Reklama

Samsung Galaxy S7 edge - takto má vyzerať Android smartfón

Roman Calík
99 %
Ak by som si mal vybrať medzi S7 a S7 edge, rozhodne si kúpim model S7 edge. Zaujme na prvý pohľad, lepšie sa drží v rukách, zakrivený displej poteší novými funkciami a batéria vám vydrží dlhšie.

Výhody

  • vodeodolnosť (IP68)
  • hardvér a fotoaparát
  • zakrivený displej a ergonómia

Nevýhody

  • chýbajúce stereo reproduktory
  • kombinovaný slot microSD/micro SIM

Predstavenie žiadneho iného smartfónu nebolo na MWC 2016 v Barcelone očakávané tak, ako v prípade noviniek Samsung Galaxy S7 a S7 edge. A svoju pozornosť si nové vlajkové lode kórejského výrobcu zaslúžili oprávnene. Žiadny iný smartfón na kongrese nezaujal tak, ako táto dvojica noviniek. Všetko pritom začalo už ich predstavením vo virtuálnej realite.

Bol to nezabudnuteľný zážitok. Na to, že pri predstavení nového Galaxy smartfónu sedím medzi viac ako troma tisíckami zvedavcov, som si už za posledné roky zvykol. Tentokrát to bolo iné.

Každá stolička okolo pódia umiestneného uprostred obrovskej haly CCIB (Centre de Convencions Internacional de Barcelona) mala totiž k dispozícii virtuálne okuliare Gear VR. Príchod noviniek Samsung Galaxy S7 a S7 edge sme tak privítali vo virtuálnej realite.

Počas jedného z VR videí si navyše nikto z nás nevšimol kráčajúceho Marka Zuckenberga, ktorý bol tiež súčasťou bombastického Unpacked 2016 eventu a príjemným prekvapením. Ako to býva zvykom, po predstavení noviniek sme si ich ihneď išli vyskúšať. Naše prvé dojmy sme vám priniesli ihneď po predstavení.

Pozrite si

Vyskúšali sme novinky Samsung Galaxy S7/S7 edge

Obe novinky Samsung Galaxy S7 a S7 edge majú rovnaký základ a líšia sa len v detailoch. Tým najzásadnejším rozdielom je dizajn a veľkosť smartfónov. Obe novinky vychádzajú z predchádzajúcich generácií S6 a S6 edge, na prvý pohľad sa tak vzhľad smartfónov po roku ani veľmi nezmenil.

V skutočnosti sú rozdiely výraznejšie. Samsung Galalaxy S7 edge je celkovo väčší smartfón s novou 5,5-palcovou uhlopriečkou displeja. Samsung zachoval jemné QHD rozlíšenie a použitá je technológia Super AMOLED. Nič dokonalejšie nepoznám.

Prekvapením je, že S7 edge je tenší ako S7, telo má totiž hrúbku iba 7,7 mm. Osobne väčšiu veľkosť uhlopriečky displeja vítam. S7 edge má totiž opäť zakrivený displej po oboch stranách, pri S6 edge ste videli na displeji v porovnaní s klasickou S6 jednoducho menej.

Napriek tomu, že je S7 edge na pohľad podstatne väčší smartfón ako S7, jeho hmotnosť je iba o 5 gramov vyššia. Celkovo pôsobí model S7 edge atraktívnejšie, vďaka zaobleným hranám vpredu aj vzadu a tenkému bočnému kovovému rámu sa v rukách drží ešte lepšie ako S7.

Jednoducho moja voľba je jasná, bez rozmýšľania by som si vybral S7 edge namiesto S7!

Na zakrivený displej som si zvykol už pred rokom a akýkoľvek klasický displej mi príde nudný. Páči sa mi najmä akási plastickosť prezeraného obsahu na displeji, neviem si vynachváliť listovanie web stránok pri držaní na šírku, kedy sa obrázky a text akoby rolujú spoza smartfónu.

Edge verzia má ešte jednu výhodu v porovnaní s klasickou S7, a tou je funkcionalita Bočného displeja, ktorý je v novej generácii výrazne vylepšený.

