Výhody
- perfektný obraz
- výborné pozorovacie uhly
- výborná appka
Nevýhody
- vysoká cena
- zbytočné zakrivenie
- nedoladené hlasové ovládanie
QLED hlavne opäť evokuje čosi spojené s inou technológiou. V tomto prípade OLED. Má byť QLED čosi lepšie, ako OLED? Je to vylepšená OLED technológia? Ani jedno, ani druhé. Ale poporiadku.
Samsung nezmenil len technológiu vo vnútri, ale aj zovňajšok. Televízory série Q8C sú zakrivené a v štýlovom striebornom spracovaní. Tenučký kovový rám okolo dopĺňa zadná stena z brúseného hliníka.
Celá stena je jednoliata a pôsobí veľmi efektne aj v priestore. Jedinými rušivými prvkami sú 4 závity pre VESA stojan. Škoda, aj tie mohol Samsung nejak ukryť. Novinkou pre tento rok sú aj nové stojany (Gravity a Studio), ktoré sa pripájajú v centrálnej časti zadnej steny.
Mnou testovaný model mal síce iba základný kovový stojan s vysokým leskom, ale i ten pôsobil veľmi luxusne. Samsung sa vyhral s dizajnom až tak, že káble sa vedia schovať do vnútra stojanu a vychádzajú z neho až v spodnej časti.
Absolútnou novinkou je tzv. Invisible Connecstion kábel. Ide o tenký optický kábel, ktorý pripojíte k TV a druhý ku krabičke One Connect. Hoci kábel nie je neviditeľný, je tak tenký a nenápadný, že ho možno považovať za neviditeľný.
Vďaka tomu si QLED telku môžete pokojne zavesiť na stenu bez potreby riešenia tunela v stene. Stačí mať za TV už len klasickú zásuvku na elektrinu. Všetky porty a potrebná elektronika je v krabičke One Connect.
V nej nájdete ale iba 4 HMDI porty. V novinke pre rok 2017 by som ich očakával viac. Zariadenia pripojené cez HMDI vie novinka navyše automaticky detegovať cez tzv. Q Smart.
Na test mi dorazil najmenší spomedzi nových QLED televízorov série Q8C s 55-palcovou uhlopriečkou. Do bežnej obývačky stačí, no ak máte veľkú miestnosť, tento model sa v nej stratí. Za mínus malého modelu stále považujem zakrivenie displeja. Je úplne zbytočné, malý panel nikdy nebude evokovať filmové plátno v kine. Pri väčších modeloch to beriem, ale pri takto malom displeji nie.
QLED sú klasické LCD televízory, ktoré ale Samsung vylepšil ako sa len dalo a ako mu dovoľovali súčasné technológie. Mimochodom, Samsung ako jediný počas CES 2017 nepredstavil OLED televízor, sústreďuje sa stále na LCD panely.
Aby to ale nevyznelo, že LCD QLED panel Samsungu je niečo menejcenné, dovolím si prezradiť pár parametrov – 3 840 x 2 160 px, 1 500 nitov, 99% DCI-P3, 10-bit. farebná hĺbka. Samsung v QLED upravil pôvodnú štruktúru Quantum Dot o kovové jadro, vďaka čomu má mať panel o 15% vyšší jas.
Kovové jadro Quantum Dot navyše ochraňuje kovový obal. Tým je zároveň zabezpečené aj perfektné podanie čiernej farby. Novinka navyše získala od nemeckej asociácie Verband Deutscher Elektrotechniker (VDE) certifikát, podľa ktorého QLED TV produkuje 100% objem farieb.
Ten sa získava pomocou merania farebného gamutu a jasu. Čím vyššie sú obe veličiny, tým väčší objem farieb televízor dodáva. Na podanie čo najlepších výsledkov Samsung Q8C využíva kvantum technológií. Tie si môžete pozrieť v tabuľke nižšie. A výsledok? Perfektný.
Hoci s obrazom sa musíte pohrať, z výsledku budete príjemne prekvapení. Už základné nastavenia režimu obrazu – Štandardný, Dynamický, Prirodzený a Film vedia ponúknuť slušné farby, hoci opäť v Dynamickom režime až presaturované.
