Reklama

Sieť satelitného internetu postaví aj Čína. Spustila testy

Zdroj | http://oicwx.com
Juraj Procházka
Zdroj | http://oicwx.com
Zdroj | http://oicwx.com

Digitálne priepasti teoreticky neexistujú, ak vezmeme do úvahy satelitné internetové pripojenie cez družice na geosynchrónnej dráhe (napríklad služby Tooway, alebo SES Broadband, dostupné aj u nás).

Stále však ide o prevádzkovú a finančnú alternatívu, ktorá je pre mnohých používateľov nevhodná, alebo príliš drahá.

Pozrite si

SpaceX má názov pre svoj satelitný internet – Starlink

Veľká vzdialenosť obežnej dráhy navyše spôsobuje vysokú latenciu, takže pre niektoré typy služieb, vyžadujúce QoS je takéto pripojenie nepoužiteľné. Všetko sa však zrejme zmení už čoskoro, pretože viacero hráčov (SpaceX, OneWeb, O3b) plánuje rozvinúť svoje siete internetových satelitov na nízkych (LEO), alebo stredných obežných dráhach (MEO).

Od slov k činom

Minulý mesiac spoločnosť SpaceX vypustila dvojicu satelitov na otestovanie plánov pre svoju sieť globálneho internetu Starlink.

Vo finále by malo sieť tvoriť vyše 4000 SEO mikrosatelitov a neskôr by sa ich počet mal zvýšiť až na trojnásobok. Do hry globálnych operátorov teraz vstupuje aj Čína, ktorá je momentálne za USA na druhom mieste v počet vypustených rakiet.

Zdroj | Ars Technica

Spoločnosť China Aerospace Science and Industry Corp (CASIC), ktorá je najväčším výrobcom rakiet v krajine, plánuje vypustiť testovací satelit pre internetové pokrytie ešte v tomto roku. Má demonštrovať technológie pre rozsiahlu globálnu komunikačnú sieť.

Pozrite si

SpaceX s vesmírnym internetom nežartuje. Vypustí prvé družice

Spoločnosť CASIC už od roku 2016 plánuje globálnu sieť vytvorenú zo 156 satelitov Hongyun.

Prezident CASIC Second Academy Zhang Zhongyang oznámil, že prvý satelit bude umiestnený na nízku obežnú dráhu zeme (cca 1000 km), aby pomohol otestovať širokopásmové technológie schopné prenášať dáta rýchlosťou 500 Mbit/s.

Pozrite si

ESA chce byť silným hráčom v sieťach 5G. Presadzuje satelity

V prvej fáze by sa mali do roku 2020 na LEO umiestniť štyri satelity projektu Hongyun . Pokiaľ testy dopadnú úspešne, do roku 2022 chce CASIC spustiť globálnu sieť, ktorá pokryje celú planétu, vrátane pólov. Podľa Zhanga umožní Hongyun využívať širokopásmové internetové služby kdekoľvek – v púšti, na mori, alebo na palube lietadla.

Noví globálni operátori

Sieť malých nízkonákladových satelitov na nízkych obežných dráhach sa stáva populárnou koncepciou. Prvé lastovičky v podobe testovacích družíc sa už objavujú. Spoločnosti pritom usilovne pracujú na vývoji technológie a príprave projektov.

https://www.youtube.com/watch?v=U0lTl5R6CFw

SpaceX má momentálne na orbite spomínané dva testovacie satelity Microsat-2a a 2b pre svoj projekt Starlink. Celá sieť pozostávajúca až z cca 12 000! mikrosatelitov by mala byť funkčná v roku 2025.

Z celkového počtu bude 4 425 satelitov na obežných dráhach vo výške asi 1 120 km a ďalších 7 518 družíc má lietať na extrémne nízkych dráhach asi 320 km nad zemou. Dôvodom je nielen čo najnižšia latencia, ale aj sila a kvalita signálu umožňujúca použitie čo najmenších antén na pozemných termináloch. Elon Musk sa kedysi vyjadril, že na príjem kozmického internetu postačí anténa veľkosti krabice od pizze.

Podľa Wall Street Journal by chcela SpaceX do roku 2025 získať až 40 miliónov účastníkov, ktorí by generovali ročné tržby 30 miliárd USD. To sme už v kategórii veľkých telekomunikačných operátorov.

Konkurenčná spoločnosť OneWeb plánuje svoju sieť zo 648 satelitov spustiť do konca roku 2019, testovať však zatiaľ ešte nezačala. Okrem podobných megaprojektov, ktoré existujú zatiaľ zväčša len na „papieri“, čulo pracuje na budovaní svojej internetovej siete satelitov aj spoločnosť O3b.

Pozrite si

Satelitný internet O3b mPOWER zlikviduje digitálne priepasti

Tá už internet pre biznis klientov poskytuje dlhšiu dobu, v budúcnosti chce však získať aj segment koncových užívateľov z radov podnikateľov, aj domácností.

Práve dnes (9. marca 2018) z Centre Spatial Guayanais úspešne odštartovala nosná raketa Sojuz-ST-B s ďalšími štyrmi družicami O3b na palube. Sieť O3b mPOWER má v roku 2021 tvoriť 27 inteligentných satelitov na dráhach MEO, ktoré budú schopné poskytovať vysokrýchlostný internet desaťtisícom lodí a lietadiel po celom svete.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.