Siete 5G sa od tých súčasných líšia v mnohých aspektoch. Popri dramaticky vyššej rýchlosti a nízkej latencie prinesú aj podstatne vyššiu kapacitu na jednotku plochy a omnoho príjemnejšiu užívateľskú skúsenosť oproti sieťam 3G a 4G. O 2G nehovoriac.
V praxi to znamená, že „marketingové“ parametre nebudú také odlišné od tých reálnych, ako je tomu dnes, zvlášť v okrajových oblastiach pokrytia.
Aby tieto ciele dosiahli, budú nové siete využívať masívne MIMO pripojenie s veľkým počtom súčasne aktívnych kanálov na prenos dát. S tým je spojená potreba veľkých prídelov spektra, ktoré budú kombináciou viacerých frekvenčných pásiem.
Ich počet nemá v histórii bezdrôtovej komunikácie obdobu, pretože siete 5G využijú pásma od bývalej TV (od 450 MHz) na spodnej hranici po milimetrové vlny (30 GHz a vyššie) v hornej časti spektra.
Využijú sa dva nové rozsahy frekvencií:
Frekvenčný rozsah 1 prekrýva a rozširuje frekvencie 4G/LTE od 450 MHz do 6 GHz. Pásma sú pritom očíslované od 1 do 255 a tento rozsah sa bežne nazýva „nové rádio“ (New Radio, NR) alebo „sub-6GHz“ (čiže pod 6 GHz).
Frekvenčný rozsah 2 pracuje na vysokých kmitočtoch od 24,250 GHz, do 52,600 GHz. Tieto pásma sú číslované od 257 do 511 a rozsah sa označuje aj ako „milimetrové vlny“ (mmWave).
Odsunú televíziu
Niektoré časti spektra nebude možné použiť bez predchádzajúcej koordinácie s doterajšími používateľmi dotknutých, alebo susediacich frekvenčných pásiem (viď napríklad obavy leteckej komunity z ohrozenia rádiových výškomerov sieťami 5G v pásme C-band).
Sieťam 5G ustúpi aj časť pásma využívaného pozemnou digitálnou televíziou DVB-T. V EU má DVB-T do 30. júna 2020 opustiť pásmo 700 MHz (694-790 MHz) v prospech mobilných sietí 5G.
Opatrenia na to prijal aj slovenský Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ), ktorý už oznámil zámer vykonať zmenu v existujúcich terestriálnych prevádzkových povoleniach vydaných spoločnosti Towercom.
Frekvencie z pásma 700 MHz sa budú využívať najmä na budovanie mobilných sietí 5G, ale doterajší rozsah pozemného vysielania DVB-T zostane zachovaný.
Towercom aktuálne využíva frekvencie pásma 700 MHz v 1. – 4. celoplošnom multiplexe.
Slovenská republika v zmysle požiadaviek článku 1 ods. 1 Rozhodnutia (EÚ) 2017/899 do 30. júna 2020 umožní využívanie frekvenčného pásma 700 MHz na pozemské systémy schopné poskytovať bezdrôtové širokopásmové elektronické komunikačné služby, uvádza sa v tlačovej správe RÚ.
RÚ v roku 2017 uzavrel všetky nevyhnutné dohody o cezhraničnej koordinácii frekvencií so susednými krajinami (Česká republika, Poľská republika, Rakúska republika, Maďarská republika a Ukrajina), čím naplnil požiadavky čl. 1 ods. 2 Rozhodnutia (EÚ) 2017/899. Slovensko tak môže prideliť frekvencie z pásma 700 MHz pre budovanie sietí 5G.
Kedy sa tak stane, zatiaľ nie je jasné. Isté však je, že operátori okrem pásma 700 MHz zabojujú aj o frekvenčné prídely vo viacerých ďalších pásmach, takže pri udeľovaní licencií na prevádzkovanie sietí 5G bude zrejme poriadne „veselo“. Mohlo by k tomu dôjsť už v tomto, najneskôr v budúcom roku.