Reklama

Samsung Galaxy S22 Ultra - vlajkový smartfón, ktorý sa zapíše do pamäti

Stanislav Vinc
98 %
Note skončil, nech žije Galaxy S! Samsung tento rok definitívne prepojil svoje dve najúspešnejšie série smartfónov a do série Galaxy S priniesol to najlepšie zo série Galaxy Note - dotykové pero S Pen. Nová vlajková loď Samsung Galaxy S22 Ultra však nie je iba o tom, ponúknuť toho dokáže oveľa viac.

Výhody

  • špičkový AMOLED panel
  • skvelé fotoaparáty
  • S Pen v tele smartfónu

Nevýhody

  • balenie bez nabíjačky
  • dizajnom neprekvapí

Smartfóny sú dospelou kategóriou zariadení, v ktorej už bežnými modelmi výrobcovia veľa vody nenamútia. Kúpa nového modelu každý, či dokonca každý druhý rok, už nedáva istú dobu žiaden zmysel a jediné skoky namiesto krokov vpred sa dnes robia iba vo sfére skladacích smartfónov, kde sú tie najlepšie časy ešte len pred nami.

Už pred dvoma rokmi po vydaní vlajkovej lode Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G bolo cítiť, že tu už Samsung narazil na hranice možného a spolu so sériou Galaxy S svoje vlajkové smartfóny dotiahol k aktuálnej dokonalosti. Nastal teda jediný logický krok – spojiť tieto série do jednej. Obe smartfóny si totiž začali byť natoľko podobné, že ich už popri rastúcej sérii Galaxy Z (skladacie modely) nemá zmysel umelo rozlišovať.

K tomuto kroku došlo čiastočne už minulý rok, kedy sme sa namiesto novej generácie z rodiny Galaxy Note dočkali vlajkovej lode Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, ku ktorej ste si mohli dokúpiť dotykové pero S Pen a špeciálny obal, do ktorého ho možno odkladať. Už vtedy sme sa divili, že Samsung toto pero neumiestnil priamo do tela smartfónu. Toho sme sa dočkali až tento rok.

Ten s tým perom v tele

Smartfóny z rodiny Galaxy Note sa dali rozpoznať na prvý pohľad. Špecifický, mierne hranatý dizajn doplnený o vstavané pero S Pen, dokázali okamžite identifikovať aj tí, ktorí technologické novinky až tak nesledujú. Aj to je dôvod, prečo Samsung Galaxy S22 Ultra trpí miernou krízou identity.

Kým základné modely tejto série Samsung Galaxy S22 a S22+ zostali pri svojich oblých tvaroch a plochých displejoch, najvyšší model akoby z oka vypadol necelé dva roky starému modelu Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G. Až to pôsobí, akoby do série Galaxy S22 ani nepatril.

Pokiaľ patríte medzi bývalých fanúšikov série Galaxy Note, po chytení tejto novinky do ruky sa práve vďaka tomuto faktu budete okamžite cítiť ako doma. Model S22 Ultra však nie je určený len pre nich. Na svoju stranu si získa aj tých, ktorí chcú nosiť vo vrecku to najlepšie, čo aktuálne dokáže Samsung ponúknuť.

Prakticky celú prednú stranu Samsung Galaxy S22 Ultra pokrýva 6,8“ Dynamic AMOLED 2X displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, ktorý sa okrem uhlopriečky odlišuje od displejov základných modelov S22/S22+ aj svojim zahnutím po stranách. Displeje základných modelov sú dokonale rovné, kým v tomto prípade bočné rámčeky displeja začínajú až „za obzorom“.

Budem sa opakovať, no v zahnutých stranách displeja nevidím iný, než estetický význam. Z praktického hľadiska vám takéto zahnutie vytvára zbytočné odrazy svetla a nerovnosti v podsvietení bez toho, aby ste z toho mali akýkoľvek používateľský benefit. Toto je však iba osobná preferencia, v ktorej má určite mnoho ľudí opačný názor.

Na druhej strane musím povedať, že Samsung to s displejmi skrátka vie. Tešiť sa môžete na parádny jas až do 1 750 nitov, pestré farby, aj dokonalú čiernu. Displeju nechýba ani podpora HDR či adaptívna 120 Hz obnovovacia frekvencia, vďaka ktorej si budete môcť užívať plynulý pohyb obsahu po obrazovke bez výrazného vplyvu na výdrž batérie, k čomu sa ešte dostaneme.

Pod povrchom obrazovky je integrovaný snímač odtlačkov prstov, ktorý funguje naozaj spoľahlivo. V praxi je však ideálne, ak si registráciu vášho odtlačku doplníte o sken tváre, vďaka čomu sa pri odomykaní smartfónu z priameho uhla nemusíte triafať presne na miesto, kde sa ukrýva snímač odtlačkov. Touto kombináciou zabezpečíte, že sa vám smartfón bude odomykať bleskovo rýchlo, no zároveň budete mať vždy možnosť odomknúť ho aj s rúškom na tvári.

