Výhody
- unikátny dizajn, rozmery a špičkové spracovanie
- kvalita fotografií a možnosti fotoaparátu
- snímač očnej dúhovky
- zakrivený displej
Nevýhody
- chýbajúce stereo reproduktory
- "len" 3 000 mAh batéria
Pred dvoma rokmi Samsung ukázal smartfóny, ktoré priniesli niekoľko zásadných inovácií väčšiemu počtu používateľov, vrátane prémiového spracovania, zakriveného displeja či bezdrôtového nabíjania. Hovorím o modeloch S6 a S6 edge. Pamätám si ako najmä model S6 edge ohuroval, všade kde som sa s ním objavil.
Mali však svoje muchy. Medzi tie najzásadnejšie rozhodne patril chýbajúci slot pre pamäťové karty, vysoká cena najvyšších pamäťových verzií a chýbajúca vodeodolnosť.
Po roku však všetko bolo inak, akoby Samsung vypočul hlasy recenzentov a kupujúcich. Modely S7 a S7 edge patria dodnes k najlepším smartfónom na trhu a sú vrcholom ponuky medzi Android smartfónmi. Nielenže zdokonalili predchádzajúcu generáciu v dizajne, ale najmä prišla vytúžená vodeodolnosť, podpora pamäťových kariet, nižšia cena a fotoaparát, s ktorým boli zväčša spokojní aj tí najnáročnejší zákazníci.
Uvedenie novej generácie S8 sa však mierne oneskorilo. Už pred výstavou MWC 2017 sme vedeli, že v Barcelone sa ich tentokrát nedočkáme. Samsung po Note 7 pravdepodobne nechcel nič zanedbať a tak sme sa noviniek S8 a S8+ dočkali až koncom marca. Samozrejme sme na ich uvedení v Londýne nemohli chýbať.
Ako už iste viete, novinky sa začnú predávať 28. apríla 2017 a tí, ktorí si ich predobjednali resp. ešte stále môžu predobjednať sa ich dočkajú o 8 dní skôr, a to už zajtra! V redakcii sme však mali možnosť menšiu verziu S8 testovať skôr. Vopred vás upozorním, že úvodné nadšenie od prvých dotykov v Londýne pretrváva, S8 je totiž najkrajším smartfónom súčasnosti.
Keď smartfón Samsung Galaxy S8 chytíte do rúk, bude vám pripadať, akoby prišiel z budúcnosti. A pritom jeho dizajn vychádza z modelu S7 edge či Note 7, čo sa vlastne zmenilo? Samsung jednoducho priviedol zaoblenie zadnej a prednej časti smartfónu k dokonalosti, všetky hrany k sebe perfektne lícujú. Schválne, ak máte možnosť, chyťte si S7 edge a vzápätí S8. Ten rozdiel je obrovský, samozrejme v prospech novinky S8.
Novinka sa však v rukách lepšie drží aj vďaka užšiemu telu. A to pri väčšej uhlopriečke displeja! Ako to Samsung dokázal? Jednoducho, zmenil pomer strán displeja na 18,5:9. Nie je síce prvý, podobný úzky displej priniesol napríklad aj smartfón LG G6, avšak S8 a S8+ majú nielen zaoblený displej v rohoch, ale najmä zakrivený po oboch stranách.
Všetko sme vlastne už niekde videli, ale ako celok to nielenže vyzerá výborne, ale výrazne pomáha aj k lepšej ergonómii používania smartfónu. Displej sa sa zväčšil o 18% oproti predchádzajúcej generácii, a tak máte namiesto 5,1-palcového až 5,8-palcový displej v tele o 1,5 mm užšom (keď porovnáme model S7 a S8). Väčší S8+ má pritom až 6,2-palcový displej v tele so šírkou iba 73,4 mm.
Osobne používam model Samsung Galaxy S7 edge a keď si predstavím, že teraz v ruke držím namiesto 5,5-palcového displeja smartfón S8 s 5,8-palcovým displejom, ktorého telo je užšie až o 4,5 mm, tak som nadšený! Myslím si, že mnoho používateľov S7 edge bude prechádzať práve na model S8, ktorý je o 100 eur lacnejší (ako S8+) a navyše s väčším displejom kompaktnejší a vybavenejší.
