- #Smart watch
- 10 min.
- 22.8.2022
Samsung Galaxy Watch5 Pro – jednoznačne najlepšie smart hodinky pre Androiďákov
Výhody
- Titán a zafírové sklo
- Magnetické uchytenie remienka
- Perfektný AMOLED displej
- Systém Wear OS s nadstavbou One UI
- Automatické rozpoznávanie aktivít
- Platenie pomocou NFC
Nevýhody
- Mohutnejší dizajn a väčšia hrúbka
- Niektoré funkcie obmedzené len pre Samsungy
- Približne dvojdňová výdrž
- Vyššia cenovka
Spoločnosť už každoročne organizuje svoju udalosť UNPACKED, kde predstavuje tie najlepšie novinky. Aj tento rok sme boli svedkami odhalenia dvoch skladačiek, dvoch verzií smart hodiniek a nových špičkových bezdrôtových slúchadiel. Mňa osobne najviac zaujali hodinky Samsung Galaxy Watch5 práve vo verzii Pro, preto som rád, že som mohol otestovať práve tie. Zaujímala ma najmä výdrž.
Hodinky dorazia v nenápadnom balení, no na to koľko stoja, by som očakával o niečo prémiovejšie balenie. Vo vnútri nájdeme samotné zariadenie a bezdrôtovú nabíjačku so zakončením USB-C. Na toto si dajte pozor, pretože adaptér v balení nie je. Mňa našťastie zachránil USB-C konektor na notebooku.
Dizajnovo nadväzujú na predošlú generáciu základných Samsung Galaxy Watch4. To znamená čistý dizajn bez zbytočných výstrelkov. Už na prvý pohľad je jasné, že sme prišli o otočnú lunetu, ktorou disponoval model Classic. Je to tu nahradené dotykovou plochou okolo displeja, ktorá funguje podľa predstáv, ale ikonické uspokojujúce cvakanie to nenahradí. Keďže je luneta mierne vyvýšená, tak je to prechádzanie po jej obvode o to príjemnejšie. Telo s priemerom 45 mm je pomerne mohutné, za čo môže najmä hrúbka. Samsung síce uvádza niečo okolo 10 mm, ale do toho nepočíta vystupujúce senzory. Celková hrúbka je tak okolo 15 mm, čo je skutočne dosť. Aspoň že váha necelých 50 gramov je absolútne akceptovateľná. Nechýba ani tradičná certifikácia 5 ATM a vojenská MIL-STD-810H.
Samsung Galaxy Watch5 Pro sa pýšia aj použitými materiálmi. Samotné telo je z titánu, na spodnej strane nájdeme sklo a displej kryje zafírové sklíčko, takže nie je šanca, aby ste ho poškrabali. Počas testovania som neraz nimi narazil do steny alebo ich niekde škrabol a stále vyzerajú ako nové. Samsung týmto modelom mieri skôr na športovcov, čo dokazuje aj silikónový remienok. Ten disponuje šírkou 20 mm a má zaujímavú magnetickú sponu. Tá drží pevne, akurát je v miestne zapnutia hrubšia, čo môže niekomu prekážať najmä pri písaní na klávesnici notebooku. Uvítal by som však aspoň nejaký priestor na necht, čím by sa ľahšie uvoľňovala sila magnetov. Pri tejto spone som mal nostalgickú chvíľku, keďže rovnakou sponou, aj keď s mechanickým zatváraním, disponovali moje prvé smart hodinky Sony SmartWatch 3.
Samotnému displeju nemám čo vytknúť. 1,4-palcový zobrazovač je typu AMOLED s rozlíšením 450 x 450 pixelov. Má krásne farby a skvelý maximálny jas. S ničím som pri ňom nemal problém a na výber je veľa doinštalovateľných ciferníkov. Nechýba ani Always-on režim, len ten sa môže podpísať pod kratšiu výdrž batérie. Zaujímavý je fakt, že po stránke výkonu sa oproti minulému roku nezmenilo absolútne nič. Máme tu rovnaký procesor Exynos W920 spolu s 1,5 GB RAM a 16-gigbajatovým úložným priestorom. Výkonu je zjavne dosť a počas používania som sa nestretol so žiadnym sekaním alebo pádom aplikácie.
Aj tento rok sme sa dočkali systému Wear OS, ktorý má na sebe masívnu nadstavbu One UI od Samsungu. Osobne by som tento systém spoznal iba podľa ikony Google Play v menu. Správanie sa systému je skôr prevzaté od staršieho systému Tizen. Hovorím teda o miniaplikáciách na hlavnej obrazovke smerom doprava. Tie si viete prispôsobiť podľa seba. Opačným smerom sa dostávame do upozornení. Keďže ide o Wear OS, tak upozornenia sú zvládnuté na jednotku. Diakritika ani smajlíky mu nerobia problémy a je tu možnosť interakcie, či už prednastavenou správou, smajlíkom, napísaním textu na klávesnici alebo hlasovým diktovaním. Diktovanie však funguje len v angličtine a na fungovanie v slovenčine si musíte stiahnuť aplikáciu Gboard od Google.
