Reklama

Silicén prinesie tranzistory o hrúbke jediného atómu

Juraj Procházka

Nový nano-materiál, ktorý je jednou z modifikácií kremíka má po vzore grafénu názov silicén. Podobne ako jednovrstvové uhlíkové štruktúry, aj silicén je tvorený atómovou mriežkou s hrúbkou jedného atómu (v tomto prípade kremíka).

A práve zo silicénu sa vedcom z Cockrell School of Engineering pri University of Texas podarilo vytvoriť unikátny tranzistor, ktorý je hrubý len jeden atóm, informoval portál Engadget.

Pozrite si: Grafén zmení dočasné tetovanie na high-tech vychytávky

Na rozdiel od jeho mediálne slávneho bratranca grafénu, je silicén oveľa zaujímavejším materiálom pre počítačových odborníkov. Vďaka kremíku môže tvoriť „pásmové medzery“ nevyhnutné pre tranzistory a mohol by tak otvoriť cestu pre rýchlejšie čipy, ktoré spotrebujú menej energie. Zároveň by mali vďaka nanometrovým hrúbkam opäť vyššiu hustotu integrácie. Otázkou je, kam ďalej sa bude môcť technológia posúvať? Tenšie súčastky ako jeden atóm už sotva budú mysliteľné … Že by toto bola hranica Moorovho zákona?

silicen-struktura

Štruktúra silicénu. Obr: University of Texas v Austine

Až donedávna bol silicén len teoretickým materiálom a nikto nečakal, že sa v dohľadnej dobe objaví tranzistor. Preto bol objav prekvapením pre mnoho pozorovateľov, a to napriek skutočnosti, že „čip“ mal kvôli nestabilite materiálu životnosť len pár minút.

Úspech prišiel vďaka kondenzácii vrstvy o hrúbke  atómu na bloku striebra vo vákuu, s následným utesnením oxidom hlinitým. Potom vedci silicén zo strieborného bloku olúpali, čím vznikli primitívne, ale funkčné tranzistory.

Pozrite si: Intel poodhalil detaily 14 nm technológie

Vedci plánujú zdokonaľovať technologický proces na vytvorenie funkčných čipov s dlhšou životnosťou v blízkej budúcnosti. Vzhľadom k nestabilite silicénu  v reálnom svete však existujú viaceré závažné prekážky. Ako však uviedol jeden z výskumníkov, „prvé vytvorenie nízkoteplotného tranzistoru zo silicénu vytvára zásadný prielom“.  Je to dobrý výsledok, či však výskum povedie k výrobe skutočne použiteľných súčiastok pre elektroniku, to je zatiaľ stále otvorené.

Zdroj: University of Texas, Engadget

 

 

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.