K displeju a najmä jeho pomeru sa však ešte počas recenzie viackrát vrátim. Poďme sa však pozrieť, čo sa ešte na tele novinky zmenilo. Asi nikoho neprekvapí, že namiesto microUSB konektora Samsung siahol po modernejšom USB-C. Našťastie zachoval aj 3,5 mm audio konektor a dokonca do balenia pribalil slúchadlá AKG v hodnote 99 eur.
Na slúchadlách sa vám bude páčiť káblik, ktorý len tak nezamotáte, aj dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti či možnosť telefonovania vďaka vstavanému mikrofónu. V uchu sedia taktiež dobre, výšky a stredy počujete ukážkovo. Basy však chýbajú a to až nepríjemne výrazne, osobne som na dodávaných slúchadlách nedokázal počúvať svoje obľúbené skladby žánru house, trance a pop. Slúchadlá sú pre mňa asi najväčším sklamaním z novinky.
Nepotešil ma ani zvuk smartfónu, kde mi chýbajú stereo reproduktory. Prečo Samsung? Prečo? Keď si spomeniem napríklad na HTC One ešte z roku 2013 s reproduktormi BoomSound, je mi až do plaču, že v tak špičkovom smartfóne akým je S8 sa na kvalitný zvuk jednoducho nemyslí.
Mrzí ma to možno o to viac, že pozeranie videí na novom širokouhlom zakrivenom displeji s pomerom 18,5:9 je obrovským zážitkom. Doslova akoby ste držali zariadenie z budúcnosti, najmä keď si video prispôsobíte veľkosti displeja (čo však v niektorých prípadoch môže byť problém pre titulky alebo logá vo videách, ktoré neuvidíte celé).
Výbornému pocitu z multimédií napomáha aj to, že displej zaberá takmer celú prednú časť tela smartfónu, čo sa Samsungu podarilo aj vďaka odstráneniu hardvérového tlačidla pod displejom. To nahradil tlakový snímač. Pri ovládaní smartfónu nepocítite žiadnu vážnejšiu zmenu, reakcie sú naozaj dobré aj s vibračnou odozvou – podobné reálnemu stláčaniu hardvérového tlačidla.
Dokonca máte tentokrát možnosť upraviť si známu spodnú trojicu tlačidiel, ktoré sú teraz softvérové. Okrem zmeny pozadia spodnej lišty si môžete premiesniť softvérové tlačidlá a tak môžete vyvolať multitasking napríklad zľava a nie sprava.
Tiež nechýbajú funkcie ako napríklad možnosť nastavenia pre rýchle zapnutie režimu ovládania jednou rukou trojitým stlačením tlačidla domov. Nastaviť si môžete aj citlivosť tlačidla Domov.
Rozmýšľate kde je snímač odtlačkov prstov? Žiaľ, nepodarilo sa ho umiestniť do displeja, ale nájdete ho v zadnej časti, napravo od fotoaparátu. Po dizajnovej stránke ide o decentné riešenie, po praktickej je to už horšie.
Nie som fanúšik čitačiek odtlačkov prstov v zadnej časti. Vyhovuje mi, že si viem smartfón rýchlo odomknúť odtlačkom prsta keď ho mám položený na stole, alebo v držiaku v aute. Teraz neurobíte ani jeden z takýchto úkonov bez chytenia smartfónu do dlane. Čítačka je však vzadu umiestnená vhodne, veľmi dobre ju nahmatáte ukazovákom, len si musíte dať pozor, aby ste si neušpinili objektív fotoaparátu.
Ak máte smartfón zamknutý, máte však teraz viac možností na jeho bezpečné a rýchle odomknutie. Čítačka je asi najrýchlejší spôsob, stačí smartfón chytiť do rúk a priložiť najlepšie ukazovák na čítačku, ihneď sa vám S8-čka odomkne.
S8 a S8+ však idú s biometrickými údajmi ešte ďalej a po vzore Note 7 prinášajú aj snímač očnej dúhovky. Ten ma príjemne prekvapil. Po skúsenostiach s Note 7 som si myslel, že ho vyskúšam a vypnem, pretože nebudem mať chuť triafať sa smartfónom do správnej polohy mojich očí resp. naopak, aby som ho odomkol.
Nechápem, čo Samsung so snímačom a softvérom urobil, ale zaslúži si obrovskú pochvalu. Snímač očnej dúhovky je totiž veľmi presný, smartfón som očami vedel odomknúť veľmi rýchlo a takmer vždy na prvýkrát. Pri odomykaní stačí stlačiť tlačidlo pre zapnutie na pravej bočnej hrane a pozrieť sa na smartfón – presnejšie do vrchnej časti, kde svieti snímač na červeno. Očnou dúhovkou sa pritom viete dostať napríklad aj do zábezpečeného priečinka.
