Reklama

Slovenskí študenti vymysleli unikátny projekt. Šetrí tisíce kilogramov emisií

Zdroj | Matt Boitor
Tomáš Šmidák
Zdroj | Matt Boitor
Zdroj | Matt Boitor

Celosvetová robotická súťaž FIRST Global Challenge každoročne spája študentov stredných škôl z viac ako 160 krajín sveta, aby mohli hľadať riešenia a vyvíjať stratégie v robotike. Tímy v nej spolupracujú na výzvach inšpirovaných problémami, ktorým čelí naša planéta.

Tento rok sa niesol v znamení uhlíkovej neutrality, nakoľko je to do budúcna veľmi dôležitá téma. Študenti SPŠ Myjava a Gymnázia zo Žiaru nad Hronom sa spojili, a prišli so zaujímavým projektom, ktorý by mohol znížiť emisie spôsobené automobilovou dopravou.

Ich projekt má názov 4C (Compact Carbon Capture Capsule). Ide v podstate o malú kapsulu, ktorá by sa mala nachádzať v kufri vozidla blízko rezervného kolesa. 4C je napojená na prívod klimatizácie v prednej maske vozidla. Cez rúrky sa následne vzduch dostane cez filter až do 4C.

Obsah pokračuje pod reklamou

Tam je následne pomocou chemickej zlúčeniny amylamínu alebo monoethalomínu čiastočne očistený od oxidu uhličitého. Kvapalinu je navyše možné „očistiť“ od plynu a použiť znovu. Tento čistejší vzduch potom prejde cez látkový filter, kde je následne prostredníctvom výfuku vypustený do ovzdušia.

Ak by sme sa rozprávali v reči čísiel, tak 1 liter menoethalomínu dokáže zachytiť približne 1,09 g CO2 na 100 km. Študenti ďalej vypočítali, že len na diaľnici D1 by bolo možné na 100 km ušetriť približne 93 kg CO2. Za mesiac by to potom mohlo byť viac ako 2 790 kg oxidu uhličitého.

Slovenským študentom sa s týmto nápadom podarilo prebojovať do svetovej TOP 10 a svoj projekt budú môcť predstaviť naživo už o týždeň, 13.-16. októbra v Ženeve. Nám sa tento nápad veľmi páči a budeme im pevne držať palce.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.