Pri bežnom používaní oceňujem zaoblenie zadnej časti smartfónu po oboch stranách. Z ergonomického hľadiska sa tak tvorcom podarilo vytvoriť smartfón, ktorý dokonale sadne do rúk.

Potešia aj kvalitné materiály, oceňujem precízne spracovaný kovový rám. Novinkou pre rok 2016 je tzv. 3D tvarované sklo, ktoré lepšie lícuje s kovovým telom. Pocitovo sú hrany medzi predným či zadným sklom a kovovým rámom skutočne presnejšie zlícované.

Pozrite si porovnanie veľkosti S7 a S7 edge:

Šuplík v hornej časti už neslúži len na vloženie micro SIM karty, ale aj na vloženie pamäťovej microSDXC karty. Návrat microSD pamäťových kariet je vítanou novinkou.

Samsung krok s rôznymi pamäťovými verziami z minulého roka nezopakoval, a tak si na Slovensku budete môcť kúpiť len 32 GB verziu oboch smartfónov a ich pamäť si rozšírite kartami podľa vlastných možností až do 200 GB.

Osobne ma tento krok výrobcu potešil, nielenže je pamäťová karta lacnejšia, ale umožní vám získať aj väčší priestor pre multimédiá a ďalšie súbory. Škoda len, že slot micro SIM karty a microSD karty je spoločný. Pri každom výbere pamäťovej karty budete totiž offline.

Vďaka zaobleniu aj zadnej časti S7 edge po oboch stranách sa tvorcom podarilo vytvoriť smartfón, ktorý dokonale sadne do rúk.

Zmenil sa aj tvar hardvérového tlačidla pod displejom, ktoré si našťastie zachovalo čítačku odtlačkov prstov. Tá funguje bezchybne, nechce sa mi veriť, že kedysi som v S5-ke čítačku vypínal, teraz si ju neviem vynachváliť.

Využívam ju najmä pre odomknutie smartfónu, ale je možné sa takto prihlásiť k vybraným webovým lokalitám či ku kontu Samsung. Na testovanej čiernej verzii smartfónu pôsobilo efektne aj tmavé sfarbenie hardvérového tlačidla pod displejom a mriežky reproduktora.

Strieborné je už len logo Samsung. Celý smartfón tak pôsobí luxusnejšie a ucelenejšie. To isté platí aj pre zadnú časť tela. Tam sa rozmiestnenie prvkov taktiež nemenilo, fotoaparát aj s LED bleskom a snímačom srdcového tepu sú na rovnakých miestach.

Lem fotoaparátu aj snímača sú však tiež tmavé, čo sa mi viac páči. Opäť dominuje iba logo Samsung. Trochu sa ale obávam, čo spôsobí dlhšie používanie, pretože už na testovanej novinke bolo viditeľné ošúchanie lemu fotoaparátu a škrabance na spodnej časti zadného 3D skla.

Pri pohľade na zadnú časť smartfónu si okrem nového zaobleného tela po oboch stranách všimnete aj ďalšiu podstatnú novinku. Fotoaparát menej vytŕča z tela, presne 0,46 mm.

Síce stále nie je plne zapustený, ale rozdiel je výrazný. Môže byť za tým nový snímač, ale aj väčšia hrúbka samotného tela smartfónu. Nech je dôvodom čokoľvek, celkový dojem je lepší. Čo sa týka hardvérových tlačidiel po stranách S7 edge, tu nečakajte žiadne zmeny.

Vpravo je tlačidlo zapnutia a vľavo dve tlačidlá pre ovládanie hlasitosti. Žiadne nové tlačidlo, napríklad pre spúšť fotoaparátu, nepribudlo. Fotoaparát však môžete ovládať, ako iste viete, aj tlačidlami hlasitosti.

Väčšie telo, zakrivený displej po oboch stranách a Bočný displej sú jedinými rozdielmi medzi S7 edge a S7. Zvyšok je v podstate identický. V testovanom zariadení som mal Bočný displej vo verzii 1.1.06. V porovnaní s tým, ktorý používam v S6 edge chýbajú praktické Nočné hodiny.