Ale ani to však nie je všetko, okrem snímača odtlačkov prstov, očnej dúhovky či známeho odomknutia pomocou vzoru, kódu PIN či hesla môžete smartfón odomknúť aj tvárou. Áno, má aj funkciu rozpoznávania tváre. Avšak už pri zadávaní tváre vás Samsung upozorní, že ide o nižšiu úroveň zabezpečenia ako už uvedené.
Odomknúť smartfón v tomto prípade môže niekto, kto sa na vás veľmi podobá resp. vaše dvojča. Navyše treba zvážiť, ako si zabezpečenie nastavíte, problém s odomknutím môže spôsobiť aj čiapka, brada, okuliare či pri ženách výraznejšie líčenie. Osobne som však aj s týmto odomykaním mal veľmi dobré skúsenosti. Dokonca sa mi uzdalo rýchlejšie ako pri očných dúhovkách.
V tme však tvárou smartfón neodomknete, rovnako skutočne stačí čiapka a už vás nerozpozná. To sa vám pri očných dúhovkách nestane, nimi odomknete smartfón aj v úplnej tme. Nemôžete si však vybrať všetky zabezpečenia naraz. Ak sa rozhodnete pre očné dúhovky, nefunguje rozpoznávanie tváre a naopak.
Aby som dokončil opis tela smartfónu, tak vedľa zadného fotoaparátu, ktorý je mimochodom ešte viac zapustený ako pri S7-čkách nájdete aj známy snímač srdcového tepu. Ten si podľa mňa mohol Samsung už odpustiť, nepoznám nikoho, kto by si srdcový tep meral cez smartfón. Väčšinou je to vhodnú skôr pri športe, na čo vám poslúžia snímače na fitnes náramkoch či inteligentných hodinkách.
Vo vrchnej časti sa nachádza slot pre nano SIM kartu a pamäťovú kartu. Tu síce Samsung podporuje microSD karty do 2 TB, ale keďže sú dostupné maximálne 256 GB, tak väčšiu do novinky i tak nevložíte. Zaujímavosťou je, že pamäťová karta sa po vložení môže správať ako vnútorná pamäť smartfónu, resp. si môžete zvoliť štandardný režim externej pamäte.
Po otvorení slotu pomocou prípravku vidíte na slote gumenné časti, ktoré patria k opatreniam pre IP68-čku, teda odolnosť smartfónu voči vode a prachu.
Som rád, že Samsung ako jeden z mála výrobcov ponúka najvyšší dostupný stupeň krytia vo svojich smartfónoch, nemusíte sa tak obávať používať smartfón na lyžovačke, počas dažďa, pri bazéne či vo vani. Slaná voda sa však neodporúča, aj keď krátkodobo by nemusela uškodiť ani morská voda pri fotení na dovolenke.
V ľavej bočnej hrane nastala zmena, dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti nahradilo dve samostatné tlačidlá. Je to však ešte jedno tlačidlo naviac. To slúži na vyvolanie hlasovej asistentky Bixby. Práve tá má byť jednou z najväčších devíz novinky, minimálne výrobca si od nej veľa sľubuje.
Bixby môžete okrem tlačidla spustiť aj hlasom. V podstate môžete vybrané funkcie a aplikácie ovládať hlasom, a tak urýchliť ich ovládanie aj bez pomoci rúk. Podporované sú však len vybrané aplikácie ako fotoaparát, kontakty, galéria, správy či nastavenia. V čase testovania však Bixby ešte nebola plne funkčná, dokonca si po pár dňoch vyžadovala aktualizáciu, ktorú sa mi nepodarilo ani na X-tý pokus stiahnuť.
Výhodou Bixby však je, že sleduje vaše správanie a napríklad keď si otvoríte jej menu, vidíte najpoužívanejšie aplikácie prioritne. Ak si napríklad ráno pozeráte počasie, aplikácia počasie sa presunie na najvyššie priečky. Ak si zvyknete volať ráno taxík, tak sa v prvých položkách objaví práve aplikácia vašej obľúbenej taxi služby a podobne.
Zabudnite však na slovenskú lokalizáciu. Naopak výhodou by malo byť to, že SDK bude voľne dostupné pre developerov, takže ktorákoľvek aplikácia bude môcť byť obohatená o podporu Bixby. Potenciál Bixby je určite obrovský. Osobne pravdepodobne budem používať analýzu snímanej scény, napríklad ak s fotoaparátom s Bixby namierite na text, tak vám ho dokáže extrahovať z fotografie a kľudne ho odošlete v tele e-mailu.