Pozrite si

Chcete vedieť odomykať iPhone s rúškom na tvári? Ukážeme vám, ako na to

Prednú i zadnú stranu smartfónu chráni odolné sklo Corning Gorilla Glass Victus+, ktoré má ponúkať ešte vyššiu odolnosť voči škrabancom a pádom ako doteraz. Posúdiť túto informáciu po krátkodobom používaní nie je jednoduché, no faktom je, že minulé generácie boli takpovediac magnetmi na škrabance, kým na tomto našom testovacom kúsku by ste zatiaľ akýkoľvek škrabanec zatiaľ hľadali márne.

Samsung sa okrem toho pri konštrukcii novej série chváli aj použitím nového typu pancierového hliníka Armor Aluminum, ktorý má ešte lepšie odolať pádom na zem. Do tohto balíčka odolnosti sa navyše pridáva aj certifikát odolnosti IP68, ktorý sa podpisuje pod odolnosť smartfónu a pera S Pen proti vode a prachu. Pri týchto údajoch budeme dôverovať Samsungu, v praxi si ich radšej dobrovoľne nevyskúšame.

S Pen ako bonus

S Pen je magnetom na pozornosť. Či už uvidíte Samsung Galaxy S22 Ultra na fotke, prečítate si o ňom nejaký text ako je aj tento alebo ho uvidíte na verejnosti, vždy sa vaša pozornosť či debata o ňom bude točiť primárne okolo dotykového pera S Pen. Niektorí naň nedajú dopustiť a najradšej by ho mali k dispozícii na každom zariadení, iní si po prvom či druhom vyskúšaní už ani nespomenú, že ho majú zabudovaný v smartfóne. A to je úplne v poriadku.

Séria Galaxy S bola vždy o poskytnutí toho najlepšieho, čo stihol Samsung za uplynulý rok navariť a práve tento rok sa k tomu pridalo pero S Pen. Využijete ho? Výborne. Po čase naň zabudnete? Nevadí, kúpu tohto modelu aj tak neoľutujete. Aj bez pera S Pen totiž ide nepochybne o jeden z najlepších Android smartfónov, aké si aktuálne môžete kúpiť.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa TECHBOX (@techbox.sk)


Osobne stojím niekde uprostred a hoci som predtým po sérii Note nikdy nebažil, pri testovaní Galaxy S22 Ultra som si na prítomnosť S Pen veľmi rýchlo zvykol a obľúbil si aj jeho viaceré doplnkové funkcie, ktoré mi budú pri návrate k môjmu hlavnému telefónu určite chýbať.

Pozrite si

Samsung Galaxy S22 Ultra vs. jeho predchodca. Je novinka v niečom horšia?

Príjemný zážitok z S Pen začína už pri obyčajnom písaní si poznámok, ktoré je vďaka 120 Hz obnovovacej frekvencii obrazovky a veľmi nízkej odozve veľmi blízke klasickému písaniu na papier. Čo vám navyše papier neponúkne, je možnosť prevodu písaného písma na tlačený text, ktorý si môžete skopírovať do ľubovoľnej aplikácie. Tento prevod si rozumie aj so slovenčinou, pričom si nemusíte dávať pozor ani na krasopis, aby to softvér dokázal prečítať.

Vďaka AMOLED panelu Samsung Galaxy S22 Ultra podporuje aj obľúbenú možnosť písania na „vypnutý“ displej. V praxi tak môžete bez odomknutia smartfónu z jeho tela vytiahnuť S Pen a klepnutím na displej začať písať poznámky, príp. si niečo rýchlo načrtnúť skôr, než vám myšlienka vyfučí z hlavy. Tieto poznámky si samozrejme môžete uložiť do aplikácie Samsung Notes.

Keďže S Pen je vybavené aj technológiou Bluetooth LE, komunikovať so smartfónom dokáže aj na diaľku. Ide o tzv. funkciu Bezdotykové akcie, ktoré vám umožnia kdekoľvek v systéme spustiť špecifické akcie pomocou gest, ktoré vykonáte perom vo vzduchu. Tieto gestá si môžete prispôsobiť a špecifické gestá nastaviť dokonca aj pre jednotlivé aplikácie.

V praxi tak môžete S Pen použiť aj ako vzdialenú spúšť fotoaparátu pri tvorbe skupinových snímok či nočných záberov, kde je dôležité so smartfónom príliš nehýbať. Osvedčiť sa vám ale môže aj pri prezeraní si fotografií s rodinou na telke či prezentovaní, kedy môžete pero použiť na prepínanie snímok prezentácie.