Tie sa presunuli do nastavení obrazovky, navyše ich už ani nebudete potrebovať vďaka novej funkcionalite oboch noviniek tzv. Always On Displej. Aj známe funkcie Moji ľudia či Moje Aplikácie už teraz nenájdete v hlavnom menu Bočného displeja, presunuli sa do tzv. Bočných panelov. Tých je v novinke viacero a niektoré sú naozaj praktické.

Panel Moji ľudia vám umožní pridať k vybraným kontaktom farbu, ktorou bude svietiť displej S7 edge ak je položený displejom smerom nadol. Panel Moje aplikácie vám teraz umožní namiesto pôvodných piatich aplikácií vybrať si až 10 aplikácií, ku ktorým budete mať rýchly prístup z Bočného displeja.

Zaujímavou novinkou je však panel Moje úlohy. Tu si môžete pridať 10 konkrétnych príkazov z vybraných aplikácií, ako napríklad napísať správu, napísať nový e-mail, pridať poznámku, fotenie (panoráma) a podobne. V podstate ak sa panel naučíte používať, viete rýchlejšie pracovať s tými úlohami, ktoré používate najčastejšie.

 

Zaujímavý je aj panel Rýchle nástroje. Ten vám umožní rýchle zapnutie svetla (zadnej LED diódy) s možnosťou zmeny intenzity, ukáže vám aktuálnu polohu a kompas alebo si tu môžete nechať zobraziť pravítko a s S7 edge si odmerať veľkosť toho, čo potrebujete.

Nechýba ani panel internet, kde si môžete pridať 5 alebo 10 záložiek, ku ktorým máte taktiež prístup z Bočného displeja. Panelov je skutočne množstvo a niektoré sú veľmi praktické. Osobne som si asi najviac obľúbil panel Plánovač S, ktorý vám prehľadne zobrazuje najbližšie udalosti v kalendári.

Samozrejmosťou je možnosť zmeny poradia panelov alebo dokonca stiahnutie ďalších, môžete si tak pridať edge panel zobrazujúci napríklad spotrebu dát. Výhodou je aj viac možností nastavenia posúvača pre vyvolanie Bočného displeja, po novom si môžete nastaviť aj jeho priehľadnosť a dokonca veľkosť, samozrejmosťou je zmena umiestnenia či pozície vpravo alebo vľavo.

Zachované zostali aj informačné panely, ktoré si vyvoláte v pohotovostnom režime. Z nich asi najpraktickejší je ten, ktorý zobrazuje podrobné informácie o zmeškaných udalostiach.

Novinkou je funkcia Always On Displej. Na prvý pohľad maličkosť, v praxi mimoriadne návyková a praktická funkcia. Always On Displej vám totiž umožní nechať si neustále zobraziť na displeji smartfónu čas, kalendár alebo obrázok.

Kedykoľvek sa pozriete na smartfón, vždy vidíte koľko je hodín, aký je dátum a k dispozícii sú aj ikony prijatých správ či zmeškaných hovorov. Žiaľ, zmeškané udalosti z kalendára funkcia nevie zobraziť. Funkcia využíva výhodu technológie AMOLED displeja, ktorý je pri zobrazení informácií na čiernom pozadí mimoriadne úsporný.

Môžete si dokonca vybrať štýl zobrazených hodín, kalendára a dokonca si nechať zobraziť aj špeciálne obrázky na pozadí. Always On Displej si môžete aktivovať aj cez rýchle menu vyrolované po potiahnutí prsta z hornej časti displeja smerom nadol.

Always On Displej je mimoriadne návyková funkcia. Umožní vám nechať si neustále zobraziť na displeji smartfónu čas, kalendár alebo obrázok.

S7 edge milo prekvapí aj výkonom. Použitý najnovší osemjadrový procesor Exynos 8890 vyrobený 14nm technológiou v kombinácii so 4 GB LPDDR4 pamäťou RAM zabezpečil nekompromisne jedno z najlepších umiestnení v Antutu. Hodnota 126 185 za sebou necháva väčšinu konkurencie výrazne dole.

