Slováci, Matej Michalko a Matej Boďa, spolu so svojim tímom dnes oficiálne spúšťajú platformu na šírenie digitálneho obsahu DECENT. Tá je založená na technológii blockchain, pričom má umožniť distribúciu akéhokoľvek digitálneho obsahu od hudby, cez knihy, filmy až po texty.
https://www.youtube.com/watch?v=omAAUtjuJrw
Práve šírenie textov pomocou DECENTu má byť ideálne pre používateľov, ktorí žijú v extrémnom prostredí, ktoré im tieto texty šíriť nedovoľuje. Podľa slov samotných tvorcov, DECENT je platforma na distribúciu digitálnych médií založenej na blockchaine, ktorá je navrhnutá tak, aby priniesla väčšiu transparentnosť a spravodlivosť priemyslu médií.
Ak netušíte, čo je to blockchain, odporúčam výborný text Miroslava Pikusa na Denníku N (článok je odomknutý, stačí zadať e-mail).
DECENT má umožňovať umelcom efektívne distribuovať akúkoľvek formu obsahu on-line bez toho, aby museli čakať na platbu alebo platiť vysoké poplatky. Na to si DECENT sám vyvinul blockchain, čím sa líši aj od konkurenčných riešení, ktoré v poslednej dobe rastú ako huby po daždi.
Tento blockchain chce prinesieť revolúciu v oblasti distribúcie údajov, šetriť producentom peniaze a dať im väčšiu kontrolu bez toho, aby sa ohrozila bezpečnosť.
Platforma sľubuje lepšie podmienky pre tvorcov digitálneho obsahu v porovnaní so súčasnými gigantmi na trhu, ako sú Apple alebo Amazon. Zároveň chce ponúknuť umelcom väčšiu slobodu a kontrolu nad vlastníctvom a distribúciou ich obsahu.
„DECENT je reakciou na problémy, s ktorými sa väčšina tvorcov obsahu v dnešnej dobe v zábavnom a mediálnom priemysle stretáva,“ hovorí Matej Michalko, zakladateľ a CEO DECENTu. „Existuje príliš veľa umelo vytvorených prekážok a bariér v priemysle, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú dostupnosť trhu ale aj príjmy vlastníkov obsahu.”
Distribúcia tak nemá byť podmienená tretími stranami, čo znamená, že umelci si budú môcť sami spravovať autorské práva a nastavovať požadovanú cenu obsahu. Poplatok za každú transakciu sa prevedie spravodlivo a takmer okamžite na účet interpreta po každej transakcii. Umelci už nebudú musieť čakať mesiace na to, aby videli peniaze za svoju prácu. DECENT je pritom aktuálne kompletne bezplatnou službou pre umelcov a spotrebiteľov.
„Väčšina moci je sústredená v rukách niekoľkých hráčov, ktorí kontrolujú toto odvetvie. Umelci, filmoví tvorcovia a spisovatelia strácajú kontrolu nad ich prácou a sú odkázaní na milosť veľkyých hráčov. Navrhli sme sieť DECENT, aby sme toto všetko odstránili a priniesli sme väčšiu transparentnosť a spravodlivosť odvetviu digitálneho obsahu,” dodáva Michalko.
DECENT odhaduje, že spisovatelia pri publikovaní prostredníctvom Amazonu strácajú viac ako 30 – 70% svojich ziskov. Podobne, hudobníci prichádzajú o približne 30%, keď predajú skladbu cez iTunes.
DECENT tak môže ušetriť veľké množstvo výdavkov v rámci mediálneho priemyslu a distribúcie obsahu v globálnom merítku. Súčasná úroveň výdavkov sa odhaduje na nárast z 1,7 biliónov dolárov v roku 2016 na viac ako 2 bilióny dolárov v roku 2019.
Aplikáciu pre sieť DECENT je možné stiahnuť pre Windows aj macOS, k dispozícii je však aj on-line aplikácia DECENT Go. Využívať ich ale zatiaľ môžu len ICO, neskôr majú byť dostupné pre všetkých.
DECENT svoju existenciu začal už pred rokmi, pričom v septembri minulého roka cez dánske kryptomenové riešenie pre startupy, CCEDK, spustil ICO (Initial Coin Offering), teda niečo ako nákup novej kryptomeny za iné, už existujúce kryptomeny.
DECENTu sa podarilo „vyzbierať“ veľmi slušných 4 138 BTC za dva dni, pričom po ukončení ICO mal DECENT na konte 5 881 BTC, čo predstavovalo zhruba 3,7 mil. €. Dnes by táto suma dosahovala niečo vyše 13,2 milióna eur.