Reklama

Škóti ako prví v domácnostiach využijú zelený vodík

Zdroj | SGN
Juraj Procházka
Zdroj | SGN
Zdroj | SGN

Škótsko má začať ako prvé na svete experimentálne využívať zelený vodík v 300 domácnostiach, kde nahradí zemný plyn na varenie a kúrenie. Oznámil to britský energetický regulátor Ofgem.

Takzvaný „zelený“ vodík je vyrobený elektrolýzou vody pomocou elektriny získanej na 100% z obnoviteľných zdrojov. Ak sa použije elektrina z tepelných, ale aj z jadrových elektrární (aj tie sú vlastne tepelné), už sa jeho zelený odtieň akosi stráca, aj keď v prípade jadra je to na diskusiu.

Pozrite si

SGH2 sľubuje „superzelený“ lacný vodík

Horšie je na tom s uhlíkovou stopou „modrý“ (niekedy nazývaný aj „sivý“) vodík získavaný najčastejšie z metánu v zemnom plyne a ešte horšie „hnedý“ vodík, vyrábaný plynofikáciou uhlia. Tam sa o ekológii energetického cyklu netreba vôbec baviť.

Zdroj | SGH2

Problém je, že výroba vodíka je relatívne drahá, pričom najlacnejšie sú najšpinavšie technológie výroby. Pri plynofikácii uhlia sa dá „hnedý“ vodík vyrobiť za cenu 2-3 USD/kg, v kombinácii so zachytávaním COz výroby sa však náklady zvýšia aj trojnásobne. Zelený vodík z elektrolýzy je najdrahší, ale klesajúca cena solárnej, prípadne veternej elektriny ho časom zlacní.

Škótske domácnosti vykurované vodíkom tento problém zatiaľ riešiť nemusia. Škótska plynárenská spoločnosť SGN vybaví domy v provincii Fife bezplatnými vodíkovými vykurovacími systémami a pecami, ktoré sa budú používať štyri roky. Cieľom je zistiť, či zelený vodík vyrobený elektrolýzou z vody môže Spojenému kráľovstvu pomôcť dosiahnuť ciele v oblasti uhlíkovej neutrality. Ofgem získal 18 miliónov libier na financovanie projektu ako súčasť inovatívnej súťaže používanej na vývoj nových zelených technológií a infraštruktúry.

Zdroj | BloombergNEF

Ofgem  tiež venuje 12,7 milióna libier na testy využiteľnosti potrubí na zemný plyn na bezpečnú prepravu plynného vodíka na veľké vzdialenosti.

Niektorí odborníci a politici vidia vo vodíku veľkú budúcnosť, ale tak ako v doprave, aj pri vykurovaní je tu jeden „malý“ problém. Okrem vyššej ceny oproti elektrine je nevýhodou aj energetická neefektívnosť výroby vodíka. Pri elektrolýze sa minimálne 20% elektriny stráca kvôli účinnosti a ďalšie straty sú pri spätnom získavaní energie pri spaľovaní vodíka. To platí nielen pri palivových článkoch, ale aj pri kúrení.

Pozrite si

Nafta je „mŕtva“, vodík „zmrazený“. Honda sa zameria na elektromobily

Omnoho jednoduchšie a efektívnejšie by bolo využitie elektriny na vykurovanie domácností prostredníctvom tepelných čerpadiel, prípadne pomocou elektrického kúrenia. Výroba vodíka pri solárnych a veterných elektrárňach však funguje aj ako akumulátor špičkovej elektriny, takže nemožno pozerať len na ceny.

Keďže aktuálne je okolo 85% britských domácností vykurovaných zemným plynom, vodík môže byť jednou z alternatív, ako do roku 2050 dosiahnuť nulové emisie skleníkových plynov, k čomu sa Spojené kráľovstvo zaviazalo. Plynárenské spoločnosti to určite považujú za perspektívnu cestu, ale opäť pripomeňme, že „zelenú“ elektrinu na tieto účely môžeme využiť aj priamo, bez toho, aby sme časť z nej stratili pri výrobe a preprave vodíka. V tomto scenári však plynári nefigurujú.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.