V porovnaní s poslednou generáciou je GPU o 64% a CPU o 30% rýchlejší ako predchodca. Osobne za výhodu považujem aj výrazne slabšie prehrievanie, v podstate som pri používaní prehriate telo telefónu ani nepocítil.

Samsung vraj v novinkách použil chladenie tekutinou, ktoré si svoju prácu pravdepodobne robí dobre. Teplejší bol smartfón iba počas rýchleho nabíjania.

 

Vďaka výkonnému hardvéru vás poteší aj rýchlosť reakcií nového operačného systému Android 6.0.1, ktorý si síce Samsung opäť upravil, ale našťastie bez zbytočne veľkých zásahov.

Neprehnal to ani s aplikáciami, pri kúpe dostanete takmer čistý Android s minimálnym počtom aplikácií. Ak ste si zvykli na Plánovač S, tak ten má teraz prehľadnejšie prostredie, hlavne zadávanie udalostí je rýchlejšie.

Zo Samsung aplikácií nechýba poznámkový blok, hlasové ovládanie S Voice, internetový prehliadač, aplikácia S Health či Hlasový záznamník. Ten má nové prostredie a poteší režimom interview, kedy nahráva zvuky z mikrofónov v hornej aj dolnej časti smartfónu.

 

Zaujímavé je, že aplikácia Inteligentný správca pre čistenie systému už nemá samostatnú ikonu v menu, ale je súčasťou nastavení. Novinkou je však funkcia Zdieľanie cez Wi-Fi. S7 edge totiž dokáže zdieľať pripojenie z Wi-Fi siete, na ktorú je váš smartfón pripojený.

Celkom praktická funkcia, ktorú využijete na miestach, kde k Wi-Fi nemáte možnosť pripojiť viac zariadení, no chcete dáta poskytnúť aj pre iných. Praktické funkcie ako rýchle zapnutie fotoaparátu dvojitým stlačením hardvérového tlačidla pod displejom či režim ovládania jednou rukou zostali.

 

Pribudol však režim Hry, ktorý zahŕňa tzv. Game Launcher pre automatické umiestnenie hier v smartfóne do jednej špeciálnej zložky. Tu si potom môžete užívať špeciálne funkcie pri hraní hier, ako napríklad možnosť šetriť energiu počas hrania znížením rozlíšenia a snímkovacej frekvencie na 30 FPS, alebo stíšenie a ukrytie upozornení počas hrania hry.

Súčasťou sú i tzv. Game Tools, špeciálne herné funkcie zobrazujúce sa pod plávajúcim tlačidlom počas hrania. Viete si tak napríklad vytvárať screenshoty z hry alebo dokonca hranie hry nahrávať. A aby som nezabudol, ak prechádzate z iného smartfónu (iOS, Android, BlackBerry) na novú S7-čku edge, oceníte funkciu Smart Switch.

Vďaka USB-microUSB adaptéru v balení si tak bez nutnosti inštalácie ďalších aplikácií cez kábel prenesiete údaje do nového zariadenia. A trvá to len chvíľu. Mojich 16 GB dát som mal v novom smartfóne za necelých 20 minút. Prenesie sa aj nastavenie e-mailu, Wi-Fi sietí, všetky správy, poznámky, kontakty či obsah galérie.

 

Dobrou správou je určite odolnosť novinky voči vniknutiu vody. S7 edge spĺňa stupeň krytia IP68, čo znamená, že smartfón môžete ponoriť do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút. Inak povedané, kľudne s ním môžete aj plávať a silný dážď či obliatie tekutinami im neuškodí.

Samozrejme je vďaka IP68 aj zvýšená odolnosť voči vniknutiu prachu. Konektor microUSB či audio 3,5 mm našťastie nie sú prekryté žiadnou krytkou. Samsung však nepoužil nový USB-C konektor.

