Reklama

Slovákom poisťovacie podvody už tak ľahko neprejdú, odhalia ich nové nástroje

Zdroj | Michael Jin
Stanislav Vinc
Zdroj | Michael Jin
Zdroj | Michael Jin

Aj napriek tomu, že poisťovací podvod je trestným činom, ich počet na Slovensku z roka na rok rastie. Spolu s tým však podľa Allianz – Slovenskej poisťovne rastie počet prípadov, ktoré sa podarí odhaliť a to aj vďaka jej novým analytickým nástrojom.

Za minulý rok sa poisťovni podarilo odhaliť podvody za vyše 15 miliónov eur, čo predstavuje medziročný nárast o 59 %. Medziročne stúpla aj priemerná výška poisťovacieho podvodu a to o 42 % na 5 139 eur.

Zdroj | Allianz – Slovenská poisťovňa
Obsah pokračuje pod reklamou

Jedným z nástrojov, ktoré tejto poisťovni pomáhajú odhaliť poisťovacie podoby, nesie názov CIS UBIMET. Ide o nástroj na monitorovanie prírodných živlov, ktorý je možné využiť najmä pri vyšetrovaní poisťovacích udalostí nahlásených v súvislosti s nepriaznivým počasím. Na rozdiel od iných nástrojov, ktoré poisťovňa zvažovala, má byť CIS UBIMET namiesto okruhu niekoľkých kilometrov výrazne presnejší.

„Vďaka vysoko presným meteorologickým meraniam s použitím satelitných dát a údajov meteo staníc z celého sveta vieme nahliadnuť na dáta o počasí, sile vetra a bleskovej činnosti v konkrétnom čase a overiť tak hlásenú živelnú škodovú udalosť s presnosťou na 100 metrov, čo je bežný rodinný dom s pozemkom či bytový dom. Od spustenia nástroja v lete minulého roka sa nám tak podarilo odhaliť podvody súvisiace so živelnými škodami za vyše 273-tisíc eur,“ vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností Allianz Jaroslava Kováčiková.

Zdroj | Allianz – Slovenská poisťovňa

Allianz navyše na odhaľovanie podvodov využíva aj register poistných udalostí Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO), ktorý eliminuje duplicitné podania, ako aj vylepšený analytický systém anomálií, ktorý automaticky indikuje nezvyčajné hlásenia. Spoločnosť navyše uviedla, že aktuálne už v rámci vyšetrovania využíva aj umelú inteligenciu či dáta získané z vozidiel, vrátane palubných kamier.

Práve najviac „autičkárov“ skúšajúcich rôzne podvody poisťovňa eviduje v Bratislave, Košiciach, Trnave, Žiline a Liptovskom Mikuláši. V celkovom počte poisťovacích podvodov však vedie Žilinský kraj (432), Bratislavský kraj (402) a Nitriansky kraj (348). Najčastiejšie pokusy o podvod v životnom a úrazovom poistení, kde Allianz zaznamenal medziročný nárast o 61 %, eviduje v Banskej Bystrici, Nitre, Martine, Leviciach, Galate, Nových Zámkoch, Topoľčanoch, Prievidzi a Považskej Bystrici.

Na rekordnej sume odhalených podvodov sa v minulom roku podieľal najmä podvod stavebnej spoločnosti pôsobiacej v Banskobystrickom kraji za viac ako 5 miliónov eur.  „Počas stavebných prác sa na stavenisku zosunula nestabilná pôda, ktorá už v minulosti bola spevňovaná. Spoločnosť požadovala preplatenie nákladov na sanáciu škôd vo výške takmer 5,45 milióna eur. Obhliadkou a prešetrovaním sme zistili, že rozsah zosuvu a vykonaných sanačných prác nezodpovedá vyčísleniu nákladov predložených na preplatenie. Nezávislý znalecký posudok vyčíslil škody o 5 miliónov eur nižšie. O túto sumu sa chcela firma obohatiť na úkor poisťovne,” hovorí koordinátor špeciálnych činností Allianz Vojtech Kosík.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.