S Pen sa stal dokonalou súčasťou novej vlajkovej lode série Galaxy S a osobne si myslím, že je len otázkou času, kedy sa tak stane napr. aj pri skladacom smartfóne Galaxy Z Fold, ktorý si pri svojej uhlopriečke a dizajne digitálneho zápisníka podporu pera doslova pýta. S Pen aj napriek koncu série Galaxy Note neskončil, práve naopak.

Prím hrá tento rok Nightography

Jedným z hlavných pilierov vlajkových lodí medzi smartfónmi sú samozrejme fotoaparáty, ktorých kvalita sa posúva vpred aj s touto generáciou. Po hardvérovej stránke sa však paradoxne takmer nič nemení. Vpredu i vzadu zostáva identická zostava fotoaparátov s takmer rovnakými parametrami, aké ponúkal minuloročný Samsung Galaxy S21 Ultra 5G.

Jednoliaty a výrazný modul vzadu nahradili individuálne uložené fotoaparáty, medzi ktorými je tým hlavným 108 Mpx snímač o veľkosti 1/1,33“ s 0,8µm pixelmi, fázovou detekciou, laserovým ostrením a optickou stabilizáciou. Spoločnosť mu tu opäť robí 12 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát, 10 Mpx fotoaparát s teleobjektívom a 3x optickým priblížením a 10 Mpx fotoaparát s 10x optickým priblížením. Bez zmeny je to aj vpredu, kde zostal 40 Mpx selfie fotoaparát. Menili sa prakticky iba optiky… a softvér.

Samsung sa tento rok rozhodol zamerať najmä na nočné fotografie, z čoho vychádza aj jeho marketingový názov „Nightography“. Samsung Galaxy S22 Ultra má byť schopný zachytiť viac svetla s minimálnym šumom. Využíva na to aj spájanie deviatich susediacich pixelov do jedného, vďaka čomu dokáže vytvárať snímky s pixelmi o veľkosti 2,4µm, k čomu sa pridáva umelá inteligencia, ktorá do fotografie dopočíta dodatočné informácie pre zlepšenie jej kvality.

Keď už som vás dostatočne unudil teóriou, čo všetko toto vlastne znamená v praxi? To, že keď aj na ulici, v romanticky osvetlenej reštaurácii alebo na oslave odfotíte vaše okolie či selfie bez blesku, tešiť sa budete môcť na desivo dobre osvetlené fotografie. Na mnohých záberoch budete mať vo výsledku viac svetla, ako ste ho mali možnosť vidieť naživo „voľným okom“.

Samsung v tejto disciplíne možno neprekonáva konkurenciu, no to je v podstate irelevantné. Pokiaľ na Samsung Galaxy S22 Ultra prejdete z akéhokoľvek smartfónu staršieho ako 2 roky, nočnými fotografiami budete ohromení. O tých denných ani nehovoriac… Tam sa Samsung rozhodne radí medzi špičku na trhu.

V ponuke fotografických režimov nájdete aj špeciálny režim Noc, ktorý ešte dodatočne predlžuje uzávierku fotoaparátu tak, aby smartfón dokázal nasnímať čo najviac svetla, resp. doladiť ostrosť vašich záberov. Pravdou však je, že čiastočne uzávierku predlžuje fotoaparát automaticky aj bez zvolenia tohto režimu a vo väčšine prípadov to bohate stačí.

Režim Noc využijete najmä pri fotení statických scén, napr. pri fotení mestského prostredia alebo nočnej oblohy. V takom prípade sa vám bude na tento režim hodiť pero S Pen, vďaka ktorému môžete smartfón kdekoľvek položiť a spúšť stlačiť na diaľku, vďaka čomu bude smartfón dokonale stabilizovaný a výsledná fotografia o to jasnejšia a ostrejšia.

Samsung stále nezanevrel ani na svoje 100-násobné priblíženie, ktoré je z veľkej časti samozrejme tvorené digitálnym zoomom. Hoci ide o staršiu funkciu známu ešte z modelu Galaxy S20 Ultra 5G, Samsung ju medzičasom výrazne vylepšil. Okrem vyššej kvality výsledných fotografií Samsung zapracoval aj na stabilizácii obrazu, kde vám pri 30-100x priblížení bude veľmi výrazne pomáhať softvér tak, aby vám vzdialené objekty „neušli“ zo záberu.

Výsledkom toho sú niekedy aj celkom vtipné situácie, kedy sa fotoaparát pri 100-násobnom priblížení snaží udržať v zábere rotujúce turbíny, kvôli čomu sa obraz mimovoľne pohybuje do strany. V praxi však budete aj tak najčastejšie využívať 3-10x priblíženie, kde som kvalitou snímok zostal veľmi milo prekvapený.

