- #Smart home
- 7 min.
- 13.2.2025
Smart elektrická zásuvka, alebo nesmart? Oplatí sa mať tú múdru? [seriál]
Rozmýšľali ste niekedy, či má zmysel kúpiť si smart elektrickú zásuvku? Áno, ale neviete čo od nej očakávať? Možno vám pomôžeme v ďalšej časti nášho seriálu smart|nesmart.
Smart zásuvka môže byť šikovným doplnkom, ktorý môže vašu smart domácnosť obohadiť o rôzne extra funkcie, ktoré by ste nemali ako inak dosiahnuť. Čo tým myslíme?
Obsah pokračuje pod reklamouPozrite si aj ďalšie časti nášho špeciálneho seriálu smart|nesmart.
Smart zásuvky môžeme rozdeliť na tri druhy – tie, ktoré fungujú pluq&play, teda tie, ktoré iba pripojíte do existujúcej zásuvky, alebo také, ktoré zmenia obyčajnú zásuvku na smart vďaka malému relé, alebo tie ktoré sú smart od výroby.
Najjednoduchším riešením sú práve tie smart zásuvky, ktoré iba pripojíte do existujúcej elektrickej zásuvky. Tých je na trhu nespočetné množstvo od obrovského počtu výrobcov. Líšia sa nielen cenou, ale aj tým, ako sa pripájajú k mobilným aplikáciám. Buď to môže byť iba cez Bluetooth, čo je to najhoršie riešenie, pretože smart zásuvku viete ovládať iba v prípade, že ste v dosahu jej Bluetooth modulu. To sa už dnes veľmi nehodí, hlavne nie, ak to myslíte so smart vážnejšie.
Omnoho lepšie sú smart zásuvky, ktoré majú Wi-Fi modul. Takúto zásuvku spárujete so svojím Wi-Fi routrom a viete ju ovládať na diaľku aj z druhého konca Zeme. Nevýhodou je to, že pokiaľ vám vypadne internetové pripojenie, k zásuvke sa nepripojíte. Na diaľku. V domácnosti však áno, lebo budete na spoločnej Wi-Fi sieti.
Iným, o čosi zaujímavejším, hlavne estetickým, riešením je použitie malého relé, ktoré pripojíte priamo na elektrické káble v zásuvke. Toto riešenie je ideálne aj pre staršie elektrické inštalácie, vie vám totiž vytvoriť smart zásuvku aj z úplne obyčajnej elektrickej zásuvky.
Pred tým ako si takéto relé ale nakúpite vo veľkom, mali by ste poznať, či za zásuvkou v stene máte dostatok miesta na to, aby ste tam ešte dokázali zmestiť niekoľko centimetrovú krabičku. Ak máte malé tzv. „krabice“ v stene, toto riešenie nebude pre vás vhodné. Rovnako sa veľmi nepohnete, ak elektrikár pri inštalácii použil až príliš hrubé káble. Tie síce znesú veľa, ale ich ohybnosť a stlačiteľnosť je extrémne komplikovaná a s malými relátkami nepoužiteľná.
Treťou možnosťou sú smart zásuvky, ktoré sú smart už od výroby. Niekoľko výrobcov klasických zásuviek totiž už vyráva aj smart zásuvky a tak môžete v jednom dizajne mať pokojne aj bežné aj smart zásuvky, či iné smart či nesmart ovládacie prvky. Existujú, samozrejme, aj výrobcovia (napr. Fibaro, Sonos, Aqara…), ktorí sa venujú výrobe výhradne smart zásuviek, no tie sú dizajnovo celkom iné ako tie, ktoré máte doma. Jedine ak by ste využili smart zásuvky a ovládače od jednej firmy.
Čo sa komunikácie týka, smart zásuvky vo forme relé a smart zásuviek od výroby využívajú siete Z Wave, Zigbee alebo Wi-Fi. Po novom mnohé produkty vedia spolupracovať aj s Matter či Thread, hoci tie sú v porovnaní s vyššie spomínanými v plienkach. Pozor na to, že Z Wave a Zigbee (či iné protokoly) potrebujú mať na vonkajšiu komunikáciu tzv. hub. V tom prípade sú lepšie tzv. štartovacie sady, v ktorých nájdete rovno aj hub. Samozrejmosťou mnohých je aj podpora Apple HomeKit, Google Home či podpora hlasových asistentov.
Smart zásuvka totiž nie je len o tom, že niečo vypnete a zapnete na diaľku, ale o tom, aby ste vedeli dané zariadenia pripojené k takýmto zásuvkám automatizovať. Napríklad viete zapnúť nočnú lampu každé ráno so svitaním a je jedno, že v zime svitá o 7:14 a v lete o 5:14. Smart zásuvka to vie, lebo vie, kde zhruba ste a podľa toho si vie z internetu zistiť, kedy u vás svitá, či zapadá slnko. A nielen to. Viete si časovať spúšťanie svetla napríklad pri odchode z domu nielen na dovolenku, ale pokojne aj na víkend, aby to vyzeralo, že ste doma.
To zvládnu aj mechanické zásuvky s časovačom, no tie sa spínajú vždy v rovnaký čas, čo si môžu šikovní zlodeji odsledovať. Smart zásuvka vie v režime neprítomnosti, alebo v dovolenkom či akokoľvek inak nazvanom režime zapínať konkrétne svetlo v rôznych časoch.
Tie šikovnejšie smart zásuvky dokážu merať spotrebu energie, takže si viete odsledovať, koľko elektrickej energie míňate na svietenie, na varenie, na pečenie či chladenie (chladnička), umývanie riadu (umývačka), pranie, sušenie… prakticky na čokoľvek, čo funguje na elektrinu, resp. má koncovku do elektrickej zásuvky.
Smart zásuvku ale viete použiť aj vyrobenie smart zariadenia z úplne hlúpeho elektrického stroja. Takto viete spúšťať napríklad čističky vzduchu, klimatizácie, vyhrievacie telesá, svetlá a lampy… a to dokonca aj v exteriéri. Viaceré spoločnosti vyrábajú smart zásuvky s IPX6 úrovňou odolnosti voči vode.
Všetko sa pritom ovláda a spravuje cez mobilnú aplikáciu. Od inštalácie až po sledovanie spotreby, nastavovanie časovania či vytvárania automatizácií. Bonusom k tomu je možnosť ovládania hlasom (ak to daná zásuvka podporuje a máte ju spárovanú v Google Home, Apple HomeKit alebo Amazon). Stačí iba povedať hlasom, že zapni alebo vypni to a to a systém to za vás urobí bez toho, aby ste zobrali do rúk smartfón. Vďaka smart home riešeniam si tiež viete k smart vypínačom v domácnosti pridať jednu či viac smart zásuviek a ovládať ich pomocou jediného (fyzického) tlačidla.
Dobrá rada na záver – pred tým ako si kúpite akúkoľvek smart zásuvku, pozrite sa, v akom štandarde komunikuje a či k nej bude možné do budúcna pripojiť aj iné zariadenia. Zároveň si vždy skontrolujte v recenziách alebo na YouTube ako sa daná zásuvka inštaluje. Na mysli nemáme iba inštaláciu do steny, ale hlavne v aplikácii, ako je používateľsky prívetivá alebo či sa to podarí na prvý pokus, alebo vám inštalácia zaberie niekoľko desiatok minút. Ak áno a kúpili ste zásuvku cez internet, odporúčam ju vrátiť do 14 dní. Ušetríte si starosti, verte mi. Skúseností so smart prvkami mám dnes už na rozdávanie.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.