O slovenskom start-upe AgeVolt, ktorý stojí za rovnomennou smart nabíjačkou, ste už u nás mohli počuť. Po viacerých úspechoch spoločnosti nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí, sme boli s Audi e-tron Sportback nabíjanie vyskúšať naživo. Hoci je výkon AC (striedavý prúd) nabíjačky 22 kW, počas pracovného dňa alebo počas noci sa auto dokáže nabiť pokojne aj „doplna“.
Firma AgeVolt sa zaoberá vývojom riešení pre e-mobilitu a energetickú efektivitu budov. V rámci svojich aktivít ale táto slovenská spoločnosť vyvinula aj komplexný nabíjací systém pre elektromobily pozostávajúci z nabíjačky a energo-manažmentu. Práve na tú sme sa boli pozrieť bližšie a rovno sme si ju aj vyskúšali s najnovším Audi e-tron Sportback.
Nabíjačka AgeVolt je extrémne jednoduchá na používanie – stačí vám pripojiť nabíjací kábel k nabíjačke a k elektromobilu a zvoliť na displeji spôsob nabíjania. Priložením karty (zatiaľ, neskôr nebude potrebná ani tá, postačí mobilná appka) sa už len spustí nabíjanie a vy si môžete ísť kam potrebujete. Až po tento bod je nabíjanie zhodné s prakticky akoukoľvek verejnou AC nabíjačkou.
Rozdiel je však v tom, že nabíjačka, alebo sieť nabíjačiek, pri danej nehnuteľnosti (na ktorej elektrickú sieť sú napojené) je ovládaná smart systémom na pozadí. Nemôže sa tak stať, že by nabíjačka uberala výkon budove. Práve riadiaci systém od AgeVolt je tým, čo robí nabíjačku špeciálnou. A navyše je „Made in Slovakia“.
Po zapojení a priložení kreditky sme už nabíjali. A rovno maximálnym výkonom, ktoré náš testovací e-tron zvládal, 11 kW.
Výhodou dynamického riadenia výkonu nabíjačky podľa dostupnej kapacity je i to, že majitelia budov, pri ktorých je nabíjačka nemusia riešiť žiadnu ďalšiu elektroinštaláciu. Stačí AgeVolt a ten sa postará, aby sieť nebola preťažovaná. Celý systém, mozog, je priamo v nabíjačke, nie je tak potrebné ani iný ďalší zásah do existujúcej infraštruktúry.
V praxi to znamená asi toľko, že s nabíjačkou a energomanažmentom AgeVolt nemusíte riešiť nič s dodávateľom elektrickej energie. Nabíjačka sa pripojí na existujúcu sieť s existujúcimi ističmi. Samozrejme, na desiatky rokov starú sieť bude potrebné tak či tak vykonať revíziu.
“Verím, že systém Agevolt pomôže spoločnosti zbaviť sa strachu z elektromobility a ukážeme svetu, že inteligentný a dostupný systém nabíjania, je cestou vpred k hromadnému prijatiu elektromobility,” hovorí Ján Zuštiak, CEO & founder AgeVolt.
Schéma ukazuje, ako by to malo fungovať v prípade domácnosti…
A takto zas pri firmách…
Nabíjačka môže mať niekoľko foriem – môže byť klasická, stojanová, ale aj nástenná. Vo vývoji je aj dizajnovo zaujímavejšia nabíjačka Wallbox Next, pre súkromníkov stačí aj jednoduchá stancia Wallbox Basic.
Súčasťou nabíjačky môže byť aj zásuvka a kábel so zástrčkou, nabíjať je možné na nabíjačke napríklad aj elektrobicykle. Nabíjačka vie zároveň pracovať v troch režimoch – Eco pre nabíjanie iba z prebytkov energie vyrobenej fotovoltaikov, Comfort pre automatické nabíjanie a Sale pre komerčné nabíjanie. Samozrejmosťou je vzdialený prístup.
Inštalácia nabíjačky AgeVolt pritom trvá iba niekoľko hodín.
Nové nabíjačky na dohľad
AgeVolt podľa najnovších správ dokončil aj dizajn nového Wallboxu Next. Prepracovaná zostava nabíjacej infraštruktúry, už aj s podporou novej bezdrôtovej komunikácie, je tak na svete. Prvý kus AgeVolt prezentoval na nedávnej výstave ForArch 2020 v Prahe.
Momentálne AgeVolt hľadá i partnerov na R&D pre výrobu prvých vlastných DC (jednosmerný prúd) nabíjacích staníc a taktiež aj pre prepojenie nabíjačiek s fotovoltaikou. Uvidíme či sa to firme podarí, takto by sme sa mohli už čoskoro dočkať nabíjačky s vyššou rýchlosťou nabíjania.
AgeVolt chce rásť nie len na Slovensku
AgeVolt sa pochválil aj tým, že vyvíja vlastnú Digitálnu Platformu pre diaľkové ovládanie nabíjačiek tretích strán cez OCPP 2.0, ktoré zabezpečí možnosť využitia ich automatizácie pre akékoľvek iné nabíjačky. Inak povedané, cez ich platformu by malo byť možné prepojiť súkromné i biznis nabíjacie stanice do jednej aplikácie a následne ich využívať zo strany elektromobilistov.
AgeVolt podľa vlastných slov neustále rastie, čo má potvrdzovať aj nárast počtu plánovaných nabíjačiek pre rôzne stavebné projekty. Pre developera Bencont Development má byť pripravená ponuka na 50 nabíjačiek v developerskom projekte Rinok Rača. S firmou Arkon má byť AgeVolt pred podpisom zmluvy na 10-15 nabíjačiek pre Palace Zlaté piesky, ktoré by sa mali dodať do konca roka.
Desiatky ďalších nabíjačiek AgeVolt má byť inštalovaných v ďalších developerských projektoch. Zaujímavo znie aj riešenie z iného súdka – elektromanažment obchodov. AgeVolt aktuálne pilotne testuje energomanagement obchodov Coop Jednota v jednej predajni, ktorý má ambíciu byť použitý na všetky predajne. Bonusom bude, že k predajniam môžu pribudnúť aj AgeVolt nabíjačky.
Zároveň partner a čoskoro aj oficiálny predajca Engie Services Slovakia má chystať správu stoviek svojich nabíjačiek EVbox – ich prevod pod AgeVolt Digital Platform. O rovnakom obchodnom modeli firma rokuje aj s Engie Services Czechia. Čerešničkou na torte je spolupráca s ABB na pilotnom projekte riadenia DC nabíjacích staníc ABB Energy Management Systémom AgeVolt. Zabezpečí sa tým kompatibilita až so 45 000 ABB nabíjačkami inštalovanými po celej Európe.
Z AgeVolt sa tak môže stať rovnaký úspešný „vývozný artikel Slovenska“ ako viacero ďalších tech spoločností poslednej doby. Veríme, že sa im to aj podarí.