Generálny riaditeľ spoločnosti Shopify Tobias Lütke zverejnil správu, ktorú pôvodne smeroval len interne svojim zamestnancom. Informuje v nej, že spoločnosť bude od každého z nich očakávať, že budú aktívne a zmysluplne využívať umelú inteligenciu pri ich práci.
Tímy, ktoré budú žiadať o nové pracovné sily, budú najprv musieť ukázať, prečo sa ich kapacity nedajú rozšíriť s AI.
Kanadská spoločnosť Shopify vyvíja e-commerce platformu s rovnakým názvom pre internetové obchody, ktorej súčasťou sú okrem tvorby stránok aj nástroje na prácu s marketingom, platobnými a dopravnými metódami v rámci online predaja. Celosvetovo Shopify k minulému roku využívalo 5,6 milióna aktívnych e-shopov naprieč 175 krajinami sveta.
Lütke zverejnil správu, ktorá bola pôvodne určená len zamestnancom, údajne preto, že sa aj tak chýlilo k jej úniku na verejnosť „pravdepodobne v zlom svetle“. Prezentuje v nej svoj pohľad na budúcnosť Shopify v tandeme s AI.
Umelá inteligencia podľa Lütkeho už aktívne slúži ich klientom pri ich podnikaní a aj vo vnútri ich spoločnosti sa ukazuje, že dokáže byť mimoriadne silným nástrojom. Svojim listom teda vyzýva všetkých zamestnancov, ktorí AI doteraz aktívne nevyužívali, aby to zmenili, inak by mohli začať zaostávať.
Lütke v liste uvádza, že v ich spoločnosti pracuje mnoho talentovaných ľudí, pri ktorých zaznamenali, že vďaka AI dosahujú desaťnásobne vyšší prínos pre firmu. Zároveň je podľa neho vidieť, že desaťnásobne narástli aj samotné AI nástroje. Lütke tak vidí, že sa zamestnanci púšťajú do plnenia náročných úloh, ktorým by sa predtým vyhýbali s tým, že vďaka intuitívnemu a brilantnému využitiu AI zvládnu urobiť stonásobok práce.
Shopify tak bude odteraz očakávať od každého zamestnanca, že pri svojej práci aktívne využíva príslušné AI nástroje. „Úprimne, nemyslím si, že sa dnes dá vyhnúť tomu, aby si sa naučil používať AI vo svojej práci. Môžeš to skúsiť, nikto ti v tom nebráni, ale popravde – nevidím, že by to mohlo fungovať teraz, a už vôbec nie do budúcna. Stagnácia je skoro istá, a to je len pomalé zlyhávanie. Keď nerastieš, padáš.“, uviedol Lütke.
Shopify taktiež pridá otázky o využívaní umelej inteligencie aj do dotazníkov o hodnotení výkonu, či už tých, ktoré robí zamestnávateľ, alebo do tzv. peer reviews, teda hodnotení medzi kolegami navzájom. S pracovnou silou súvisí aj ďalšia podmienka. Skôr ako tímy dostanú zelenú na prijatie nového človeka, budú najprv musieť preukázať, že ich kapacity sa nedajú rozšíriť pomocou AI.
Umelá inteligencia by mala byť súčasťou aj fázy prototypovania, ktorú je podľa Lütkeho vďaka AI možné zvládnuť rýchlejšie. Lütke ďalej nabáda zamestnancov, aby vzájomne zdieľali svoje poznatky z využívania rôznych AI nástrojov a to aj prostredníctvom každomesačných hodnotení a cyklov vývoja produktov. Na konci listu napokon podčiarkuje, že všetky tieto pravidlá platia pre všetkých zamestnancov spoločnosti, vrátane neho a ostatných členov vedenia.
Lütkeho list sa po jeho zverejnení stretol s rozpačitými reakciami, čo je do veľkej miery prirodzené. Mnoho ľudí má obavy, že ich v práci nahradí umelá inteligencia. Jeho cieľom však zjavne nebolo vyvolať strach, ale skôr poukázať na to, že AI je len ďalší nástroj, podobne ako svojho času počítače, internet či mobilné technológie. Naučiť sa používať AI znamená udržať si relevantnosť v pracovnom prostredí, ktoré sa aktuálne rýchlo mení.
Aj keď Shopify patrí medzi málo firiem, ktoré túto transformáciu komunikujú verejne a otvorene, je veľmi pravdepodobné, že podobné rozhodnutia sa dnes dejú za zatvorenými dverami vo veľkom množstve iných spoločností. Lütke len ako jeden z prvých vyslovil nahlas niečo, čo už čoskoro bude realitou v oveľa širšom meradle.