Reklama

Slovenskom sa šíri nový bankový podvod. Na čo si treba dať pozor?

Zdroj | Max Bender
Tomáš Šmidák
Zdroj | Max Bender
Zdroj | Max Bender

Falošný bankár je jedným z najrozšírenejších typov podvodov v oblasti bankovníctva. Klient je pri ňom vystavený sérií telefonátov, v ktorých sa podvodníci predstavia ako zamestnanci banky či policajti. Ich účelom je klienta zmiasť a presvedčiť ho, aby poslal peniaze na neznámy „bezpečný“ účet.

Slovenská sporiteľňa upozornila, že na Slovensku v poslednej dobe evidujú už desiatky pokusov o zneužitie dôvery klienta. Podvodníci sú navyše ešte sofistikovanejší ako predtým, vymenili totiž anglický jazyk za český.

Aby Slovenská sporiteľna ľudí pred týmto „trendom“ varovala, rozhodla sa popísať scenár celého podvodu.

Obsah pokračuje pod reklamou

„Volajúci sa predstaví ako zamestnanec banky a môže sa stať, že sa predsaví dokonca pod menom jej reálneho pracovníka, či dokonca zašle aj falošný identifikačný preukaz,“ odhaľuje Ján Adamovský, šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne.

Klienta následne informujú o tom, že v jeho mene niekto požiadal o úver odporučí mu obrátiť sa na pobočku banky z dôvodu jeho zrušenia. Ešte predtým ako tam klient stihne prísť mu však kontaktuje falošný policajt. „Informuje ho, že bol spáchaný trestný čin v súvislosti s úverovým podvodom. Týmto spôsobom chcú podvodníci zvýšiť svoju dôveryhodnosť.“

Následne klienta zneistia ďalšou sériou telefonátov. Zamestnanec banky mu ponúkne „riešenie situácie“. „Ak si zoberiete v banke maximálny možný úver, vyčerpáte tým úverový limit a tým pádom podvodníka predbehnete.“ Pokiaľ klient s týmto riešením súhlasí, podvodníci mu pokyny ako má previesť financie na „bezpečný účet“ až do času, kedy sa situácia vyrieši.

Zdroj | Clay Banks

„V nám známych scenároch nasmerujú klienta do pobočky banky s tým, aby si vybral celú hotovosť z poskytnutého úver, napríklad pod zámienkou kúpy auta. Poskytnú mu QR kódy s logom banky a navigujú ho do kryptomatom na nákup bitcoinov.“ Samozrejme, ako pri iných podvodoch, aj tu príde klient o peniaze.

Tento typ podvodov sa pred časom objavil v Česku, kde dostal meno „Falošný bankár“.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.