Reklama

Samsung Galaxy Note8 - Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ!

Roman Calík
100 %
Samsung si zariadeniami Note vytvoril vlastnú kategóriu, do ktorej sa ani po šiestich rokoch nehrnie žiadna konkurencia. Unikátne pero S Pen, obrovský displej a vždy tie najvyspelejšie technológie, taký je Note. Najnovší model Galaxy Note8 sa začal predávať len pred pár dňami, tak ste určite zvedaví, aký je, že?

Výhody

  • veľký Super AMOLED displej s pomerom 18,5:9 + HDR
  • S Pen a jeho možnosti
  • duálny fotoaparát a kvalita snímok/videí
  • podpora DeX a množstvo príslušenstva
  • bohaté balenie vrátane slúchadiel AKG

Nevýhody

  • dual SIM verzia len s nutnosťou rozhodnúť sa microSD/nanoSIM
  • vyššia cena

Samsung Galaxy Note začal písať svoju históriu v roku 2011, kedy sa prvýkrát objavila počas výstavy IFA 2011 jeho prvá generácia. Nie, nebojte sa, nebudem tu písať celú históriu zariadení Note, i keď to by bolo určite zaujímavé čítanie. Osobne som Note používal medzi prvými na Slovensku, a kto ma pozná vie, že to bola láska na prvý pohľad a dotyk pera S Pen.

Aby nie, pero S Pen v danej dobe ponúkalo nevídané možnosti a ja som ho denne využíval pri projektovaní svojho nového bývania či na úpravu vtedy stále čerstvej web stránky TECHBOX.sk a samozrejme aj pri korektúrach časopisu TECHBOX. Kresliť neviem, takže v tomto smere som potenciál dotykového pera nevyužil doteraz. Pamätám si, ako som v tom období navštívil Južnú Kóreu, kde som v rukách mladých nič iné, ako Note nevidel. Európa je však iná, aj na Slovensku stále málo ľudí chce „veľkú“ lopatu.

Pozrite si

Samsung GALAXY Note 4 máme v redakcii. Aký je?

Generáciami sa Note vylepšoval a tí, ktorí ho používajú dodnes, majú s najväčšou pravdepodobnosťou model Note4 z roku 2014. Prečo? Dôvod je jednoduchý. Samsung Galaxy Note5 sa v Európe oficiálne nepredával, 6-ku Samsung preskočil a Samsung Galaxy Note7 z minulého roka vieme, kde skončil. V histórii mobilov má zaručene významné miesto, no jeho „vybuchujúce“ batérie stopli jeho predaj v úplnom začiatku, a tak sú dnes u ľudí maximálne mŕtve tehličky bez možnosti použitia.

Pozrite si

Samsung končí s výrobou Galaxy Note7, vybuchujú aj vymenené kusy

Hlad po novom Note je tak určite veľký a Samsung na toto zariadenie po problémoch s Note7 našťastie nezanevrel. Prečo píšem našťastie? Lebo si môžete prečítať túto recenziu smartfónu, ktorý, ak si kúpite budete nadšení, rovnako ako ja. A to ho mám iba týždeň. Vopred napíšem, že ak na to máte a vlastníte Note4, nič lepšie pre vás aktuálne neexistuje. Na toto ste 3 roky čakali, a oplatilo sa!

Vopred musím priznať, že keď som pri Samsungu Galaxy S8 napísal, že ide o najkrajší Android súčasnosti, z tohto trónu ho nový Note8 nezosadzuje. Dizajn novinky síce vychádza z modelov S8/S8+, čo na prvý pohľad vidieť najmä podľa Infinity displeja takmer cez celú prednú plochu so zaoblenými rohmi či zakrivenými stranami, predsalen je Note8 konzervatívnejší.

Rohy Super AMOLED displeja tentokrát s uhlopriečkou až 6,3(!) palca sú síce zaoblené, ale menej. Rovnako aj zakrivená pravá i ľavá hrana displeja neuberá z „funkčnej“ plochy tak veľa, ako pri S8/S8+. Nie je to krajšie, ale je to výrazne praktickejšie. A to sa Samsungu podarilo, priam to bolo pre skôr pracovné zariadenie nevyhnutnosťou. Nielenže sa Note8 lepšie drží v rukách (menej sa šmýka), ale využiteľná plocha displeja pre prácu s perom S Pen je väčšia.

Displej si nezaslúži nič iné ako pochvalu. QHD+ rozlíšenie 2 960 x 1 440 px s 521 PPI je až zbytočne veľa, čo si uvedomuje aj výrobca. Preto pri bežnom používaní systém využíva šetrnejšie rozlíšenie Full HD+ a QHD+ si zapnete cez skratky z horného rýchleho menu v režime vysokého výkonu. To odporúčam napríklad pri používaní okuliarov Gear VR s ovládačom. Navyše si tu prehráte aj obsah v HDR.

