O tom, že ženy sú márnotratné a nakupovanie je ich doping sa hovorí roky. No ak treba, dokážu priškrtiť kohútik a vedia šetriť. Odvšadiaľ teraz počúvame o zdražovaní a náraste cien za elektriku, plyn, nájom.
Väčšina ľudí prepočítava svoj mesačný rozpočet, rozmýšľa čo zmeniť, aby znížili náklady. Prinášame zopár nápadov, ako môžu ženy pomôcť pri znižovaní výdavkov na energiu. Áno, treba sa uskromniť, no častokrát stačí len trochu zmeniť naše návyky.
Pranie prádla je už rutina, nahádžeme do pračky bielizeň a perieme. Koľkokrát však pustite nenaplnenú práčku? Zmeňte to, nemusíte prať každý deň, skúste zaviesť deň kedy sa v týždni bude prať a hneď pokračujete v šetrení i pri sušení v sušičke. Objem prádla, ktorý sa do sušičky vmestí je väčší, ako objem z práčky a častokrát vieme dve prania dať sušiť naraz.
Nezabudnite na starý dobrý sušiak na bielizeň. Nie je síce cool, ani prádlo neuschne za hodinku, ale určite vám ročne ušetrí pekný balík peňazí.
Veľký vplyv na spotrebu je teplota, pri ktorej periete. Čím vyššiu teplotu si nastavíte, tým väčšia je i spotreba. Experti vypočítali, že pri 30 až 40 °C spotrebujete o polovicu menej energie, ako keď bielizeň vyvárate.
So suchým prádlom sa spája žehlenie a naparovanie. Aj tu vieme šetriť. Na trhu je množstvo žehličiek v spreji, častokrát stačí len prádlo vyhladiť rukami a poskladať. V prípade, že nepoužívate sušičku, je dôležité ponaťahovať prádlo pred vešaním. Takto sa tiež vyhnete žehleniu a zároveň šetrite.
Každá žena chce byť krásna a vlasy dokonalo upravené nám pomáhajú dvíhať sebavedomie, sú našou korunou krásy. Musíme si ich ale po umytí vždy fénovať, kulmovať, žehliť? Ak si ich umyjeme v dostatočnom predstihu, vyschnú nám aj bez použitia fénu, nemusíme ich kulmovať, ak je čas, stačí natočiť a mimochodom sú menej namáhané.
A teraz poďme pekne do kuchyne, možno nastal čas, kedy prídu na rad jedlá nenáročné na čas varenia, čo tak navariť na dva dni. Nadarmo sa nehovorí, že kapusta je najlepšia na druhý deň. Najrýchlejšie uvarite cestoviny, možno ich treba zaradiť do jedálnička častejšie. Umývate riady v umývačke a púšťate ju poloprázdnu? Už to nerobte, pustite program prepláchnutie a umyjete ich až večer, keď ju naplníte.
Svoju „daň“ musíte energetickým spoločnostiam odviezť aj za používanie chladničky. Bez nej sa fungovať nedá, ale aj tu vieme ušetriť nejaký ten peniaz. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že chladnička musí chladiť aj prázdny priestor, nižšiu spotrebu dosiahnete vtedy, keď ju máte plnú. Potraviny tak môžete dávať chladiť v dózach a vypniť tak prázdne miesto.
Mrazničku nezabúdajte pravidelne odmrazovať. Množstvo ľadu bráni efektívnom mrazení. Samozrejmosťou je vkladať do mrazničky chladný pokrm, to platí aj v prípade chladničky. Oba spotrebiče otvárajte len na nevyhnutnú dobu, zabránite tak, aby teplý vzduch vnikol dovnútra a zvýšil spotrebu energie.
V prípade, že máte teplovzdušnú rúru, tak nezabúdajte na možnosť piecť i dva naplnené plechy naraz. Je to len pár nápadov, no ako sa hovorí, babka k babce, budú kapce.