Reklama

Samsung Gear 360 - 360° kamera len pre vyvolených

Zdroj | TECHBOX
Roman Calík
Zdroj | TECHBOX
Zdroj | TECHBOX
90 %
Rok 2016 je rokom VR. Tvorba vlastných 360º videí je tak logickým krokom. Samsung to vie a ponúka vydarenú kameru Gear 360.

Výhody

  • jednoduché ovládanie a aplikácia
  • kvalita 360º fotiek a Ultra HD videí
  • prijateľná cena

Nevýhody

  • obmedzenie na vybrané smartfóny
  • certifikácia iba IP53
  • občas nedokonalé spojenie obrazu

Virtuálna realita sa naplno dostáva medzi ľudí a každým dňom si nachádza množstvo nových fanúšikov. Samsung patrí medzi výrobcov, ktorí to s virtuálnou realitou myslia vážne a vidia v nej obrovský potenciál. Nielen majitelia VR okuliarov sa tak potešia možnosti vytvárať vlastné 360º videá či fotografie.

Zdroj | TECHBOX

A tak v správny čas prichádza prvá 360º kamera od Samsungu aj na Slovensko. Podobných gadgetov je stále žalostne málo, najznámejšia je u nás napríklad kamera 360fly. V porovnaní s ňou je však novinka Gear 360 nielen lacnejšia, ale ponúka horizontálne i vertikálne 360º zábery.

Pozrite si

Unboxing Samsung Gear 360 – čo nájdete v balení?

Zdroj | TECHBOX

To, čo nájdete v balení Gear 360, si môžete pozrieť aj v našom unboxing videu. Okrem samotnej kamery je k dispozícii špeciálny statív – trojnožka, nechýba ochranné puzdro na prenášanie, pútko či handrička na čistenie.

Zdroj | TECHBOX

Kamera má štandardný 1/4″ závit, takže ju môžete pripevniť aj na ľubovoľný bežne dostupný statív či selfie tyče. Chýbal mi však adaptér pre príslušenstvo určené pre akčné kamery typu GoPro.

Zdroj | TECHBOX
Pozrite si

Zaži leto s Gear 360. Nahrávaj 360º videá a vyhraj!

Dodávanú trojnožku musím pochváliť za praktickú manipuláciu, ale aj gumené nožičky, ktoré zabezpečujú výbornú stabilitu kamery na rôznych povrchoch. Spracovanie kamery je tiež na vysokej úrovni, materiály vydržia aj hrubšie zaobchádzanie.

Zdroj | TECHBOX

Pod vodou však s kamerou nenatočíte nič, výrobca ponúka len certifikáciu IP53, čo je veľmi ľahká odolnosť voči prachu a vode. Jemné ostriekanie vodou kamera síce prežije, na dočasné či trvalé ponorenie do vody však stavaná nie je. Škoda.

Zdroj | TECHBOX

Guľaté telo kamery obsahuje dvojicu objektívov, malý displej a trojicu hardvérových tlačidiel. Batéria s kapacitou 1 350 mAh je vymeniteľná. Výdrž batérie je veľkou výhodou kamery, vystačí vám na niekoľko hodín záznamu a vytvorenie desiatok fotografií.

Zdroj | TECHBOX

Skôr, ako začnete kameru používať, je potrebné ju spárovať s aplikáciou Samsung Gear 360. Aplikáciu síce nájdete v obchode Google Play, spustíte ju však iba na vybraných smartfónoch Samsung, a to S6, S6 edge, S6 edge+, S7, S7 edge a Note5. To ma nepotešilo, opäť si Samsung zabil možnosť predať väčší počet kamier.

Spárovanie kamery s aplikáciou je rýchle a ihneď po spárovaní vidíte živý náhľad z kamery na displeji smartfónu. V okuliaroch Gear VR si však pozriete len uložené fotografie a videá, navyše musia byť v pamäti smartfónu, nie na pamäťovej karte v kamere.

Pozrite si

Ako nahrať 360º video z Gear 360 na Facebook a YouTube?

Aplikácia je zvládnutá výborne. Prehráte si cez ňu všetky 360º videá a fotografie uložené v kamere. Priamo cez aplikáciu môžete videá a fotografie zdieľať napríklad na sociálne siete. Našťastie Facebook už 360º videá a fotografie podporuje, nechýba ani Flickr, YouTube či Google Street View.

Menu kamery je identické s ovládaním fotoaparátu v Galaxy smartfónoch. Nastavenia sú mimoriadne bohaté. Môžete si vybrať či nahrávate naraz oboma snímačmi, z ktorých každý sníma 180º zábery a následne ich aplikácia softvérovo spojí, alebo môžete použiť len jeden.

Mimochodom ide o dva 15 Mpx CMOS snímače s optikou rybieho oka a svetelnosťou f/2,0. So spájaním obrazu pri vytváraní 360º videí a fotografií som bol spokojný, ale stávalo sa, že ste spojenie zaregistrovali.

Napríklad pri nahrávaní koncertu na Pohode 2016 bola jedna strana videa smerujúca na pódium osvetlená viac, ako druhá. V takýchto prípadoch je vhodné myslieť aj na správne natočenie kamery pri nahrávaní. Niekedy sú v mieste spojenia obrazu zdeformované aj osoby či objekty.

Kvalita fotografií aj videí je nad očakávania. Pri dobrých svetelných podmienkach vytvoríte skutočne vynikajúce 360º výstupy. Napríklad fotografiu môžete vytvoriť v plnom rozlíšení až 30 Mpx (7 776 x 3 888 px), video zase aj v Ultra HD (3 840 x 1 920 px).

Priemerná 360º fotografia v plnom rozlíšení má veľkosť okolo 8 MB, a minúta Ultra HD videa vám zaberie približne 300 MB. Dokonca si môžete vytvárať časozberné snímky či video v slučke.

V nastaveniach nechýba možnosť zapnúť HDR, meniť expozíciu, vyváženie bielej a nastaviť si citlivosť ISO (do 6400). Môžete ísť až do takých detailov, ako je pridanie loga do videí a fotografií, pridanie polohy, nastavenie časovanej spúšte alebo si pri videách môžete vybrať i možnosť potlačenia hluku vetra pri nahrávaní zvuku.

Zdroj | TECHBOX

Samozrejme, kameru môžete používať aj bez smartfónu, pomocou hardvérových tlačidiel si vyberiete čo chcete s kamerou robiť a jednoducho fotíte a nahrávate. Potom si snímky cez aplikáciu pozriete a tie najlepšie zdieľate.

V redakcii sme mali k dispozícii aj 128 GB microSDXC pamäťovú kartu Samsung PRO Plus, ktorá výborne zvládala Ultra HD videozáznam, umožní totiž zapisovať rýchlosťou až 90 MB/s.

Samsung Gear 360 je najlepšia 360º kamera, akú som mal možnosť testovať. Z kvality fotografií i videí budete nadšení, aplikácia ponúka pohodlné ovládanie s množstvom nastavení. Aj preto si od nás vyslúžila ocenenie TIP REDAKCIE.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.