Reklama

Sieť Iridium Next je spustená. Spojí lietadlá, aj lode

Zdroj | Iridium
Juraj Procházka
Zdroj | Iridium
Zdroj | Iridium

Projekt, označovaný za najväčšiu obnovu satelitnej siete v histórii kozmonautiky spustila spoločnosť Iridium Communications v spolupráci s vesmírnym dopravcom SpaceX pred dvoma rokmi.

Zavŕšený bol pred necelými dvoma týždňami, keď v rámci ôsmej misie 11. januára vyniesla raketa Falcon 9 z kozmodrómu Vandenberg na orbitu posledných 10 satelitov Iridium NEXT.

Celkovo tak SpaceX počas 8 misií dopravila na nízku obežnú dráhu (LEO) 75 družíc siete Iridium Next (z toho je 66 aktívnych).

Pozrite si

Iridium GO! vás k internetu pripojí skutočne kdekoľvek na svete

Podľa operátora predstavuje aktuálne jedinú sieť pre hlasovú a dátovú komunikáciu so „skutočne“ globálnym pokrytím. Konkurencia síce existuje (najvážnejším súperom v oblasti biznis služieb je spoločnosť SES so svojou sieťou O3b mPOWER), ale ide o trochu iný segment a inú kategóriu terminálov.

Navyše flotila satelitov O3b mPOWER na strednej obežnej dráhe (MEO) má byť dobudovaná až v roku 2021.

Zatiaľ bez lietadiel

Iridium je pritom najstaršou sieťou satelitnej komunikácie. Pôvodne bola zameraná hlavne na satelitné telefonovanie, ale vývoj technológií postupne priniesol dôraz na dátové služby. V novej satelitnej sieti Iridium Next teraz operátor spustil do ostrej prevádzky službu Iridium Certus.

Zdroj | Iridium

Iridium Certus je platforma určená na vývoj špeciálnych aplikácií. Momentálne je (ale dlho nebude) jedinou skutočne globálnou širokopásmovou službou, ktorá ponúka mobilný internet a kvalitný hlasový prístup. Služba podporuje funkcie mobilnej kancelárie a obojsmernú diaľkovú komunikáciu pre zabezpečovacie systémy, autonómne vozidlá, vlaky, lietadlá a námorné lode, expedície a záchranárske tímy.

Pozrite si

SpaceX s vesmírnym internetom nežartuje. Vypustí prvé družice

Spustením komerčnej prevádzky sa skončila rozsiahla globálna testovacia fáza, vrátane beta skúšok s reálnymi zákazníkmi.

Zdroj | Iridium

Služba bude spočiatku zameraná na námorné a pozemné aplikácie, pričom riešenia Iridium Certus pre letectvo sa očakávajú neskôr v priebehu roku 2019, keď budú certifikované.

Už dnes na zavádzaní služby Iridium Certus pracujú partneri Thales (námorné, letecké a pozemné mobilné komunikácie), Collins Aerospace (letectvo), L3 (letectvo), Gogo (letectvo) a Satcom Direct (letectvo), spolu s desiatkami ďalších autorizovaných partnerov spoločnosti Iridium.

Nebude to rýchly internet

Iridium Certus prináša sadu aplikácií pre mobilitu a komunikáciu na cestách a v teréne s vysokou robustnosťou a spoľahlivosťou s najväčšou užívateľskou sieťou v pásme L.

Umožní to pracovníkom lokalizovaným na vzdialených pracoviskách, posádkam na mori alebo dopravným lietadlám bezpečné pripojenie a komunikáciu bez ohľadu na ich polohu.

Zdroj | Iridium

Iridium Certus bude tiež podporovať aplikácie, ktoré slúžia na diaľkové nasadenie zariadení internetu vecí, alebo autonómnych vozidiel (áut, aj lodí).

Zatiaľ však nepôjde o platformu určenú pre koncových zákazníkov a ani rýchlosť dátových prenosov nikoho nešokuje. Namiesto zdieľania šteklivých selfie na sociálnych sieťach bude platforma Iridium Certus určená na dôležitejšie aplikácie.

Pozrite si

LeoSat plánuje satelitnú sieť 5G s nízkou latenciou

Operátor debutuje so službou Iridium Certus 350 (352/352 kbit/s), ktorá podporuje internet a vysokokvalitné hlasové služby na kompaktných termináloch postavených špeciálne pre námorné, letecké a pozemné aplikácie do vozidiel. Prostredníctvom aktualizácie firmvéru budú terminály rozšíriteľné na verziu Iridium Certus 700 s vyššou dostupnou rýchlosťou (352/704 kbit/s – DL/UL).

Ani tu by sme si streamovanie videí príliš neužili, ale to ani nie je cieľom – minimálne v službe Iridium Certus. Navyše v roku 2020 by mal byť dostupný terminál Iridium Certus 1400 podporujúci rýchlosti 1408 / 528 kbit/s (DL/UL). Umožní videokonferencie, aj videostreaming v HD rozlíšení.

Výraznejšiu zmenu môžu priniesť projekty satelitného internetu pre koncových zákazníkov, ktoré rozbiehajú SpaceX, OneWeb a ďalšie spoločnosti. Treba však brať do úvahy aj rozdiel medzi satelitným mobilným a nomádskym, či fixným pripojením, kde môžu byť použité výkonnejšie antény.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.