Samsung Galaxy S8 má aj ďaľšiu zaujímavú vlastnosť. Ak si spomeniete na farebné verzie predchádzajúcich generácií, tak platilo, že v prípade napríklad zlatej bola v zlatej farbe zadná aj predná časť okolo displeja. Teraz je to inak. Všetky farebné verzie majú prednú časť okolo displeja čiernu, sfarbená je len bočná hrana a zadná časť. Na Slovensku bude S8 dostupný vo farbách Midnight Black, Orchid Gray, Arctric Silver (testovaný kus) a Coral Blue (dostupná od 1. mája 2017 len u operátora Orange).
Ako som už spomínal, Samsung pri S8-čke použil nový formát displeja s pomerom strán 18,5:9, ktorý je chránený sklom CORNING Gorilla Glass 5 (rovnaké sklo je aj na zadnej časti smartfónu). Rozlíšenie je v podstate rovnaké ako pri pôvodnej generácii (QHD), avšak s prívlastkom +, keďže máme iný pomer strán. V praxi je to 2960 x 1440 s 570 ppi. Displej je tak skutočne jemný, samozrejme typu Super Amoled s úžasnými farbami.
Len pozor, na takomto displeji budú nočné snímky vyzerať úžasne, zato v počítači z nich môžete byť sklamaný. Praktickou výhodou nového displeja je aj to, že vidíte viac, najmä pri čítaní webových stránok na výšku. Podľa Samsungu je to o 15,6% viac obsahu v porovnaní s displejom S7-čky.
Sledovanie videí napríklad na YouTube je síce zážitkom, ak si vyberiete pomer cez celý displej, ale musíte si uvedomiť, že v tomto prípade ide o výrez zo sledovanej scény. Najviac to vidieť, ak sú na okrajoch videá texty, logá či rôzne odkazy. Z nich jednoducho chýba.
Pri sledovaní videí v pomere 16:9 vám však bude ľúto, že nevyužívate naplno potenciál veľkého a širokouhlého displeja, pretože čierne pásy máte nielen nad a pod videom, ale aj po oboch bočných stranách. Novinkou je dokonca aj podpora HDR, S8-čka totiž dostala certifikáciu MOBILE HDR PREMIUM. Kvalitnejšie scény si tak užijete napríklad pri sledovaní Amazon Prime a epizód The Grand Tour.
Operačným systémom je Android vo verzii 7.0, a tak sa môžete tešiť na jednoduchšie a prehľadnejšie prostredie, ktoré si Samsung samozrejme opäť upravil podľa seba vďaka nadstavbe označovanej aj ako Samsung Experience vo verzii 8.1.
Páči sa mi, že pre prístup k všetkým aplikáciám stačí potiahnuť prstom po hlavnej obrazovke smerom nahor alebo nadol. Výborná je lišta s rýchlymi funkciami po potiahnutí prsta smerom z hornej časti displeja nadol. V prvej úrovni vidíte 6 ikon, ktoré najčastejšie používate po ďalšom potiahnutí sa dostanete k matici 16 funkcií, ktoré si rýchlo aktivujete či deaktivujete.
Nechýba dokonca ani rýchle zapnutie tzv. modrého filtra pre lepšie čítanie textu v noci, ktorý zmení jas displeja na teplú bielu. Rovnako zaujímavá je aktivácia tzv. Výkonného režimu, ktorého cieľom je zvýšiť jas displeja o 10% a zapnúť vyššie rozlíšenie WQHD+. Pre väčšiu úsporu sa totiž využíva FHD+ rozlíšenie, ktoré gro používateľom úplne postačí a najmä zabezpečí o niečo vyššiu výdrž na batériu.
Mimochodom, výdrž batérie som nijako zvlášť neskúšal. Úprimne pri testovaní často dosahujem nižšiu výdrž ako v reálnom živote, no 3 000 mAh by vám malo bezproblémov vydržať deň plného používania. Samsung si už nechce zopakovať udalosti okolo Note 7, preto aj batérie v S8 a S8+ sú vyrobené tak, že prechádzajú prísnou 8-bodovou kontrolou batérie. Tá spočíva v teste trvanlivosti, vizuálnej kontrole, teste nabitia a vybitia, TVOC teste, teste demontáže, zrýchlenom teste používania, OCV teste a X-Ray.