O ďalší nanometer menej

S príchodom novej generácie S-série už tradične prichádza aj nová generácia čipsetu, kde sa Samsung ani tento rok nevyhol rozdeleniu svojej vlajkovej lode na verziu určenú pre Európu, kde máme k dispozícii Exynos 2200 a verziu určenú pre zvyšok sveta, ktorý dostane čipset Snapdragon 8 Gen 1.

Obe tieto čipsety sú postavené na novej 4nm výrobnej architektúre a vybavené sú viac-menej rovnakými jadrami. Nedá sa nám nespomenúť, že pri tento téme sa často spomína aj údajne výrazný rozdiel medzi výkonom a energetickou efektivitou týchto dvoch čipsetov. Bez priameho porovnania sa nám to však posudzuje ťažko a v praxi je to skutočne irelevantné.

V európskej verzii prítomný čipset Exynos 2200 je totiž trhačom asfaltu bez ohľadu na to, ako by obstál v takomto porovnaní a sťažovať sa skutočne nemôžeme ani na výdrž batérie.

Samsung Galaxy S22 Ultra nám na jedno nabitie počas intenzívnych testovacích dní vydržal bez problémov po celý deň a večer sme ho na nabíjačku odkladali s približne 30-40 %. Mimochodom, v útrobách smartfónu sa nachádza 5 000 mAh batéria, čo je rovnaká kapacita, akú ponúkal minuloročný Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, ktorý ešte v tele nemal pero S Pen.

Nejde o najväčšieho maratónca na trhu, ani najlepšieho šprintéra po stránke výkonu, no výdrž i výkon sú už v tomto bode natoľko dobré, že honba na vrchol rebríčkov v týchto disciplínach už pre bežných používateľov nedáva veľký zmysel.

Čo však skutočne zamrzí, je absencia nabíjačky v balení. Nie že by sa väčšine ľudí doma nepovaľovali nepoužité USB adaptéry, no v balení dostanete obojstranný USB-C kábel. Aby som bol objektívy, na rovnaký problém som narazil ja a aj mnoho ľudí z môjho okolia aj pri kúpe nového iPhonu. Z nabíjačiek sa tak stal ďalší zdroj príjmov a výrobcovia po novom navyše ušetria aj na preprave, vďaka štíhlejším baleniam.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa TECHBOX (@techbox.sk)

Opomenúť nemôžeme ani fakt, že Samsung Galaxy S22 Ultra dostal do vienka rýchlejšie nabíjanie maximálnym výkonom 45 W namiesto 25 W. Samsung odporúča, aby ste zainvestovali zhruba 40 € do jeho originálnej nabíjačky, ku ktorej dostanete aj špeciálny USB-C kábel s podporou tohto výkonu. V opačnom prípade sa vám môže stať, že sa vám smartfón bude nabíjať iba výkonom zhruba 25 W.

Samozrejmosťou je dostupnosť bezdrôtového nabíjania, ktoré ponúka maximálny výkon 15 W, k čomu sa pridáva reverzné bezdrôtové nabíjanie výkonom 4,5 W, ktoré využijete napr. pri bezdrôtovom nabíjaní slúchadiel. Slúchadlá Samsung Galaxy Buds Pro, ktoré tento spôsob nabíjania podporujú, môžete do 24.2.2022 (vrátane) dostať k predobjednávke tohto modelu za 1 €. Pri modeloch Galaxy S22 a S22+ na to máte čas do 10.3.2022.

Pre koho je teda určený?

Pre absolútnych nadšencov, náročných zákazníkov vášnivých fotografov či hráčov a tých, ktorí si nový smartfón kupujú iba raz za pár rokov, aby pocítili ten obrovský technologický skok vpred.

Samsung Galaxy S22 Ultra je výborným smartfónom, či už je pre vás prioritou parádny displej, výkonný hardvér, kvalitné fotoaparáty alebo sa tešíte na ručné písanie poznámok a kreslenie pomocou pera S Pen. Samsung skrátka pri vývoji svojej novej vlajkovej lode príliš veľa kompromisov nerobil a tam kde ich urobil, je aj tak na míle ďaleko pred väčšinou konkurencie.

Pokiaľ ste ochotní priplatiť si za to najlepšie, čo aktuálne v tele bežného smartfónu môžete mať, Ultra je pre vás ako stvorená. Pre všetkých ostatných sú tu základné modely Samsung Galaxy S22 a Galaxy S22+, ktoré ponúknu mnoho dobrého z variantu Ultra v menšom a lacnejšom prevedení.

Samsung Galaxy S22 Ultra si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.