Vďaka natiahnutiu displeja na výšku v pomere strán 18,5:9, ktoré Samsung označuje aj ako Infinity displej, je smartfón pohodlne uchopiteľný do jednej ruky. Len pre porovnanie, taká Xperia XZ Premium má o 2 mm širšie telo a to má „iba“ 5,5-palcový displej. Jednoducho, ak sa obávate veľkosti, nemusíte. Naozaj je to stále použiteľná veľkosť, kde som ani jedinýkrát nepocítil, že by rozmer bol prekážkou.

Naopak, hmotnosť, tú už pocítite. Bez 5 gramov totiž držíte v rukách 200 gramovú „tehličku“ a to je už dosť. Zvyknete si však rýchlo. Rám Note8 je z kovu a predná i zadná časť je krytá sklom Gorilla Glass 5. Pocitovo mi príde Note8 pevnejší a odolnejší ako súrodenci S8/S8+.

V rukách sa však smartfón šmýka, a tak bude nielen kvôli ochrane, ale i pohodlnejšiemu používaniu ochranný obal skôr nutnosťou ako možnosťou. Ja aktuálne používam originál Samsung kryt Alcantara, ktorý je podľa mňa najlepšou voľbou. Note8 v ňom vyzerá stále dobre a luxusne, navyše sa s ním smartfón drží s istotou.

Bohaté balenie novinky nebudem podrobnejšie opisovať, pozrite si náš FOTO unboxing z minulého týždňa. Rozhodne však musím spomenúť slúchadlá AKG. Pre gro majiteľov Note8 tak nebude potrebná žiadna ďalšia investícia do ďalších štupľových slúchadiel. Sú naozaj vydarené (musím sa ospravedlniť za recenziu modelu Galaxy S8, kde som slúchadlám vytkol chýbajúce basy – výrobné nastavenia audio výstupu sú totiž chabé a treba sa poriadne pohrať s ekvalizérom, čo som vtedy neurobil).

Pozrite si

Rozbalili sme Samsung Galaxy Note8. Toto dostanete za tisíc eur

Čo sa týka dizajnu, testovaná čierna verzia sa mi veľmi páči. Smartfón pôsobí celistvo a jediné, čo mi na ňom prekáža je nápis DUOS – je tam úplne zbytočný. Navyše keď Dual SIM verzia je taká „polovičná“. Ak totiž používate microSD pamäťovú kartu, čo ja áno, na druhú SIM kartu môžete zabudnúť.

Kombinovaný slot je asi najväčším sklamaním novinky. Keď už sa Samsung pochlapil a ponúkol pre náš trh aj Dual SIM verziu, mal tak urobiť s plnou dvojicou slotov pre nanoSIM karty a samostatným slotom pre microSD pamäťové karty. Inak je to len výstrel naslepo.

Rozmiestnenie hardvérových tlačidiel je identické ako pri modeloch S8/S8+, takže tu máte aj samostatné tlačidlo pre asistenta Bixby pod dvojtlačidlom hlasitosti. Zrejme sa vám bude často stávať, rovnako, ako mne, že ho budete omylom stláčať pri snahe znížiť hlasitosť. Doteraz som si na to nezvykol a Bixby stále ešte naplno nepoužívam.

V zadnej časti je však jedna výrazná zmena. Na snímač odtlačkov prstov presunutý z prednej časti som si už z používania S8 zvykol, teraz je však na lepšom mieste – oddelený snímačom srdcového tepu, ktorý mimochodom pravdepodobne nikto nepoužíva. Dôležitou zmenou je však dvojica fotoaparátov. Áno, aj Samsung už nabehol na vlak s duálnymi fotoaparátmi a či chcel, alebo nie, rovno ho vystrelil na vrchol.

Duálny fotoaparát budete v Note8 používať radi. Papierové parametre sú vynikajúce, prax však našťastie tiež. Takže, aby sme si zopakovali niečo z predstavenia novinky, tak nechýba duálna optická stabilizácia a ide o dva objektívy. Jeden širokouhlý Dual Pixel s rozlíšením 12 Mpx a clonou f/1,7. Druhý je teleobjektív s rozlíšením 12 Mpx a clonou f/2,4.

Asi nikoho neprekvapí, že Note8 fotí, ale že mega dobre. Už S8/S8+ patrili k absolútnej špičke na trhu, lenže Note8 pridáva ešte aj optický zoom. Síce len dvojnásobný, ale výborne funkčný. Len počas týždňa som ho využil viackrát, najmä počas tlačových konferencií, kde som už ani nevytiahol môj Olympus OMD E-M5II. Skutočne je strata kvality po priblížení minimálna, môžete sa pozrieť napríklad na interiér automobilu s optickým zoomom a bez. Porovnajte si výsledné fotografie na obrázkoch nižšie.