Potešili ma takmer dokonalé pozorovacie uhly s perfektným podaním farieb. Aj z extrémneho uhla bolo možné na displeji vidieť kvalitný obraz. Klobúk dole, toto som ešte na žiadnom TV nevidel.
Keďže novinka podporuje aj HDR (HDR10, Dolby Vision), naplno si na ňom vychutnáte najnovšie HDR filmy alebo seriály. Tých na VOD platformách neustále pribúda, rovnako ako pribúdajú i HDR BD disky. Na absenciu obsahu sa teda nemožno sťažovať.
Mimochodom, QLED televízory sú vybavené Ultra Black technológiou, ktorá má eliminovať odrazy. Hoci to nevie dokonale, v porovnaní s mojou domácou UHD TV je to podstatne lepšie. Vďaka vysokému jasu navyše obraz dokáže výborne presvietiť i silné odrazy.
O zvuk sa stará štvorica reproduktorov doplnená o dva basové meniče. Celkový hudobný výkon je 60 W. Kvalitou sa domácemu kinu nepribližujú, no na bežné sledovanie programov stačia. Pre lepší zvuk odporúčam napríklad testovaný soundbar MS6501 s vydareným zvukom aj bez subwoofera.
S ním by to ale bolo omnoho lepšie. Zakrivený soundbar má 9 reproduktorov, ktoré vedia vyčariť priestorový zvuk v celej miestnosti. Poteší i bezdrôtové spojenie s televízorom či možnosť zapojenia do multiroom systému.
Samsung QLED pracuje na operačnom systéme Tizen s One Depth UI, ktoré je možné celkom slušne personalizovať. Tomu niet takmer čo vytknúť. Systém je extrémne rýchly, plynulý a intuitívny. Jediným mínusom je absencia rôznorodejších aplikácií.
Preklad do slovenčiny je tiež pomerne zvláštny. Sekcia appiek s názvom „Aplikácie na zabíjanie času“ je trochu priveľa, pričom v nich nájdete appky ako Plex, Google Filmy, Netflix apod. V hrách ale nájdete len 4 hry. Sklamala ma tiež nemožnosť pokročilého ovládania televízora hlasom.
Ovládanie je navyše v angličtine či inom svetovom jazyku. Cez diaľkové som televízoru povedal, aby spustil Netflix. Výsledkom bolo otvorenie obchodu s appkami a kartou Netflix.
Ďalším potešením je nová appka na ovládanie televízora cez smartfón alebo tablet. Je prepracovaná do najmenšieho detailu. Jediným mínusom je nemožnosť zapnúť televízor z režimu spánku pomocou appky.
Keby bolo možné aj toto (pravdepodobne cez smartfóny s IrDA to možné je), tak diaľkové môžete nechať skryté v šuplíku pod televízorom. Aj diaľkové je ale nové. Samsung ho nazval Smart Remote a je taktiež celé z kovu.
Má štýlový minimalistický dizajn, no ovládať ním môžete všetko. Teda takmer. Žiaľ, ako naschvál, sa mi ale set-top-box od magentového operátora nepodarilo nijakým spôsobom s diaľkovým spárovať. Škoda. Prvá telka, ktorá to dokáže ostáva u mňa doma.
Inak je ale diaľkovým možné ovládať naozaj všetko, dokonca aj Xbox One S. Vrátim sa ale k appke Smart View. Okrem toho, že slúži ako klasické diaľkové ovládanie s možnosťou zapnutia touchpadu, má i možnosť zdieľať multimediálny obsah z telefónu či tabletu priamo do TV. Nie je tak potrebné zapínať inú appku, cez ktorú obraz či zvuk do telky pošlete. Všetko dokáže jedna appka.
Samsung Q8C z novej série QLED môžem pokojne označiť za silného konkurenta pre OLED panely. Má špičkový obraz, štýlové spracovanie, rýchly chod a množstvo šikovných funkcií. Až na niekoľko drobností a cenu mu niet čo vytknúť.