Interiér auta predstavuje tvrdý oriešok pre vývojárov Hi-Fi systémov z viacerých dôvodov. Kvôli polohe sedadiel voči stereobáze, malým rozmerom kabíny, materiálom s vyššou odrazivosťou , či hladine hluku pri vyšších otáčkach. Tu majú výhodu elektromobily.
Výrobcovia sa snažia optimálne akustické pole vytvoriť pomocou veľkého počtu reproduktorov, čo však na druhej strane komplikuje a predražuje výrobu vozidla a pridáva aj určitú hmotnosť.
Zaujímavé východisko v tomto smere ponúka technológia Ac2ated Sound od spoločnosti Continental, ktorá využíva ako reproduktory samotný povrch zariadenia kabíny.
Continental sa pri jej vývoji inšpiroval myšlienkou strunových akustických hudobných nástrojov, kde samotný zvuk generovaný strunami prenáša do priestoru ozvučnica tvorená telom nástroja.
Po zapnutí audia sa šíria zvukové vlny po celom obvode, aj streche vozidla, čo vytvorí 3D zvuk. Na generovanie vibrácií sa využíva magnet a cievka – tak ako u bežných elektro-akustických meničov, namiesto membrány reproduktora sú však použité časti interiéru.
Dvere napríklad slúžia na reprodukcia stredného pásma, predné stĺpiky medzi čelným sklom a dverami ako výškové meniče a strecha môže fungovať ako woofer na reprodukciu basov.
Túto technológiu Continental uviedol už pred dvoma rokmi, na tohtoročnej CES v Las Vegas však v spolupráci so spoločnosťou Sennheiser predstavil pokročilý systém 3D zvuku pre autá.
Demonštrácia sa konala v upravenom automobile Mercedes A200, pričom kvalita reprodukcie dosahovala úroveň špičkových tradičných systémov. Technológia Sennheiser Ambeo však ašpiruje na oveľa výraznejší 3D efekt. To, či má v aute konfigurácia systému 3D priestorového zvuku veľký zmysel, je témou na diskusiu.
Podľa autora tohto článku skôr nie, keďže rozhlasové vysielanie, aj hudobné záznamy sú vytvorené prakticky výhradne v dvojkanálovej verzii, teda stereo. Pri pozeraní filmov by to naopak zmysel malo, no naplno sa takýto potenciál rozvinie až s nástupom autonómnych áut vysokej úrovne (level 4 a 5).
Automobilky by však na „bezreproduktorovej“ technológii mohli oceniť zjednodušenie konštrukcie a zníženie hmotnosti. Continental tvrdí, že tradičné zvukové systémy môžu vážiť viac ako 40 kg, pričom technológia Ac2ated Sound môže znížiť hmotnosť a celkový objem audiosystému až o 90 percent.
Keďže technológia je zatiaľ v štádiu konceptu, nie je isté, kedy sa objaví v sériovo vyrábaných autách. Aby sa tak stalo, bude potrebné presvedčiť nielen automobilky, ale aj ich klientov.
Obávam sa, že zákazníci zo segmentu audiofilov nebudú naklonení uveriť, že náhrada sofistikovaných materiálov, aké používajú v membránach špičkové reproduktory, plechmi karosérie, čalúnením a plastovými prvkami interiéru, bude fungovať rovnako dobre.