To, čo vás však bude baviť viac, je hra s rozostreným pozadím. Niežeby ste to nemohli robiť už doteraz, ale teraz je to úplne iná káva. Vďaka dvojici objektívov sa s rozostreným pozadím môžete vyhrať dosýta. Stačí zapnúť funkciu Dynamické zaostrenie a na posuvníku si vybrať intenzitu rozostrenia. Samozrejme objekt musí byť dostatočne vzdialený od pozadia, ale to platí aj keď fotíte zrkadlovkou. Pekné rozostrené pozadie neurobíte, ak niekto stojí tesne pri stene.

S fotografiou vytvorenou s dynamickým zaostrovaním môžete pracovať aj dodatočne. V galérii sa pri nej zobrazí možnosť úpravy a vy si kedykoľvek môžete pozadie viac rozostriť alebo naopak vybrať si menšie či žiadne rozostrenie.

A aby som nezabudol, nočné snímky sú až „neprirozdene“ pekné a to aj vďaka clone f/1,7, ktorá v praxi robí divy a navyše teraz využíva pomoc ďalšieho objektívu. Len ich, prosím, nepozerajte na počítači, tam už odhalíte limity smartfónov. Fyzika sa proste oklamať nedá. S videozáznamom tiež budete veľmi spokojní, nechýba 4K video pri 30 fps alebo Slow Motio video pri 240 fps, avšak v tomto prípade len v HD rozlíšení.

Pozrite si

Samsung Galaxy Note8 vs top end konkurencia

O výkon sa tiež nemusíte obávať, smartfón funguje bez zaváhania a je jedno koľko aplikácií beží na pozadí. Vydarený osemjadrový procesor spolu so 6 GB pamäťou RAM sa postarajú o to, aby to tak bolo aj po najbližších updatoch na novší OS Android. Mimochodom, tu nedostanete Oreo, ale „len“ Android vo verzii 7.1.1. s nadstavbou od Samsungu vo verzii Experience 8.5.

Ja osobne som na prostredie Samsungu zvyknutý, vyhovuje mi napríklad rýchly prístup ku všetkým aplikáciám potiahnutím prsta zdola nahor. Rovnako možnosti rýchlych nastavení hornej lišty sú mimoriadne bohaté. Zapnete si rýchlo modrý filter, výkonný režim alebo vstúpite do zabezpečeného priečinka, aktivujete NFC alebo bočné osvetlenie či Always On Display.

Vymenovať všetky funkcie a technológie, ktoré nájdete v Note8, to by sme museli vydať seriál na mesiac. Napríklad tu nájdete aj odomykanie smartfónu resp. ochranu vstupu do zabezpečeného priečinka aj očnými dúhovkami či tvárou. Taktiež nechýba IP68-čka, takže vody sa obávať nemusíte a ja dlhodobo oceňujem aj bezdrôtové nabíjanie. Smartfón viem uložiť v aute na konkrétne miesto a nabíja sa, rovnako doma na stojan monitora s bezdrôtovým nabíjaním.

Určite vás bude zaujímať aj výdrž. Pri mojom používaní som dokázal prežiť každý jeden deň. Áno, testujem Note8 len týždeň, ale používam ho ako svoj hlavný telefón a jeho vyťaženosť je maximálna. Ak to preženiem s videom, je potrebné nabitie i skôr. V tomto prípade oceníte rýchle nabíjanie. Stačí Note8 napojiť na nabíjačku a za cca. 15 minút máte k dispozícii približne 30 % kapacity batérie.

A čo pero S Pen? Jeho možnosti sú obrovské, úprimne neverím, že z nich budete používať viac ako polovicu. Pozitívnou správou je, že pero má tiež krytie IP68, a tak je odolné voči vode i prachu. Zvládne rovnako, ako smartfón, hĺbku 1,5 metra na dobu cca. 30 minút. Hrot je tenký len 0,7 mm a píše sa s ním naozaj isto.

Počas písania dokonca budte počuť zvuk, akoby sa opierala tuha ceruzky o papier. Keď však píšete rýchlo, softvérový zvuk nestíha a je skôr otravný, ako nápomocný dobrému pocitu z písania či kreslenia. Pero sa však veľmi dobre drží v ruke a jeho vysúvanie a zasúvanie je vďaka zacvakávaniu bezproblémové. Dokonca vás Note8 upozorní ak sa od pera vzdialite, takto ho nezabudnete napríklad vo vlaku, ak si ho na chvíľu položíte na odkladací stôl, namiesto slotu v tele smartfónu.

