Reklama

SeaTwirl v Nórsku stavia plávajúci veterník s vertikálnou osou s výkonom 1 MW

Zdroj | SeaTwirl
Juraj Procházka
Zdroj | SeaTwirl
Zdroj | SeaTwirl

Prakticky všetky veterné elektrárne používajú veterné turbíny s horizontálnou osou (horizontal-axis wind turbines, HAWT). Švédsky výrobca veterných turbín SeaTwirl však naopak testuje a vyvíja veterné turbíny s vertikálnou osou (vertical-axis wind turbines, VAWT) a konečne dostal povolenie otestovať svoj 1 megawattový (MW) prototyp plávajúcej pobrežnej turbíny s vertikálnou osou S2x v Nórsku.

Pilotný projekt plávajúcej veternej turbíny s vertikálnou osou SeaTwirl dostal súhlas nórskeho ministerstva energetiky na Marine Energy Test Center na päťročné testovanie ešte v marci 2022. Pobrežná plávajúca veterná turbína mala byť postavená a ukotvená na bývalej rybej farme v Boknafjorden, severovýchodne od Lauplandsholmenoff, 700 metrov od pobrežia, no zatiaľ sa tak nestalo.

Pozrite si

Prvá plávajúca veterná farma na svete už dodáva elektrinu

Obsah pokračuje pod reklamou

Paradoxom je, že terčom kritiky eko-aktivistov sa stávajú aj obnoviteľné zdroje energie. Najcitlivejšou oblasťou sú v tomto prípade vodné elektrárne, ale ani tie veterné nemajú úplnú podporu, a to ani na mori v blízkosti pobrežia. V súčasnosti sa podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) vzdialenosť menej ako 60 km od pobrežia považuje za „near-shore“.

Voči pilotnému projektu Marine Energy Test Center sa ohradili štyri skupiny – Nórska asociácia ochrany životného prostredia, Nórska asociácia rybárov a ďalšie dve skupiny kampane, ktoré sa odvolali proti povoleniu pre SeaTwirl. Projekt bol preto odložený.

Zdroj | SeaTwirl

Nórske riaditeľstvo pre vodné zdroje a energiu však pred niekoľkým dňami odvolanie zamietlo, takže pilot S2x spoločnosti SeaTwirl môže pokračovať a žiadne ďalšie odvolania sa nebudú posudzovať.

Ako funguje veterná turbína S2x? Prototyp S2x sa týči 55 metrov nad hladinou a spodná časť je asi 80 metrov pod hladinou mora. Priemer turbíny je 50 metrov, pričom výška každého z trojice listov rotora je približne 40 metrov. Optimálna prevádzková hĺbka turbíny je 100 metrov a viac. Hoci je turbína plávajúcim objektom, je pomocou troch lán ukotvená o morské dno.

SeaTwirl uvádza, že z turbín S2x, z ktorých má každá výkon 1 MW, umiestnených husto vedľa seba, bude možné budovať veterné farmy pre zvýšený výkon. Veľkou výhodou je jednoduchosť dizajnu a nízke ťažisko. Všetky pohyblivé časti a elektrické systémy sú ľahko dostupné blízko hladiny vody, čím sa znižujú náklady na údržbu.

Pozrite si

Keď menej je viac: veterná turbína Seawind má vrtuľu len s dvoma listami

Otázkou je, ako bude turbína odolávať vysokým vlnám v prudkom vetre, keď sa os nakloní. Spodná časť lopatiek sa nachádza len 15 m nad hladinou.

Výrobca na svojich stránkach uvádza, že v takých prípadoch sa lopatky turbíny z bezpečnostných dôvodov mechanicky zabrzdia. Výhodou konštrukcie je aj dobrá recyklovateľnosť materiálov turbíny – ocele, aj uhlíkových vlákien, pričom životnosť komerčnej verzie je kalkulovaná na 25 až 30 rokov. Naproti tomu sklolaminátové lopatky veterných turbín s horizontálnou osou sa nerecyklujú a končia na skládkach.

SeaTwirl nie je jedinou spoločnosťou, ktorá testuje veterné turbíny VAWT pri nórskom pobreží. Začiatkom januára ohlásila nórska energetická a hlinikárska spoločnosť Hydro a World Wide Wind AS, špecializujúca sa na plávajúce veterné elektrárne, že sa chystajú testovať hliníkovú plávajúcu veternú turbínu s vertikálnou osou.

VAWT turbína S2x nie je prvým, ani posledným projektom SeaTwirl. Firma už dlhodobo testuje prototyp turbíny s vertikálnou osou S1 s výkonom 30 KW. Takýto „trpaslík“ by dokázal zásobovať elektrinou len zhruba 10-13 domácností, kým S2x bude disponovať viac ako 30-násobným výkonom. SeaWirl, však už dnes vyvíja turbínu s výkonom 10 MW, takže tento typ veterných turbín možno časom spestrí vzhľad veterných fariem.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.