Výhody
- výborný displej a kvalitné spracovanie
- výdrž batérie a výkon
- plnohodnotný Dual SIM
- odolnosť IP68
Nevýhody
- nevyužitý potenciál predných fotoaparátov
- premiestnenie snímača odtlačkov prstov
- vyššia cena
Pri tak širokej ponuke smartfónov samotného výrobcu ako aj konkurencie nie je možné jednoznačne povedať, či tá-ktorá novinka má alebo nemá význam. Kvôli spestreniu trhu však môže byť vítaná. Preto ak sa nižšie modely radu A niekomu zdajú slabé po stránke výkonu a výbavy a naopak, vlajkové lode sú pre neho drahé alebo nevyužije ich potenciál, môže ho zaujať práve pojítko medzi týmito kategóriami, model Galaxy A8 vo verzii 2018.
Už na prvý pohľad a chytenie do ruky sú jasné dve veci. Prémiový dizaj a spracovanie. Tie sú pri smartfónoch Samsung už nejaký ten čas samozrejmosťou a to im pridáva na hodnote. No a práve tieto dva aspekty výrobca novinke prepožičal z top smartfónov radu S. Avšak s tým rozdielom, že tzv. Infinity displej nie je po stranách zaoblený. Osobne mi to však nechýbalo.
Ospevovanie už x-krát ospevovaného by bolo nosením dreva do hory. Áno, aj A8-ka má Super AMOLED displej s výborným podaním farieb, viditeľnosťou v exteriéri a automatickou reguláciou jasu, ktorá navyše pracuje spoľahlivo a vždy mi dostatočne displej zosvetlila alebo stmavla. Čo je však podstatnejšie, prvýkrát sa mimo radu S stretávame so širokouhlým pomerom strán 18,5:9.
Rozlíšenie displeja je v tomto prípade Full HD+, čo znamená 1 080 x 2 220 px a jemnosť na úrovni 441 PPI. Nie len predinštalované, ale aj stiahnuté (aspoň tie, ktoré som do telefónu doinštaloval) sa tomuto atypickému rozlíšeniu prispôsobili výborne. V nastaveniech dokonca môžete niektorým appkám povoliť alebo zakázať full-screen režim.
Problémom skôr boli zaoblenia v rohoch. Pri niektorých aplikáciách časť displeja, ktorú toto vykrojenie ubralo, proste chýbala… Takže, ak v danej appke boli v rohoch napríklad niektoré z jej ovládacích prvkov, tie nie vždy dokázali reagovať korektne.
Čo k tomu dodať? Rozmaru výrobcov v podobe oblých rohov displeja sa budú musieť vývojári aplikácií postupne prispôsobiť. Samozrejme, screenshoty sú pritom v plnom obdĺžnikovom rozmere. Pri zmienke o displeji ešte spomeniem jeho užitočnú funkciu Always On, ktorú už dôverne poznáme z vlajkových lodí Samsungu.
Hoci tu nie je možné robiť poznámky na displeji, páči sa mi jej časovanie (napríklad na noc ju môžete vypnúť) a prebudenie telefónu dvojitým poklepaním na zobrazované tlačidlo Domov. To sa zíde, ak nechcete brať telefón do ruky, aby ste ho napríklad odblokovali.
Natiahnutie displeja na takmer celú prednú stranu aj v tomto smartfóne, Galaxy A8 (2018), spôsobilo premiestnenie snímača odtlačkov prstov na zadnú stranu a tým aj odstránenie hardvérového tlačidla Domov. Škoda a ešte raz škoda. Snímač odtlačkov prstov je síce lepšie umiestnený, než v telefónoch S8/S8+, keďže je pod šošovkou fotoaparátu. Ja však stále ešte nepovažujem umiestňovanie tohto dôležitého prvku dozadu za vhodné. Dostupnejší je predsa vpredu alebo na boku. Každému však vyhovuje niečo iné.
Funkčnosť tohto snímača je však výborná. Naozaj veľmi rýchlo a presne reaguje, takže ani som nestihol žmurknúť okom a už bol telefón odblokovaný. Sekundárne je možné snímač odtlačkov prstov využiť aj na zobrazenie či schovanie lišty oznámení, a to pohybom prsta po snímači dole alebo hore. Škoda, že ním nie je možné telefón aj zablokovať.
Ešte nakrátko sa vrátim k displeju, konkrétne k softvérovým tlačidlám. Že mi ich implementácia do displejov telefónov nevyhovuje, rovnako, ako opačné poradie krajných tlačidiel Multitasking a Späť u Samsungov, v porovnaní s mnohými (možno aj väčšinou) inými výrobcami, som už viac razy v recenziách spomínal.
