Samsung Galaxy Beam má za sebou bolestnú cestu. Pozornejší z vás si možno spomenú, že prvý Samsung Beam (bez „Galaxy“ v názve, model i8520) bol predstavený ešte vo februári 2010, no do predaja sa nedostal. Presne o dva roky neskôr sme sa dočkali životaschopného produktu, no prišla správa, že u nás ho nemáme čakať, aspoň oficiálnou cestou nie. Napokon sa ale predáva aj na Slovensku a my sme ho mohli podrobiť testu.
Trochu väčší, než je zvykom
Samsung zvolil takú konfiguráciu výbavy, aby neurazila a neodradila potenciálnych záujemcov o jeho smartfón s projektorom. Od toho sa odráža uhlopriečka displeja 4“ a zodpovedajúce rozmery prístroja. Beam je však väčší ako bežný smartfón. Osadenie pomerne zložitého zariadenia, akým projektor určite je, totiž nie je zadarmo. Daňou je vyššia hrúbka i hmotnosť prístroja. 13 mm je možno v záplave 7 milimetrových smartfónov na prvý pohľad veľa, no pred pár rokmi sme používali 20 mm hrubé mobily a vôbec nám to nevadilo. Na väčšiu hrúbku by ste si určite zvykli a ak aspoň raz za čas spustíte projektor (inak by ste si tento model nekúpili), určite uznáte, že tých pár milimetrov a gramov za to stojí. Keď už výrobca musel zväčšiť rozmery, využil ich na druhú zbraň – veľkú batériu. Kapacita 2 000 mAh/7,6 Wh je naozaj slušná, aj nenásytný projektor udrží pri živote cez dve hodiny, bežná výdrž je takisto vysoko nad konkurenciou. Bežne sa takýto napájací článok používa v spojení s 4,5“ smartfónmi s HD displejmi a štvorjadrami, to hovorí za všetko. Ale späť k spracovaniu. Na náš trh sa dodáva sivá a čierna verzia s žltými bočnými stenami, takže s Beamom sa odlíšite. Boky skrývajú množstvo prvkov: vľavo 3,5 mm jack, tlačidlo hlasitosti a slot na štandardnú SIM kartu; dole microUSB konektor; vpravo microSD slot, prakticky umiestnený zámok displeja (odomykať môžete aj tlačidlom pod displejom) a tlačidlo projektora. Jeho podržaním zapnete/vypnete projektor, stlačením spustíte nastavenia alebo aktivujete nástroje. Projektor sa nachádza v hornej stene. Pod zadným krytom okrem batérie nenájdeme nič, napriek tomu je batéria odnímateľná.
Výbava? Dnes už priemer
Displej zariadenia má uhlopriečku 4 palce, štandardné rozlíšenie, senzor pre automatický jas a jemnosť 233 PPI. To je možno dnes už priemerná, ale stále dobrá konfigurácia. Naopak, väčšie a jemnejšie displeje už so sebou prinášajú viacero nevýhod. Nad priemer sa dnes už nevyšvihne ani dvojjadrový 1 GHz procesor so solídnou grafikou. Stále však stačia na všetko a ešte nejaký čas budú. S operačnou pamäťou je to tá istá pesnička. Na Androide 2.3 ponúkne po štarte až 350 voľných MB, neskôr samozrejme voľný objem klesá. Android 2.3 so staršou verziou nadstavby TouchWiz je už iná otázka. Samozrejme, smartfón je plne použiteľný aj s týmto systémom, no v prístroji za 450 € je dve generácie staré vydanie hanbou. Výrobca zrejme čakal, pretože v týchto dňoch ohlásil rovno aktualizáciu na Android 4.1 Jelly Bean. Čo sa týka ostatnej výbavy, tiež sa žiadne prekvapenie nekoná a keby Galaxy Beam nemal projektor, bola by jeho cena poriadne premrštená. 5 Mpx fotoaparát sa prakticky nelíši od lacnejšieho Ace 2, má pomerne detailné nastavenia a možnosť voliť zobrazené skratky nastavení, no kvalita je zasa len priemerná. Video stále nedokáže preostrovať, Beam točí v 720p rozlíšení. Rozumný dôvod, prečo nezvláda Full HD neexistuje. Pravdepodobne ide len o marketing – dokedy špičkové vlajkové lode neponúknu niečo viac, modely strednej triedy by ich zbytočne degradovali. Celkovo je teda výbava smartfónu skrz-naskrz priemer, len o fúz navýšený oproti podstatne lacnejšiemu modelu Ace 2. Za rozdiel v cene je zodpovedný projektor.
