SpaceX aktuálne štartuje každý mesiac s várkou šesťdesiatich telekomunikačných družíc Starlink, ktorých má na orbite momentálne 420. Narozdiel od spoločnosti OneWeb, ktorá nedávno vyhlásila bankrot, firma Elona Muska vo svojom pláne budovania vesmírneho internetu s globálnym pokrytím neomylne napreduje.
Podľa Muska. ktorý je jej zakladateľom a generálnym riaditeľom, SpaceX už tento rok sprístupní prostredníctvom siete Starlink komerčný prístup do internetu pre zákazníkov v USA a v Kanade. V roku 2021 by malo byť k dispozícii celosvetové pokrytie na obývaných územiach. Pripojenie má poskytnúť širokopásmový prenos s rýchlosťou 600 Mbit/s až 1 Gbit/s.
Celkovo má počet satelitov v tejto sieti dosiahnuť až 11 927 (SpaceX už získala na tento počet povolenie od amerického regulátora FCC), ale v ďalšej perspektíve by Musk chcel ich počet zvýšiť ešte o ďalších 30 000. Na tento rozšírený variant zatiaľ povolenia nemá.
V úvodnej fáze sa pre globálne pokrytie počíta s rozložením 1 584 satelitov do 72 orbitálnych rovín so sklonom 53°. V každej z nich bude obiehať 22 družíc.
Takýto veľký počet vesmírnych objektov na nízkych obežných dráhach však komplikuje astronomické pozorovania. Nejde len o efekt „vesmírneho vláčika“, keď je reťazec družíc Starlink viditeľný voľným okom počas rozmiestňovania na finálnu obežnú dráhu.
Oveľa väčší problém vidia vedci v tom, že veľký počet satelitov, hoci voľným okom neviditeľných, bude dostatočne jasný na to, aby nasýtil detektory veľkých teleskopov. Zhoršia sa tak podmienky pre astronomické pozorovania. Zábery síce bude možné softvérovo vyčistiť od svetelných stôp po satelitoch, ale značne sa skomplikuje práca observatórií pri pozorovaní v oblasti viditeľného, aj infračerveného spektra.
SpaceX chce však vyjsť astronómom v ústrety a technickými úpravami znížiť svetelné odrazy budúcich satelitov Starlink. Už v januárovej várke boli družice opatrené povrchovou úpravou DarkSat na zníženie zrkadlenia. Astronómovia však upozornili, že napriek tomu sú satelity v teleskopoch viditeľné.
SpaceX ale pracuje na novom koncepte s názvom VisorSat, ktorý predstavuje akúsi tieniacu techniku a je podľa Muska účinnejší ako DarkSat. VisorSat rozvinie špeciálne clony, ktoré zatienia antény satelitov, aby neodrážali slnečné svetlo na Zem, ale pre rádiové frekvencie budú priehľadné.
Tento hardvérový doplnok satelitov Starlink rozšíri ďalšie opatrenia, vrátane novej metódy na zmenu orientácie satelitov po vypustení. Kým sa dostanú na svoje cieľové dráhy, sú totiž najviac viditeľné.
Cieľom je podľa Muska „urobiť satelity neviditeľné voľným okom do jedného týždňa a minimalizovať dopad na astronómiu“. Priebeh najnovšej misie Stalink / Falcon 9 z 22. apríla 2020 si môžete pozrieť na nasledujúcom videu:
SpaceX má v úmysle otestovať systém VisorSat pri ďalšej várke družíc Starlink naplánovanej na máj. Ak sa tieniaci systém osvedčí, všetky budúce satelity budú technológiou VisorSat vybavené. Musk poznamenáva, že existujúce satelity na obežnej dráhe budú mať relatívne krátku životnosť a mali by fungovať len tri až štyri roky, kým podstúpia deorbitáciu.
Pri nej budú pomocou vlastných iónových motorov navedené na zostupnú dráhu a zhoria v atmosfére. Následne ich nahradia opticky vylepšené nové verzie.