Osobne to za nevýhodu nepovažujem, uvedomujem si množstvo existujúceho príslušenstva na trhu vrátane okuliarov Gear VR, externých batérií atď., ktoré by bolo nutné obmeniť. USB-C sa tak dočkáme pravdepodobne až v ďalšej generácii.

To, čo poteší viac pri každodennom používaní, je väčšia batéria. Batéria v S7 edge má o 1000 mAh viac, presne 3 600 mAh. Výdrž je tak citeľne lepšia. Bežne sa môžete spoľahnúť na 1,5 – 2 dni pri plnom zaťažení. Samsung našťastie zachoval aj bezdrôtové nabíjanie, na ktoré som si už zvykol.

 

A ako je na tom fotoaparát? Schválne som si ho nechal na koniec recenzie. Samsung to bude mať ťažké, najmä z marketingového hľadiska obhájiť pokles zo 16 Mpx na 12 Mpx snímač.

V porovnávacích tabuľkách to nevyzerá dobre. Sú to však len tabuľkové hodnoty, a kto sa o fotografovanie zaujíma vie, že megapixle kvalitnú fotografiu netvoria. A vie to aj Samsung. Pri tvorbe nového objektívu stavil výrobca na svetelnosť, ktorá má po novom hodnotu f/1,7.

Navyše, snímač dokáže zachytiť viac svetla vďaka väčším 1,4 µm pixlom. Samsung označil svoj snímač ako Dual Pixel práve kvôli schopnosti prijať viac svetla vďaka dvojici fotodiód na jednotlivých pixloch.

Cieľ bol jednoznačný, ponúknuť ostrejšie fotografie s rýchlejším zaostrovaním, kvalitnejšie nočné snímky nevynímajúc.

Počas testovania som porovnával snímky s modelom S6 edge+ a musím skonštatovať, že tie zo 7-čiek sú živšie, ostrejšie a najmä v noci pri detailnejšom pohľade realistickejšie. Pri detailnom výreze však nejde o výrazný rozdiel, šum je viditeľný aj na fotografiách z S7, ale je menší.

Naviac, fotografie z S7 sú akési žltkasté. Výhodou však je veľkosť fotografií, ktoré vám teraz zaberú polovicu pamäte. Obrovskú výhodu vidím v rýchlosti zaostrovania.

Ak máte deti, viete, že vytvoriť peknú snímku bez rozmazanej tváre vášho dieťaťa je v miestnosti často takmer nemožné. Mne sa to podarilo rovno s dvomi deťmi. Obe boli ostré na viacerých záberoch, čo ma veľmi potešilo.

Tam, kde hrá S7 edge prím, sú nočné fotografie. Prekreslenejšie detaily zabezpečia, že sa budete môcť priateľom pochváliť aj fotografiami vytvorenými v tme.

Menu fotoaparátu zostalo nezmenené, na vysúvacej lište vľavo máte opäť predvolené funkcie vrátane výberu efektov, nastavenia režimu HDR, časovača, blesku či rozlíšenia.

Mimochodom, Samsung v plnom rozlíšení fotí vo formáte 4:3, najvyššie rozlíšenie pre fotografie vo formáte 16:9 je 9,1 Mpx (4 032 x 2268).

Video môžete nahrávať aj v rozlíšení Ultra HD, osobne odporúčam režim Full HD pri 60 fps. K dispozícii máte množstvo režimov fotoaparátu, vrátane profesionálneho, kde si môžete sami nastaviť napríklad ISO či expozíciu.

Novinkou je režim Hyperčasozberné snímanie, s ktorým môžete vytvoriť zaujímavé nočné snímky. Samsung vylepšil aj panorámu, teraz ju môžete vytvárať aj s videozáznamom, tzv. Motion Panorama. Zachytíte tak aj reálny pohyb na snímanej scéne. Vždy sa však vytvorí aj statická panoráma.

Samsung Galaxy S7 edge je smartfón bez kompromisov. Dostane vás prémiové spracovanie, vodeodolnosť, pamäťové karty, špičkový výkon, výborný fotoaparát a praktický Bočný displej či funkciu Always On. Rozhodne si zaslúži ocenenie TIP ŠÉFREDAKTORA.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.