Reklama

Samsung Galaxy Watch6 Classic - návrat otočnej lunety vo veľkom štýle

Michal Sobek

Spoločnosť Samsung aj tento rok mala svoju veľkú akciu Unpacked, kde okrem novej generácie skladacích smartfónov predstavila už šiestu generáciu smart hodiniek Galaxy Watch. Opäť dva modely, pričom poznávací prvok je späť v hre.

Do redakcie sme dostali na test model Samsung Galaxy Watch6 Classic, teda drahší a elegantnejší model, vo veľkosti 43 mm a v čiernej farbe. Musím uznať, že vyzerajú skvelo. Čo teda všetko Samsung vylepšil?

93 %

Výhody

  • prémiový dizajn s fyzickou lunetou
  • AMOLED displej a vyšší výkon
  • zdravotné a športové funkcie

Nevýhody

  • väčšia hrúbka
  • slabšia výdrž na jedno nabitie
Obsah pokračuje pod reklamou

Predajné balenie je opäť nenápadné ako v prípade minulých generácií. Ide o podlhovastú bielu škatuľu, ktorá má na sebe vyobrazené hodinky a ich názov. Obsah balenia je už štandardný, okrem hodiniek sa tam nachádza aj nabíjací kábel s magnetickým pukom zakončený USB-C koncovkou.

Čo sa týka samotného dizajnu, tak tu nehľadajte podobnosti s minuloročným modelom Samsung Galaxy Watch5 Pro. Novinka totiž nadväzuje na dva roky starý model, a to na Samsung Galaxy Watch4 Classic. Spoznáte to na prvý pohľad veľmi jednoducho – fyzickou otočnou lunetou.

Áno, práve tento poznávací prvok, ktorým sú hodinky od Samsungu ľahko spoznateľné, je späť. Minulý rok ste sa museli uspokojiť len s dotykovou lunetou, ktorou mimochodom disponuje aj základný model Samsung Galaxy Watch6. Jej cvakanie je veľmi príjemné a častokrát som sa pristihol pri tom, že s ňou točím len tak pre zábavu.

Okrem toho tu už nemáme titán, ako v prípade Samsung Galaxy Watch5 Pro, ale nehrdzavejúcu oceľ, pričom displej chráni opäť odolné zafírové sklo. Luneta je pritom vystúpená, takže je k dispozícii aj takáto pasívna ochrana displeja. Nechýbajú ani certifikácie proti vode a prachu.

Konkrétne rozmery sú 42,5 x 42,5 x 10,9 mm a hmotnosť príjemných 52 gramov. Na pravom boku sú aj dve ovládacie tlačidlá. Remienok v balení má vrchnú stranu z kože, spodná strana je pritom zo silikónu. K hodinkám sme dostali aj jeden ďalší silikónový remienok, ktorý sa dodáva k základnému modelu, ktorý mi pri nosení vyhovoval viac. Samsung predstavil systém One Click na jednoduchú výmenu remienkov, pričom stačí potlačit len jediné tlačidlo na zadnej strane remienku. Vcelku šikovné, ale dajú sa prichytiť aj štandardné remienky so šírkou 20 mm.

Medzigeneračne sa zväčšil aj samotný AMOLED displej, čo Samsung dosiahol stenšením rámčekov, pri modeli Classic je to o 15 %, takže hodinky pôsobia modernejšie. Ešte viditeľnejšie je to pri základnom modeli. V tomto prípade máme 1,3-palcový displej s rozlíšením 432 x 432 pixelov a maximálnym jasom až 2 000 nitov.

Na priamom slnku nebol najmenší problém a celkovo radím displej k najväčším ťahákom aktuálnej generácie. Na výber je aj veľa dostupných ciferníkov, pričom nechýba ani Always-on režim, ale ten sa môže podpísať pod kratšiu výdrž batérie.

Samsung po dvoch rokoch vylepšil aj výkon smart hodiniek nasadením novšieho procesora Exynos W930, ktorému po novom sekunduje 2 GB RAM a 16-gigabjtové úložisko na aplikácie a hudbu. Reakcie sú rýchle, na nič tu zbytočne nečakáte.

Ani tento rok nie je prekvapením, že Samsung sa opäť dohodol s Googlom na operačnom systéme Wear OS vo verzii 4.0, ale s vlastnou nadstavbou One UI 5, takže hodinky pôsobia ako za čias Tizen OS a od čistého systému to má ďaleko.