V Galaxy A8, presne po vzore vlajkových lodí výrobcu, je však možné, a to práve vďaka tomu, že SÚ softvérové, zmeniť ich poradie. A dokonca aj farebné pozadie pod nimi. Takže ak sa rozhodnete prejsť zo smartfónu inej značky, kde máte tlačidlo Späť na ľavom okraji, v nastaveniach A8-ky vojdite do Zobrazenia, nájdite Navigačný panel a prispôsobte si poradie funkčných tlačidiel tak, ako vám vyhovuje.
Jednou z veľkých výhod smartfónu Samsung Galaxy A8 (2018) v jeho dual SIM verzii je plnohodnotné využitie oboch SIM kariet pri vloženej microSD pamäťovej karte. Telefón má totiž dva šuplíky. Na ľavom boku je slot pre hlavnú SIM1 a na vrchnej strane je dvojitý slot pre microSD a SIM2. Pri obobch SIM kartách si môžete prepnúť režim siete aj na LTE, nie však na oboch naraz. Na druhej z nich je v tom istom čase maximom 3G.
Zmienenou pamäťovou kartou si môžete rozšíriť vnútorný 32 GB priestor (dostupných je cca 24,4 GB) o ďalšie gigabajty až do kapacity 256 GB. Priestoru pre súbory tak môžete mať habadej. Núdzou netrpí ani operačná pamäť RAM. Jej veľkosť je 4 GB a som presvedčený, že aj ona prispela k výkonovému výsledku, ktorý som počas testovania dosiahol. Týmto sa teda dostávam k informáciám o procesore a celkovom chode telefónu.
Galaxy A8 (2018) je vybavený 8-jadrovým procesorom (1,6/2,2 GHz) z vlastnej produkcie Exynos 7885 a grafikou Mali-G71. Operačným systémom A8-ky je Android vo verzii 7.1.1, ktorý je doplnený nadstavbou Samsung Experience 8.5. Toľko výpočet parametrov. Faktom však je, že telefón pri bežnej obsluhe, teda vyhľadanie telefónneho čísla a aktivovanie hovoru, listovanie v kontaktoch, prezeranie kalendára a zapisovanie udalostí do neho a podobných činnostiach pracoval hladko a svižne.
Pochopiteľne, čím náročnejšia appka, tým je čas jej spustenia dlhší. Preto pre názornosť uvediem zopár príkladov. Gmail sa spustil za 1,6 s, Obchod Play za niečo málo cez 2 s a fotoaparát bol taktiež za necelé dve sekundy pripravený fotografovať.
No a hra Real Racing 3 sa do stavu, kedy je možné ju hrať dostala za necelých 25 sekúnd. Vzhľadom na kategóriu telefónu je to veľmi slušný čas. Stretol som sa už aj so smartfónmi, ktorým to trvalo takmer minútu. Naopak, jedna z východoázijských vlajkových lodí bola pri spúšťaní RR3 o takmer 10 sekúnd rýchlejšia.
Aj samotné hry zvládala A8-ka veľmi slušne. Isteže, tu sa už parametre procesora a grafiky, ako aj vyladenia systému prejavili výraznejšie. Takže v hre RR3 sa predsalen občas drobné zasekávania objavili. Našťastie však naozaj len občas. Skúškou ohňom bola multiplayerovka World of Tanks Blitz. Tá pri maximálnych nastaveniach vykazovala frame-rate v rozsahu cca 40-55 fps, po miernom znížení niektorých parametrov sa vyšplhal až na maximálnych 60 fps.
Výkon tohto smartfónu môžem teda s kľudným svedomím pochváliť. Pochopiteľne, vzhľadom na danú triedu. Zároveň ale spomeniem výdrž batérie, ktorej kapacita je 3 000 mAh. Ak by ste si mysleli, že práve ona bude kameňom úrazu, mýlite sa. Nabíjaná je cez USB-C konektor a pri rýchlom nabíjaní sa zo 16 % kapacity na plných 100 % dostala za cca 1,5 hodiny.
Ak som telefón využíval ako väčšina bežných používateľov, teda počas dňa niekoľko krátkych telefonátov, zopár desiatok SMS a nejaké tie prečítané stránky na internete bez hrania hier, tak pod hranicu 20 % som sa dostával po viac ako dvoch dňoch.
Plnšia záťaž s občasným hraním, synchronizáciou 3 účtov na pozadí, pozretím niekoľkých videí, častejším a dlhším telefonovaním apod. dostala batériu na úroveň potrebného nabíjania za cca 26-30 hodín. No a test plnej hernej záťaže vykázal za pol hodinu úbytok len 9 %, čo znamená výdrž z plného nabitia výborných takmer 310 minút, čo je viac ako 5 hodín. Môže byť. Hoci… Všimnite si, koľko z batérie za posledný deň zobral displej, ktorý bol na polovičnom jase, koľko funkcia Alwas On Display a koľko (iba!) si ukrojila hra RR3.