Osobne oceňujem, že aj novinka stále ponúka bezdrôtové nabíjanie, ktoré už dnes nájdete aj v mnohých automobiloch. Ak raz skúsite komfort bezdrôtového nabíjania v aute, cesta späť neexistuje.
Novinkou v S8-čke je tzv. Hladký multitasking. Ten umožní zobraziť viac okien naraz a navyše aj s funciou „Snap Windows“. Z niektorej aplikácie si totiž môžete vyrezať len malú časť, ktorá je zobrazená v multitaskingu, čo je celkom zaujímavý prístup. Výrez je však možný len vo vybraných aplikáciách, napríklad vo fotoaparáte alebo v kalkulačke.
V dnešnej dobe sa pre „paranoikov“ hodí aj nový Zabezpečený priečinok fungujúci na technológii Knox. Zjednodušene povedané, môžete mať akýsi ukrytý smartfón vo vašom smartfóne. Nikto, kto sa s vašim smartfónm bude „hrať“ totiž neuvidí aplikácie či súbory vo vašom Zabezpečenom priečinku, do ktorého môžete pristupovať aj napríklad vďaka zosnímaniu vašej očnej dúhovky.
Využitie Zabezpečeného priečinka vidím napríklad pre fotografie, veľmi dôležité súbory, ale aj tajné schôdzky, kontakty či rôzne poznámky.
Samsung Galaxy S8 ponúka aj novinku, tzv. jemné oznámenie. Ak vám príde správa tak smartfón dokáže rozsvietiť všetky štyri hrany displeja vami zvolenou farbou. Vylepšený je aj známy Always On Displej, kde pribudlo nové widgety a môžete si napríklad priamo cez toto rozhranie spustiť hudbu či prehrať ďalšie skladby. Nechýbajú ajni nové témy pre Always On Displej.
Ak si spomínate na bočné panely z verzií smartfónov edge, tak tie sú aj tu. Ak ste si zvykli na ich využívanie, poteší vás novšia grafika a prehľadnejšie menu. Výraznejšie vylepšenia však v tejto funckionalite nanájdete.
A čo výkon novinky? Samsung osadil do verzií pre náš trh nové osemjadrové procesory Exynos 8895 vyrobené prvýkrát 10nm technológiou. Nechýba 4 GB pamäť RAM (LPDDR4), pričom interná 64 GB pamäť využíva UFS 2.1. Ako celok tak patrí S8-čka na vrchol benchmarkových testov, mnou testovaná verzia dosiahla pri známom AnTuTu skóre až 168 203. Naozaj nečakajte zaváhanie smartfónu ani pri hraní náročnejších hier.
Fotoaparát je opäť pýchou novinky, a to napriek tomu, že sa veľa oproti modelom S7 a S7 edge nezmenilo. Samsung totiž do osmičiek osadil rovnaký hlavný Dual Pixel (ostrenie, kde každý pixel na snímači je zároveň ostriacim bodom pre AF detekcie kontrastu, ktorá spolupracuije s fázovou detekciou) fotoaparát s 12 Mpx rozlíšením, optickou stabilizáciou a clonou f/1,7. Pohral sa však softvérom a zmenilo sa tak aj prostredie fotoaparátu, ktoré je prehľadnejšie, čistejšie a najmä k vybraným funkciám sa dostanete rýchlejšie.
Mne sa páči tzv. plávajúce tlačidlo spúšte, ktoré sme videli už v modeloch Galaxy A. Spúšť si tak viete umiestniť na obrazovke na ľubovoľné miesto pre pohodlnejšie fotografovanie. Kvalita fotografií je špičková, môže za to aj nový spôsob ostrenia, kde pre snímanie v zhoršených svetelných podmienkach fotoaparát využíva tzv. multiframe technológiu.
Pri fotení totiž vytvorí tri fotografie v čo najkratšom čase za sebou a následne ich spojí do jednej. Základ takto vytvorenej fotografie je pritom najmenej rozmazaná fotografia a zvyšné dve poslúžia na zachytenie detailov, ktoré sú rozostrené na tej prvej. Naozaj budete s fotografiami mimoriadne spokojní.
Výhodou sú aj rôzne filtre či nálepky, ktoré si môžete zvoliť už priamo pri fotení, teda nemusíte ich dopĺňať až po vytvorení snímok. Na výber je 16 základných filtrov s 8 tzv. beauty filtrami, pričom nechýba možnosť automatického pridania filtra. K dispozícii sú aj tzv. pečiatky, ktorými si môžete vylepšiť fotoghrafie.
