Aplikácia FaceApp vyvolala senzáciu v „slovenských ale aj svetových internetoch“. Používatelia sociálnych sietí ako Facebook či Instagram zdieľali fotky svojich starších/mladších ja. Je skutočne takou hrozbou, ako sa hovorí?
Keď som tento týždeň otvoril Instagram, vyskočilo na mňa desiatky fotiek starých ľudí vrátane premiéra Petra Pellegriniho. Následne sa začali objavovať výstražné prsty, že aplikácia, ktorá vznikla v Rusku, ukladá fotky z telefónu na svoje servery. Ľudia si však neuvedomili, že väčšou hrozbou než samotná aplikácia FaceApp sú sociálne siete ako Facebook či Instagram, kde dobrovoľne nahrávame fotky každý deň.
Napriek tomu, že aplikácia je z Ruska, servery má v USA a samotná spoločnosť sa vyjadrila, že všetky fotky sú ukladané na servery v USA, kde sú väčšinou do 48 hodín vymazané. Treba tiež dodať, že zbierané dáta sú väčšinou využívané na cielenú reklamu. Podobne dáta využívajú spoločnosti ako Facebook, pod ktorú patrí aj spomínaný Instagram.
Práve pri Facebooku treba dodať, že za posledné dva roky čelí kritike zo strany používateľov aj štátov za zneužite dát a ich únik tretím stranám. Preto je paradoxom, aká hystéria sa okolo FaceApp spustila.
FaceApp má na rozdiel od Facebooku iba jednu funkciu – mení fotku, ktorú do aplikácie uploadnem. Pri Facebooku odovzdávame oveľa väčší počet dát, ktoré sa dajú následne zneužiť, viď. prípad s Cambridge Analytica, kde Facebook zneužil dôveru používateľov a posielal dáta tretej strane, ktorá ich následne dokázala zneužiť pri voľbách o Brexite.
Na druhej strane, ako pri každom ošiali, aj pri tomto treba byť ostražitý. Antivírusová spoločnosť Kaspersky (mimochodom tiež z Ruska) identifikovala falošnú aplikáciu, ktorá sa vydávala za FaceApp aplikáciu s úmyslom oklamať používateľov. V skutočnosti nakazila zariadenia obetí advérovým modulom s názvom MobiDash.
Tento modul po nainštalovaní aplikácie simuluje poruchu a následne sa odstráni, modul však ostane a zobrazuje používateľovi reklamy.
„Ľudia, ktorí stoja za MobiDash, často skrývajú svoj advér modul pod rúškom populárnych aplikácií a služieb. To znamená, že aktivity falošnej verzie FaceApp by sa mohli zintenzívniť, najmä ak hovoríme o stovkách cieľov za pár dní. Vyzývame používateľov, aby si nesťahovali aplikácie z neoficiálnych zdrojov a inštalovali bezpečnostné riešenia na svojich zariadeniach, aby sa predišlo akýmkoľvek škodám,“ hovorí Igor Golovin, bezpečnostný expert spoločnosti Kaspersky.
Osud aplikácie FaceApp je jasný, tak ako rýchlo prišla, tak aj odíde a možno sa o rok či dva opäť nečakane objaví s nejakým šokujúcim filtrom, ktorý budú opäť všetci aplikovať na svoje fotky.