Miniaplikácie si viete prispôsobiť podľa seba, smerom doľava od hlavného ciferníka sa dostanete do upozornení. Keďže ide o Wear OS, tak upozornenia sú zvládnuté tak, ako si to predstavujem. Diakritika aj smajlíky, s možnosťou reagovania, či už prednastavenou správou, smajlíkom, napísaním textu na klávesnici alebo hlasovým diktovaním. Diktovanie však funguje len v angličtine a na fungovanie v slovenčine odporúčam si doinštalovať Gboard od Google.

Obsah pokračuje pod reklamou

Zvrchu sa dostanete do skratiek a odspodu do menu aplikácií, ktorého zoradenie si viete upraviť v aplikácii Galaxy Wearable, cez ktorú prebieha aj párovanie. Dvojitému tlačeniu vrchného tlačidla som si priradil spustenie Google Peňaženky, pričom platenie prebehlo vždy bez problémov.

Prítomný je mikrofón aj reproduktor, takže ani vybaviť hovor nebude žiaden problém. Maximálna hlasitosť je dostatočná aj v idúcom aute a druhá strana nespoznala, že hovorím cez hodinky a zvuk bol skutočne čistý.

Smart hodinky Samsung Galaxy Watch6 Classic dokážu merať základné metriky ako tep srdca, okysličenie krvi a stres, ale pripája sa k tomu napríklad aj meranie BIA, čiže zistíte percento tuku, svalov, kostry, BMI, obsah vody v tele a tak ďalej. Stačí priložiť dva prsty na fyzické tlačidlá a počkať pár sekúnd. Hodinky zvládnu aj meranie EKG a tlaku, avšak na fungovanie si musíte stiahnuť aplikáciu Samsung Health Monitor, ktorá je dostupná iba na smartfónoch Samsung, takže s inými značkami to nie je možné. K iPhonu hodinky napríklad nepripojíte vôbec.

Športových aktivít je tiež skutočne dosť. Skvelou funkciou je automatické meranie aktivity, kedy po 10 minútach vám hodinky oznámia, že ste aktívny a začnú merať aktivitu ďalej. Buď vám potom aktivitu samy ukončia, ak zistia, že napríklad dlhšie stojíte na mieste alebo to viete urobiť aj manuálne. Samsung Galaxy Watch6 Classic mi správne odhadli chôdzu aj plávanie v bazéne. Samozrejme, nechýba ani GPS modul, takže trasa bude presne zaznamenaná.

Samsung Galaxy Watch6 Classic vo veľkosti 43 mm majú kapacitu batérie 300 mAh, vo väčšej verzii to je 425 mAh. To je značný rozdiel oproti kapacite 590 mAh v Samsung Galaxy Watch5 Pro, čo sa odrazilo aj na výdrži. Možno si poviete, že nie je fér porovnávať menší model s tým väčším minulý rok, ale Samsung tento rok udáva rovnakú výdrž pre 43- aj 47-milimetrový model, a to 40 hodín.

Opäť som si nastavil svoje klasické parametre, takže kontinuálne meranie tepu, bez Always-on displeja, prijímanie notifikácií, občas vykonanie hovoru, občasné automatické meranie krátkej prechádzky a nemeranie spánku s tým, že som ich mal na ruke od nejakej ôsmej rána do zhruba polnoci. Pri takomto používaní mi hodinky vydržali deň, s tým, že mi zostávalo nejakých 30 až 40 %. To znamená, že ďalší deň by som s nimi už nedal, a tak stále pred spaním putovali na nabíjačku. Radšej by som tu videl dvojdňovú výdrž ako v prípade Samsung Galaxy Watch5 Pro. Tak snáď o rok.

Hodinky sa nabíjajú pomocou špeciálnej nabíjačky, ale využiť môžete aj niektorú inú bezdrôtovú nabíjačku, resp. funkciu reverzného nabíjania. Magnet by som však čakal o niečo silnejší, napríklad hodinky neudrží vo vzduchu.

Samsung Galaxy Watch6 Classic sú podľa môjho názoru aktuálne najlepšie smart hodinky k smartfónu s operačným systémom Android, ktoré môžete u nás oficiálne kúpiť. Mnohí isto ocenia návrat fyzickej lunety, ale moja pochvala smeruje aj k AMOLED displeju, vylepšenému výkonu a meraniu zdravotných metrík a športov.

Recenzia

Samsung Galaxy Watch5 Pro – jednoznačne najlepšie smart hodinky pre Androiďákov

Moja hlavná a zásadná kritika smeruje k výdrži batérie. K takto plne vybaveným smart hodinkám nejako už pasuje kratšia výdrž oproti menej inteligentným hodinkám, ale je to bohužiaľ krok späť oproti minulej generácií vo verzii Pro. Ak vám to neprekáža, tak smelo do nich, pretože plusov je tu násobne viac.

Obsah pokračuje pod reklamou
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.