Reklama

Seek by iNaturalist – ako Pokémon GO, akurát s reálnou faunou a flórou

Zdroj | iNaturalist
Stanislav Vinc
Zdroj | iNaturalist
Zdroj | iNaturalist

Pokémon GO spôsobil pred dvomi rokmi obrovský ošiaľ, ktorý sa vytratil tak rýchlo, ako vznikol. O dôvodoch poklesu popularity hovoriť nebudeme, no problém nebol v koncepte hry, ten bol naopak veľmi vydarený. Organizácia iNaturalist preto prišla s novou aplikáciou Seek, ktorá stavia na rovnakom koncepte, akurát pomocou nej nezbierate vymyslené tvory, ale reálne živočíchy a rastliny.

Aplikácia Seek dokáže pomocou umelej inteligencie rozpoznať živočíchy a rastliny, ktoré odfotíte telefónom. Vaše úlovky si následne môžete uložiť do zbierky, k čomu patria aj odznaky za prekonanie rôznych mét. Seek je teda dobrým motivačným nástrojom, ktorý vás donúti vypadnúť do prírody a zároveň sa vďaka nej môžete aj niečo naučiť. Zároveň ale ide aj o skvelý zdroj informácií pre vedcov, ktorí pomocou fotografií z celého sveta môžu mapovať výskyt rôznych živočíchov v určitých lokalitách.

Ak aplikácii povolíte prístup k vašej polohe, ihneď sa dozviete, aké zvieratá a rastliny sa zvyčajne vyskytujú v okruhu 50 míľ okolo vašej aktuálnej polohy. Samozrejme, ak žijete vo veľkomeste, tak hľadanie zvierat môže byť trochu tvrdý oriešok, no našťastie do aplikácie môžete importovať aj fotografie, ktoré ste zachytili v minulosti na iných miestach.

Aplikácia rozpoznáva zvieratá prekvapivo spoľahlivo, no pri rastlinách už rozpoznávanie tak spoľahlivé nie je. Ak je fotografia nekvalitná alebo je objekt odfotený z nezvyčajného uhlu, tak si s fotografiou aplikácia neporadí. Pri rastlinách sa však často stáva, že fotografia je dostatočne kvalitná, no aplikácia si nie je úplne istá výsledkom a tak vám nedovolí si nájdenú rastlinu pridať do zbierky napriek tomu, že rastlinu rozpoznala správne.

Pozrite si

Robotická ryba pomôže špehovať podmorský život

Keď si ale vezmeme do úvahy, že tvorcovia aplikácie začali umelú inteligenciu trénovať počas minulého leta, tak sú jej schopnosti na dosť dobrej úrovni a môžeme očakávať, že postupom času sa bude len zlepšovať.

Umelá inteligencia aktuálne dokáže rozpoznať zruba 30 000 druhov, pričom väčšina z nich má prirodzený výskyt v Severnej Amerike. Bude to teda ešte nejaký čas trvať, kým bude aplikácia plne použiteľná aj u nás, no prispieť k tomu môžete aj vy. Navyše, aplikácia Seek je úplne bezplatná a tak vám nič nebráni v tom ju otestovať priamo v teréne. Zatiaľ je však dostupná iba pre iOS a vydanie verzie pre Android je zatiaľ v nedohľadne.

Stiahnuť aplikáciu

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.