Reklama

Škoda testuje novú prednú masku a robotický semafor, chcú ochrániť chodcov

Zdroj | Škoda
Igor Neštrák
Zdroj | Škoda
Zdroj | Škoda

Robotický semafor, ktorý komunikuje s prichádzajúcim automobilom ukáže chodcom zelenú. Možno sa vám to bude zdať ako sci-fi, nie je to však príliš vzdialená realita.

Inteligentný robotický semafor má v budúcnosti pomáhať chodcom bezpečne prechádzať cez cestu. Technici zo Škoda Auto, ale aj odborníci z Inštitútu informatiky, robotiky a kybernetiky pri pražskom ČVUT (CIIRC) a z Technickej univerzity v Mníchove sa sústredili na vývoj signalizačného zariadenia, ktoré bude komunikovať so signalizačnou maskou vozidla.

Tento projekt spojil mnoho spoločností z oblasti autonómnej jazdy a výrobcovov technologických zariadení. Využili sa rozsiahle informácie z oblasti umelej inteligencie a 5G mobilných sietí. Dva metre vysoký robot, vyzerajúci ako pojazdný semafor je výsledkom rozsiahlej spolupráce spomínaných spoločností.

Obsah pokračuje pod reklamou

Robotický semafor sa počas svojej práce vydá na cestu doprostred priechodu pre chodcov, kde zobrazí zeleného panáčika a chodci môžu prechádzať. Tento robot dokáže rozoznať prichádzajúce vozidlo, s ktorým komunikuje a zvládne jeho vodiča v predstihu upozorniť.

Zdroj | Škoda

Do automobilu posiela upozornenie, ktoré sa ako animácia zobrazuje na displeji infotainmentu. V okamihu, keď dôjde k chodníku, varovanie na palubnej doske zmizne a vodič môže pokračovať v jazde. Do budúcna sa počíta aj s tým, že robotický semafor bude vydávať sprievodné zvukové signály.

Mladoboleslavská Škoda Auto pridala signalizačná masku, vďaka ktorej môže vozidlo komunikovať s okolím. Do prednej masky vozidla integrovali LED pásy, vďaka ktorým je možné zobraziť piktogramy aj celé animácie. Pre potreby tohto projektu Škoda Auto využila masku Crystal Face svojho elektromobilu Enyaq iV. LED diódy sú programovateľné a každú z nich je možné riadiť úplne oddelene, preto je možné vytvárať animácie. 

V reálnej premávke systém funguje tak, že auto sa blíži k prechodu a s patričným predstihom dáva vedieť chodcom, že ich zaznamenalo. Vozidlo zastaví pred prechodom a zobrazuje im napríklad pomocou zelených šípok, že môžu prechádzať.  Po opustení priechodu chodcami automobil opäť dá signál v zmysle „Stop, už na priechod nechoďte“. Ak auto blížiace sa k prechodu nemôže z akéhokoľvek dôvodu zastaviť oznámi to nápisom: „Pozor, nemôžem brzdiť, nevstupujte na priechod“.

Pre zobrazovanie povelov sa využívajú symboly, ktorým každý rozumie. V budúcnosti by semafor pri priechode pre chodcov mohol mať prehľad o tom, kde sa v okolí nachádzajú ľudia, koľko ich je, či sa blížia k priechodu alebo už na ňom sú, a informácie by posielal do blížiacich sa automobilov.

Prvotné testy tohto systému prebehli minulý rok na jeseň v troch európskych mestách. V Miláne a v Modene sa skúšalo využitie robota pri školách, v Ľubľane systém testovali na senioroch. Primárnym cieľom projektu je zvyšovanie bezpečnosti, zároveň sa ale zníži hluk a znečistenie prostredia, ale aj náklady na administratívnu potrebnú k bezpečnosti priechodov pre chodcov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.