Mne sa páčilo, že smartfón automaticky rozpoznáva tváre snímaných ľudí a priamo počas fotografovania či nahrávania videa môžete doplniť takéto „skrášlenia“. Celkom praktická je aj možnosť zoomovania jednou rukou priamo počas fotografovania, tak že tlačidlom spúšte pohybujete smerom nahor alebo nadol.
Nevedel som sa však rozhodnúť v akom pomere budem fotografovať. Už dlhodobo som zavrhol formát 4:3, i keď pri S7-čkách Samsung zvolil práve tento formát za ten, kedy ste vytvorili fotografie s maximálnym rozlíšením. Rovnako je to aj pri S8, avšak mať veľký displej a využiť z nech cca. polovicu pri prezeraní fotografií? Nie! Formát 4:3 vyzerá na S8 smiešne.
Ale aj pri 16:9 forografiách máte zbytočné čierne pásy po stranách a nevyužijete potenciál displeja naplno. Môžete však fotografovať aj s pomerom 18,5:9,kedy majú snímky rozlíšenie 4032×1960 bodov (7,9 Mpx). Lenže pozrite si takéto fotografie v počítači. Osobne by som zostal napriek nevyužitiu plného displeja pri formáte 16:9, ak chcete s fotografiami pracovať aj ďalej.
Pozrite si aký je rozdiel pri fotografiách s rozlíšením 12 Mpx (4:3), 9,1 Mpx (16:9) a 7,9 Mpx (18,5:9).
Ak ste zvyknutí na rýchle zapnutie fotoaparátu dvojitým stlačením tlačidla domov, to už nie je v S8-čkách možné. Fotoaparát si však rovnako rýchlo zapnete dvojitým stlačením tlačidla pre zapnutie a vypnutie smartfónu, resp. ako ho Samsung nazýva, tlačidlom napájania.
Pozrite si ako fotí Samsung Galaxy S8
Predná kamera je taktiež vylepšená, poteší najmä clona f/1,7, kde aj s predným 8 Mpx fotoaparátom vytvoríte pekné snímky aj v noci.
Samsung Galaxy S8 má množstvo ďalších vylepšení, napríklad ponúkne najnovší Bluetooth vo verzii 5.0, s ktorým môžete na slúchadlách počúvať skladby z jednej aplikácie a zatiaľ v smartfóne pozerať napríklad video so zvukom v druchýc slúchadlách.
Novinkou je aj aplikácia Samsung Connect, vďaka ktorej môžete cez S8-čku spravovať rôzne IoT zariadenia cez jedinú obrazovku. Taktiež nás pri predstavení zaujala dokovacia stanica DeX, kde stačí vložiť smartfón a s pripojenou klávesnicou a monitorom pracujete v prostredí akoby stolového počítača. Väčšina aplikácií sa tak priamo prispôsobí veľkej obrazovke monitora.
Samsung Galaxy S8 sa vydaril. Je to rozhodne najkrajší Android smartfón na trhu, kde oceňujeme odvážny krok Samsungu zbaviť sa obľúbeného hardvérového tlačidla pod displejom na úkor väčšieho displeja a lepšej ergonómie užšieho tela novinky.
Aj výbavou novinka patrí na top priečky na trhu, v podstate okrem stereo reproduktorov a možno väčšej batérie vám niž zásadné nechýba, naopak dostanete špičkový procesor, bezdrôtové nabíjanie, neskutočný displej, snímač očnej dúhovky, skvelý fotoaparát či praktického asistenta Bixby. Takto má páni a dámy vyzerať smartfón, za ktorý zaplatíte takmer celý priemerný mesačný plat Slováka. Smartfónu tak zaslúžene udeľujeme TIP REDAKCIE.
Mnohí sa ma pýtajú či vymeniť ich súčasnú S7-čku alebo S7 edge za novinku S8 či S8+. Moja odpoveď je jasná, v prípade S7 zmenu určite odporúčam, dostanete do rúk smartfón z inej galaxie. V prípade S7 edge si príplatok zostatkovej hodnoty a novej S8 či S8+ zvážte, tu je zmien menej najmä po aktualizácii softvéru na Android 7.0. Ak však máte S6 a S6 edge a dovolí vám to peňaženka, s výmenou neváhajte ani chvíľu.