Zabijú smartfóny aj projektory?
Prítomnosť projektora robí z Galaxy Beamu jedinečný prístroj. Samozrejme si za svoju jedinečnosť nechá zaplatiť, no správny technologický fanúšik sa aj tak pýta, v akej miere je možné integrovať funkcie projektora do smartfónu a či potenciálne, po čase nutného technologického pokroku, dokážu mobily zabiť ďalšie zariadenie. Odpoveď záleží od uhla pohľadu. Projektor so svietivosťou 15 lúmenov a rozlíšením 360 x 640 bodov je skutočne tým najjednoduchším, čo na trhu nájdete. Jedni by ho pod zem zahrabali za tieto parametre, ktorými ani zďaleka nemôže konkurovať tradičným projektorom, druhí zasa budú v nemom úžase, keď vybalíte z vrecka smartfón s 50“ „displejom“. Pravdou je, že kvalita projekcie zodpovedá svojim parametrom. Za jasného dňa si s 15-timi lúmenmi ani „neškrtnete“, večer alebo v noci je však kvalita obrazu obstojná, samozrejme v rámci možnosti. No mať zdroj obrazu s uhlopriečkou 127 centimetrov stále pri sebe je na nezaplatenie. Predstavte si napríklad, že na chatu s priateľmi nemusíte brať ťažký notebook, nemotorný projektor alebo dokonca televízor a úplne stačí smartfón.
Výrobca našťastie neodflákol ani softvérovú stránku veci. Ako už bolo spomenuté, projektor sa zapína podržaním tlačidla v pravej stene. Posuvníkom môžete ihneď nastaviť zaostrenie, otočiť obraz o 90° alebo aktivovať rýchle nástroje. Do premietaného obrazu (smartfón dokáže premietať čokoľvek, hoc aj domácu obrazovku) môžete kresliť, zvýrazňovať, gumovať alebo použiť jeden z ôsmich ukazovateľov. Ďalej sa v menu nachádza aplikácia Projektor. Tu navyše okrem predchádzajúcich možností nájdete možnosť vizualizácie obrazu z kamery (tzv. Spätný projektor, u nás známy ako meotar). Ďalšou položkou je Atmosféra – premietanie obsahu (videí, tapiet, obrázkov) s alebo bez zvuku, po nastavenom čase sa projekcia ukončí. Tento program poslúži napríklad na vyplnenie hluchého miesta alebo prestávky počas prezentácie, niekomu možno ako uspávanka. Zišla by sa však možnosť počas Atmosféry minimalizovať projekciu a používať smartfón. To sa dá iba v režime Svietidlo. Vtedy sa projektor zapne na nastavený jas a svieti bielym, červeným, zeleným alebo modrým svetlom pri zvolenej frekvencii blikania, prípadne nepretržite. Posledným režimom je Porada, v podstate iba budík obohatený o projekciu fotografie, času, počasia, správ alebo dnešných úloh. V nastaveniach môžete upraviť jas projektora, časový limit zhasnutia displeja (po stlačení zámku sa totiž projektor vypne) a predvolenú orientáciu obrazovky.
- integrovaný projektor, sprievodný softvér
- veľká batéria
- plná výbava
- vyššia cena
- len priemerné parametre (podľa uhlu pohľadu)
- starší Android 2.3.6 (s aktualizáciou na 4.1)
- obmedzené možnosti projektora
Teda kúpiť či nekúpiť? Odpoveď je mimoriadne jednoduchá. Ak si dokážete predstaviť, že projektor v mobile budete využívať aspoň občas, Samsung Galaxy Beam je výbornou voľbou, navyše vás odmení dobrou výdržou batérie a plnou výbavou. No ak vás projektor nezaujíma, v tom prípade sa z Beamu stáva predražený mobil s priemernou výbavou. Nás si však za svoju inovatívnosť a jedinečnosť získal.
Rozmery 124 x 64 x 12,5 mm, 145 g Displej 4“ TFT 480 x 800 b., 233 PPI Hardvér Procesor ST-Ericsson NovaThor U8500 (2 jadrá, 1 GHz, GPU Mali-400, 45 nm), 768 MB RAM, 5,7 GB užívateľská pamäť, HSPA, Bluetooth 3.0, 5 Mpx fotoaparát (AF, LED blesk, 720p video), 1,3 Mpx webkamera, integrovaný piko projektor (15 lúmenov, 640 x 360 b.), batéria Li-Ion 2 000 mAh/7,6 Wh Softvér OS Android 2.3.6, nadstavba TouchWiz