Pri samotnom displeji sa to dá pochopiť, ale že AOD „žerie“ z batérie až toľko…
Mnohých však bude zaujímať ešte niečo iné. A to sú fotoaparáty. Pozornému oku mnohých z vás (navyše, ak ste čítali aj naše predošlé spravodajské články o A8-ke) neuniklo, že vzadu tohto smartfónu je iba jedna optika, ale vpredu až dve. Tekže poďme pekne po poriadku.
Hlavný fotoaparát má optický senzor so 16 Mpx, optiku s clonou f/1,7, automatické zaostrovanie a prisvetľovaciu LED diódu. Čo sa týka samotných fotografií, pri dostatočnom svetle sú aj v automatickom režime výsledky veľmi dobré, prípadné presvetlenie skorigujete zapnutím HDR. Profesionálny režim dovolí upraviť len vyrovnanie expozície EV, citlivosť ISO (100 – 800) a vyváženie bielej. Dosť málo na tak drahý telefón.
Pri slabom svetle sa už pochopiteľne objavuje šum, alebo rozmazanie, kvôli dlšiemu času expozície. Prisvetľovacia LED dióda snímanú scénu neprepaľuje ani v úplnej tme a osvetlí ju rovnomerne. Pri fotení tmavej chodby, na konci ktorej svieti svetlo z izby, boli výsledky rovnaké ako pri automatickom, tak aj pri nočnom režime. V oboch prípadoch bez LED-ky. Pritom ukážka na displeji naznačovala, že nočný režim scénu prisvetlí. Vo výsledku tomu tak ale nebolo…
No a čo selfie fotoaparáty? Hmm… Môj dojem z nich je dosť rozpačitý. Pritom výrobca u tohto telefónu na ne dosť stavia. Ale najskôr teória. Predné fotoaparáty majú 16 Mpx (napravo) a 8 Mpx (naľavo, bližšie k slúchadlu) senzory. Obe optiky majú clonu zhodne f/1,9. Prvý spomenutý sníma klasické fotografie, pričom umožňuje aj vytvorenie snímky s tzv. Dynamickým zaostrením. To znamená, že pozadie snímanej scény môžete pred odfotením zaostriť, alebo rozostriť. Túto úpravu je možné urobiť aj dodatočne na hotovej snímke pomocou úprav.
Druhý vytvára fotky so širším uhlom záberu. No pri prezeraní výsledkov som si všimol, že tieto fotografie majú nažltlý nádych. Všimnite si nasledujúce dve fotografie vyhotovené tesne po sebe z toho istého miesta. Použitý fotoaparát (snímač) je v popise. Pre zobrazenie fotiek v plnom rozlíšení si ich otvorte na novej karte (okne). Predné fotoaparáty sú, aspoň pre mňa, sklamaním. Vyriešiť by to mohla aktualizácia. Navyše v nich vidím nevyužitý potenciál. Určite by sa z nich dalo dostať viac, ako len hrať sa so zaostrením. Pridávanie infantilných nálepiek je tak akurát pre -násť ročných z prvej polovice vekového čísla.
Zaujímavosťou fotoaparátov je tzv. Bixby Vision, ktoré „zisťuje, na čo sa pozeráte a poskytne vám potrebné informácie“. Táto aplikácia vlastne „číta“ z fotoaparátu obrázky, texty, QR kódy a iné a poskytne vám relevantné výsledky (ďalšie obrázky daného miesta, preklad textu atď., atď.). Toto sa môže zísť na potulkách po zahraničí. Bixby Vision však vyžaduje prihlásenie do konta Samsung a povolenia k prístupu fotoaparátu, fotkám a polohe zariadenia. Predné fotoaparáty využijete aj na odblokovanie telefónu prostredníctvom rozpoznania tváre.
Čo dodať k smartfónu Samsung Galaxy A8 (2018) na záver? Určite je to zaujímavý telefón, ktorý má čo svojim budúcim majiteľom ponúknuť. Obzvlášť, ak výrobca aktualizáciami odstráni viaceré nedostatky. A8-ka dizajnovo určite upúta vaše okolie, spoľahlivý a pre tetno telefón dostačujúci výkon, ale aj výborná výdrž batérie zase vás, používateľov. Nesmiem opomenúť ani odolnosť IP68, vďaka ktorej si nezničíte telefón, ak vám nakrátko spadne do vody. No a jedným z veľkých plusov A8-ky je aj plnohodnotný Dual SIM režim.
Treba popracovať ešte na výsledkoch predných fotoaparátov a doplniť ich potenciál. No a cena? Polemiky nechajme bokom. Tí, ktorým je jednorazovo privysoká, určite využijú akciovú ponuku niektorého z operátorov alebo e-shopov. Ako pri uvedení tohto smartfónu na náš trh položil kolega Roman filozofickú otázku, „pôjde ako teplé rožky“? Uvidíme.
Pozrite si aj vzorové fotografie z fotoaparátov Samsungu Galaxy A8 (2018) – pre zobrazenie v plnom rozlíšení si ich otvorte na novej karte (novom okne):
Samsung Galaxy A8 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.