Zvrchu sa dostanete do skratiek a odspodu, nezvyčajne, do menu aplikácií. Ich zoradenie si viete upraviť v aplikácii Galaxy Wearable, cez ktorú prebieha aj párovanie. To ma prekvapilo, že sa tu nevyužíva aplikácia Wear OS priamo od Google. Nič podstatné v menu nechýba a zvyšok si doinštalujete z Obchodu Play. Funkčnosť dvoch fyzických tlačidiel sa dá prispôsobiť. Ja som dvojitému tlačeniu vrchného tlačidla priradil spustenie Google Peňaženky pre bezkontaktné platby pomocou Google Pay. Pridanie karty aj platenie prebehlo vždy bez problémov, čo mi napravilo chuť po testovaní hodiniek Xiaomi Watch S1, kde mi to z neznámeho dôvodu nefungovalo. Prítomný je mikrofón aj reproduktor, takže ani vybaviť hovor nebude žiaden problém. Druhá strana nespoznala, že hovorím cez hodinky a zvuk bol skutočne čistý. Okrem Bixby je tu aj Asistent Google. Oba však fungujú iba v angličtine. Vibrácie sú dostatočné, stačilo mi používať ich slabšiu intenzitu.
Neboli by to správne smart hodinky bez zdravotných funkcií. Dokážu merať tep, okysličenie krvi, stres a meranie BIA, čiže zistíte percentu tuku, svalov, kostry, BMI, obsah vody v tele a tak ďalej. Stačí priložiť dva prsty na fyzické tlačidlá a počkať pár sekúnd. Hodinky zvládnu aj meranie EKG a tlaku, avšak tu je háčik. Na fungovanie si musíte stiahnuť aplikáciu Samsung Health Monitor, ktorá sa nachádza iba v Galaxy Store, takže na iných smartfónoch mimo Samsungu na tieto vychytávky musíte zabudnúť, čo je rozhodne škoda. Samsung Galaxy Watch5 Pro vedia samozrejme merať aj spánok, čo zvládli veľmi dobre. Jediné, čo vás možno bude trápiť je to, že hodinky sú masívnejšie a počas noci by vás mohli tlačiť. Nezabudnite si prečítať nás článok, v ktorom sme objasnili, či spanie so smart hodinkami môže mať na nás zlý vplyv.
Športovým aktivitám tiež nemám čo vytknúť. Príjemne ma prekvapilo automatické merania aktivity, kedy po 10 minútach vám hodinky oznámia, že ste aktívny a či chcete zapnúť danú rozpoznanú aktivitu. Všetko sa potom prenesie do podrobnej štatistiky spolu s prehľadnými grafmi a výpočtami, pričom pri každom zastavení sa aktivita automaticky pauzne. Na výber je skutočne veľa športov a ráta sa aj GPS senzor. Hodinky vás dokonca vedia po rovnakej trase aj vyviesť z daného miesta späť na štartovací bod v prípade, že by ste sa niekde nebodaj stratili.
Najviac zvedavý som bol však na výdrž, keďže tu Samsung dal batériu s kapacitou až 590 mAh, čo je oproti minulému roku značné navýšenie. Bezdrôtové nabíjanie ostalo zachované, takže sa dá využiť aj reverzné nabíjanie, pokiaľ to váš smartfón podporuje. Samsung zrýchlil samotné nabíjanie až o 30 %. Keďže som nemal v rukách minuloročný model, tak to neviem priamo porovnať, ale nabíjanie je pomerne rýchle. Navyše počas nabíjania sa zobrazia aj hodiny, aktuálne percento batérie a zvyšný čas nabitia. Dá sa to použiť ako efektné nočné hodiny, ktoré fungujú aj v režime naležato.
A teraz k výdrži. Opäť som si nastavil svoje klasické parametre, takže kontinuálne meranie tepu, bez Always-on displeja, prijímanie notifikácií, občas vykonanie hovoru, občasné automatické meranie krátkej prechádzky a nemeranie spánku s tým, že som ich mal na ruke od nejakej pol deviatej rána do zhruba polnoci. Pri takomto používaní mi hodinky vydržali maximálne dva dni. To je oproti jednému dňu pokrok, ale nedostal som sa na sľúbené 3 dni podľa Samsungu. Chápem, že ak by som ich používal len v rámci akože pracovného času od tej ôsmej do piatej, tak by som asi 3 dni aj dosiahol. Pri smart hodinkách nemám rád každodenné nabíjanie, ale v tomto prípade by som bol ochotný akceptovať aj tie dva plné dni.
Aké dojmy vo mne zanechali hodinky Samsung Galaxy Watch5 Pro? Hlavne tie kladné a s pokojom v duši ich môžem označiť za najlepšie smart hodinky pre používateľov smartfónov s operačným systémom Android. iPhonisti nech radšej ostanú pri Apple Watch. V prípade Samsungu sú tu prítomné hodnotné materiály na čele s titánom a zafírovým sklíčkom, podarený systém Wear OS, bohatá paleta meracích a športových funkcií a poriadna správa notifikácií. Niekomu môže vadiť samotná hrúbka hodiniek, približne dvojdňová výdrž a obmedzenie niektorých funkcií len na smartfóny od Samsungu.
Treba však upozorniť aj na cenu, ktorá sa pri tomto modeli pohybuje na úrovni 469 eur. Ak vás hodinky zaujali, vadí vám vysoká cena, ale vyhovuje samotný dizajn aj prostredie Wear OS, tak dávam do pozornosti aj minuloročnú generáciu Samsung Galaxy Watch4, keďže rozdielov nie je až tak veľa.