v appke pomerne veľké množstvo. Stačí si ich len prejsť a vybrať, ktoré vám vie uľahčiť život.

Na zimu je napríklad ideálna aj Automatická regulácia vlhkosti. Ak merač vlhkosti zaznamená zníženú vlhkosť kvôli kúreniu, inteligentná zásuvka spustí inak „hlúpy“ zvlhčovač vzduchu, kým sa nedosiahne požadovaná úroveň vlhkosti. Po jej dosiahnutí sa smart zásuvka zas vypne.

Všetky zariadenia môžete aj zdieľať. Ten, komu chcete zariadenia zdieľať ale musí mať, logicky, appku Tapo a byť zaregistrovaný.

Kamery i zvonček ponúkajú taktiež veľmi bohaté možnosti nastavenia. Samozrejmosťou pre exteriérové modely (nami testované) je možnosť výberu detekčných zón aj s ich citlivosťou. Interiérové kamery zas dokážu detegovať plač dieťaťa a tak poslúžia aj ako digitálne pestúnky. Plusom je aj detekcia štekania psa či mňaučania mačky, čo ocenia hlavne majitelia domácich miláčikov, ktorí ostávajú doma. Samozrejmosťou je detekcia rozbitia skla.

Zvoliť si tiež viete kedy, v akom čase má kamera zachytávať obraz. Pokiaľ ste napríklad pravidelne doma, alebo víkendy trávite doma, kamera nemusí míňať energiu a neukladá na kartu či do cloudu žiadne záznamy. Vybrať si môžete, či chcete ukladať aj zvukovú stopu.

Zvoliť si môžete aj to, či sa má nahrávať čiernobiely alebo farebný nočný záznam, no zvoliť si viete aj inteligentný záznam, čo je kombinácia oboch. Mnohých určite potešia aj tzv. Privátne zóny, ktorými si určíte, že sa nebudú nahrávať ani sledovať konkrétne zóny, napríklad pri bazéne. Takto vylúčite prípadné zneužitie. Nastavení je ale podstatne viac, iba kamerám budete musieť venovať hodnú chvíľu na ich presné nastavenie.

Kamery majú QHD rozlíšenie, teda 2 560 x 1 440. Nie je to 4K Ultra HD, no je to stále viac ako Full HD. Testované kamery C220 a C420S2 majú aj AI detekciu ľudí, vozidiel, domácich zvierat i samotného pohybu, čo ale pri vonkajších kamerách môže znamenať detegovanie hýbajúceho sa stromu vo vetre. . Model C220 dokonca dokáže sledovať pohyb prípadného zlodeja, aby ho zachytil čo najviac. Plusom bezdrôtových modelov je pomerne nízka spotreba energie. Zapojené sú viac ako mesiac, každý deň detegujú nejaký pohyb, ľudí alebo autá a aj tak majú 74-79 % kapacity batérie.

Zároveň ku každej kamere máte nárok na 30-dňové skúšobné obdobie Tapo Care, čo je vlastne cloudové úložisko na vaše záznamy. Ak ale máte microSD kartu, nepotrebujete cloud. Cloud má výhodu v tom, že ak by vám aj zlodeji odcudzili kamery či huby s microSD kartami, dáta v cloude budete mať naďalej dostupné. Nevýhodou je mesačný polatok a obmedzenie na 30 dní záloh. MicroSD kartu by ste museli zaplniť, aby sa vám prepisovali stará dáta.

Obsah pokračuje pod reklamou

Aj taká drobnosť ako teplomery dokážu celkom zaujímavé veci. Okrem už spomínaných automatizácií vie teplomer merať, ale aj zaznamenávať teplotu. Spätne si tak viete pozrieť teploty, ale vďaka vlhkomeru aj záznamy o vlhkosti. To sa hodí najmä do novostavieb, kde buď máte extrémne suchý vzduch, alebo ešte extrémne vlhký. Ani jedno nie je dobré pre zdravie, no vďaka meraču ich viete upravovať. Dokonca je možné v nastaveniach určiť komfortnú zónu a pokiaľ sa teplota či vlhkosť dostanú mimo nej, dostanete hlásenie.

Zaujímavá je aj drobnosť typu inteligentný vypínač. Aj ten má pomerne bohaté nastavenia, pričom v Inteligentných krokoch nájdete aj možnosti ovládania napríklad smart svietidiel. Okrem bežného zapnutia a vypnutia vie vypínač vďaka točeniu doľava alebo doprava upravovať buď intenzitu osvetlenia, alebo meniť teplotu bielej. Samozrejmosťou je aj detailný záznam akcií, ktoré tlačidlo vykonalo, vrátane presného času.

Vďaka snímaču pohybu a smart žiarovke som si zas dokázal na priedomí vytvoriť z úplne „hlúpeho“ svietidla inteligentné svetlo. Využil som Inteligentné kroky, v ktorých som navolil zapnutie smart žiarovky v prípade, že snímač zaznamená pohyb po západe slnka. Zároveň žiarovka bude svietiť iba 10 minút.

Robotický vysávač je pomerne jednoduchý, ale svoju úlohu zvláda veľmi dobre. Vďaka nízkym rozmerom a nízkej základňovej stanici sa dokonca zmestil aj pod komodu a tak ho nie je vôbec vidieť. Nechýba mu mapovanie, možnosť plánovania, zvýšenie výkonu na koberci, ale ani mopovacia podložka či bodové čistenie.

Je to lacné? Relatívne áno

Určite poznáte Philips Hue. V systéme smart svietidiel nájdete aj smart zásuvky. Vedia ale len jedno – ovládať prúd. Philips Hue Smart Plug ale stojí minimálne 30 €. Rovnako „hlúpu“ smart zásuvku, ktorá ovláda iba zapnutie/vypnutie môžete mať od Tapo za zhruba 10 € (P100). Už za 12 € ale môžete mať smart zásuvku Tapo P110, ktorá vie merať aj spotrebu energie! A za polovicu ceny Philips Hue Smart Plug môžete mať smart zásuvku P110M, ktorá meria spotrebu, ale je zároveň pripravená aj pre Matter (ktorý sa snáď v budúcnosti znormalizuje). Za cenu jednej Philips Hue zásuvky tak môžete mať takmer 3 aj rovno s meraním spotreby energie.

Rovnako sú podstatne lacnejšie aj kamery, ale aj smart zvončeky či takmer všetko, na čo sa v ponuke Tapo pozriete. Samozrejme, sú aj drahšie riešenia, napríklad snímače a senzory nájdete u konkurencie lacnejšie. Ak sa posnažíte, nájdete lacnejšie prakticky všetko, no od výrobcov, ktorým nemusíte veriť ako etablovanej značke akou je TP-Link. A navyše nie všetky prvky smart home nájdete lacnejšie od jedného výrobcu. Inak povedané, budete potrebovať viac hubov, prípadne aplikácií, čo znamená viac starostí.

Za mňa osobne je Tapo ideálnym riešením pre tých, ktorí nemajú čas hľadať najrôznejšie riešenia u konkurencie a ich následné prepájanie napríklad cez Google Home či Apple Home. TP-Link pod značkou Tapo aktuálne ponúka všetko, na čo si môžete v DIY smart home riešení zmyslieť. Azda jedinou nevýhodou je, že smart home Tapo od TP-Linku komunikuje cez Wi-Fi (až na snímače a senzory), čo môže pri veľkom množstve prvkov zahltiť váš router. A ako väčšina podobných riešení, na plné fungovanie potrebujete aj internet.

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.