Podobne, ako pri Note7, môžete písať aj v prípade, že pero S Pen vytiahnete pri uzamknutej obrazovke. Rovnako si môžete pripnúť poznámky na Always On Displej a navyše sú vám hneď k dispozícii na úpravu. Hodí sa to napríklad pri nejakom aktuálnom zozname aktivít, ktoré chcete v najbližšom čase vykonať, stačí si ich na hlavnom displeji vyškrtnúť. Celkovo môžete napísať aj viac strán textu, konkrétne až 100. V praxi je to však až príliš, nikdy tento potenciál nevyužijete.

Poznámky, ktoré vytvoríte sa ukladajú do Samsung Notes a môžete samozrejme meniť hrúbku písma, farby a čo sa mne najviac páčilo – gumu aktivujte stlačením hardvérového tlačidla priamo na pere, takže nemusíte preklikávať v rozhraní poznámok. Toto je mimoriadne praktické a rýchlo si na gumovanie tlačidlom zvyknete.

Menu S Pen sa vám vyroluje vždy po vytiahnutí pera z tela smartfónu, máte ho k dispozícii aj počas jeho používania, ak chcete. Už nie sú položky pevne prednastavené, ale môžete si ich upravovať, premiestňovať, pridávať, odoberať a dokonca si môžete pomocou pera S Pen a odkazov vyvolať aj konkrétne aplikácie, ktorá najčastejšie používate.

Základnou možnosťou je už vytvorenie spomínaných poznámok. Ja osobne rád používam aj tzv. Inteligentný výber, kedy označíte ľubovoľnú časť obrazovky a tá sa vyreže a vy ju viete pripnúť na obrazovku či odoslať, alebo len jednoducho uložiť. Pri prehliadaní webu či sledovaní videí je to výborná pomôcka ako si uchovať a zdieľať ľubovoľné obrázky či texty. Dokonca takto môžete nahrať aj GIF animáciu, s čím je dosť veľká sranda.

Úplnou novinkou sú tzv. Živé správy. V tomto prípade môžete vytvoriť animáciu či text, ktorý je animovaný a takto rýchlo a jednoducho potešiť vašich priateľov a blízkych. Nemusíte sa učiť tvoriť v nejakom programe či aplikácii, stačí vytiahnuť pero a je z vás kreatívec.

Písanie na obrazovku je už stará známa funkcionalita, ale tá vás asi nikdy neomrzí. Keď si zvolíte túto možnosť, vytvorí sa screenshot aktuálnej obrazovky a vy do neho môžete písať čo len chcete. Práve v biznis sfére je to výborná pomôcka, ako dať rýchlo a hlavne aj presne feedback napríklad na grafický návrh, texty a podobne.

Pero S Pen môže slúžiť dokonca aj ako Lupa, alebo ho môžete použiť v režime Náhľad, kedy sa aktuálna obrazovka scvrkne do malého štvorca vpravo dole a je vám k dispozícii kedykoľvek počas práce so zvyškom displeja. Ja osobne, teda aby som napísal skutočnú pravdu, aj s mojou 5-ročnou dcérkou, sme si obľúbili tiež možnosť Maľovánka. Vtedy sa vám zobrazia obrázky v štýle známych antistresových omaľovánok, ktoré sa snažíte detailne s perom vymaľovať, ako to v skutočnosti robíte radi na papieri.

A ešte je tu jedna zaujímavá funkcia, tzv. Preklad. Tu stačí nad slovo, počas prehliadania webu alebo kdekoľvek v obsahu smartfónu, priložiť pero S Pen a text sa vám preloží. Mal by fungovať aj preklad celých viet. Ale buď túto funkciu neviem dokonale používať, alebo to jednoducho ešte nefunguje a bude potrebný softvérový update.

Pozrite si

Samsung DeX – vytvorí zo smartfónu počítač

Samsung Galaxy Note8 je smartfón, z ktorého tiež môžete vytvoriť stolový počítač so stanicou Samsung DeX. Celkový dojem je vynikajúci a i keď 100 %-né zariadenie neexistuje, ja nemôžem inak ako udeliť tomuto produktu plnú 100-ku na našej redakčnej stupnici. V zásade mi tu nič vážne neprekáža a ani nechýba. To, že nejde o plnohodnotný Dual SIM za veľký mínus považovať nemôžem, keďže väčšina takto vybavených smartfónov možnosť druhej SIM karty neponúka vôbec.

Cena by sa dala tiež považovať za veľký mínus. Tisíc eur nie je málo. Na druhej strane, Note8 nemá konkurenta. Ak chcete top Android smartfón súčasnosti, tu ho máte. Nadšení budete z rýchlosti, duálneho fotoaparátu, pera S Pen, kvality spracovania či špičkového displeja. A povedzme si bez servítky, ak Apple môže pýtať za iPhone X sumu od 1 199 €, tak vlastne Note8 v porovnaní s ním nie je, ale že vôbec nie je drahý. Navyše ak ste jeho kúpu stihli v predobjednávke, získali ste v cene novinky aj Samsung DeX. 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.