Reklama

Slováci sa bijú o energiu zo solárnych panelov a tepelných čerpadiel

Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Čo je doma, to sa počíta. Krátko na to, ako začali nekontrolovateľne stupať ceny palív, energie a plynu, sme začali aj na Slovensku hľadať alternatívne riešenia. Vysoká inflácia takto paradoxne pomáha ekológii.

Našim čitateľom nie sú neznáme pojmy ako solárne panely, fotovoltika a tepelné čerpadlá. Kým prvé dva využívajú solárnu energiu, tepelné čerpadlá pracujú na princípe termodynamiky a slúžia najmä na lacnejšie vykurovanie.

Fotovoltické panely dokážu premeniť slnečnú energiu na elektrinu a tak si vďaka nim domácnosti zabezpečia nezávislý zdroj energie. Zároveň znížia spotrebu zo siete, za ktorú by museli platiť. Tento trend potvrdzuje Michal Jaloviar, šéf sekcie Predaj B2C zákazníkom zo Stredoslovenskej energetiky.

„Dlhodobo pozorujeme najväčší záujem o vlastnú výrobu elektriny fotovoltickými panelmi. Ich podiel tvorí pri našich realizáciách až 90 %. Oproti minulému roku sa pritom záujem o fotovoltické panely zvýšil až päťnásobne,“ hovorí Michal Jaloviar.

Pozrite si

Viete, aký je rozdiel medzi fotovoltikou a solárnymi panelmi?

„V závislosti od využívania elektriny v domácnosti, respektíve po úprave správania, aby spotreba elektriny prebiehala viac v čase jej výroby, je možné pokryť 30 až 80 % spotreby elektrinou zo slnka,“ dodáva Jaloviar.

Iné to nie je ani v prípade tepelných čerpadiel. Neistá situácia s dodávkami zemného plynu sa v posledných týždňoch prejavuje zvýšeným záujmom o tento druh obnoviteľnej energie. SSE zaznamenala veľký dopyt po tepelných čerpadlách, ktoré dokážu úplne nahradiť plynový kotol. Je to logické, pretože tepelné čerpadlá vzduch – voda sú pomerne jednoduché pri výmene plynového zdroja a ich prevádzka je mimoriadne efektívna. Záujem o ne sa medziročne zvýšil v SSE o 200 %.

Zdroj | Wikipedia

Energie nepotrebujú len občania, ale i firmy. Tým vzrástli energie niekoľkonásobne. „Vojna na Ukrajine akceleruje dopyt po obnoviteľných zdrojoch energie, keďže v mysli potenciálnych investorov rezonuje obava z vývoja cien energií do budúcna a taktiež neistota, či bude dostatočne dostupný a likvidný najmä zemný plyn,“ približuje Roman Zelník zo SSE.

Dnes sa na Slovensku produkuje najviac zelenej energie vo vodných elektrárňach. Predpokladá sa, že onedlho sa to zmení a výroba z obnoviteľných zdrojov bude pestrejšia. Okrem výstavby prvých väčších veterných parkov sa diskutuje aj o prvých geotermálnych elektrárňach. Na stole je aj projekt zameraný na výrobu „zeleného vodíka“, ten počíta s výrobou elektriny z biomasy.

Prechod na energeticky sebestačnejšie a nezávislejšie Slovensko bude dlhodobý proces. Dovtedy sa nezaobídeme bez klasických technológií výroby energie (z jadra, plynu a uhlia). Aktuálne sa z týchto zdrojov dodáva do siete zhruba 70 % celkovej dodanej elektriny pre koncových zákazníkov.

Fakt, že sa o obnoviteľné zdroje zaujímajú aj bežní ľudia naznačuje, že to s ekológiou na Slovensku vôbec nie je zlé. Samozrejme, veľkou motiváciou je finančná úspora a nezávislosť. Ťažko sa vám totiž bude nejaký šialenec vyhrážať, že vám vypne slnečné žiarenie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.