Výhody
- výborná výdrž batérie
- plnohodnotný Dual SIM slot
- spoľahlivý chod systému
Nevýhody
- slabšie fotografické výstupy
Ako sme vás už informovali tesne po predstavení nových smartfónov radu A, najnovšia ofenzíva už nie je úzkoprso zameraná na vybranú časť klientely, kde rozdiely medzi jednotlivými modelmi, či už výbavou alebo cenou, neboli veľké. Dnes je však opak pravdou.
Smartfón Samsung Galaxy A40 je druhým v rade noviniek, čo sa týka výbavy aj ceny. Možno začnem od konca a prezradím, že Galaxy A40 je u nás ponúkaný za odporúčanú maloobchodnú cenu 249 €. Vyzerá to lákavo. Namieste je preto otázka, čo za túto cenu dostanete, ak si ho vyberiete.
Opisovať a rozplývať sa nad dizajnom je síce pekné, ale všetci dobre vieme, že tento „parameter“ je subjektívny a každý z nás má naň svoj pohľad a názor. Ako môžete vidieť z fotografií, Galaxy A40 dizajnovo pokračuje v trende nastolenom predošlými modelmi.
Mne sa do rúk dostal model v neutrálnom bielom vyhotovení. Galaxy A40 je však k dispozícii aj vo farbách čierna, modrá a koralová (alebo ak chcete oranžová). Plastové telo telefónu má lesklú zadnú stranu, takže viete, čo to znamená. Áno, bez handričky na utieranie odtlačkov a iných ľahko viditeľných nečistôt ani na krok.
Displej smartfónu Samsung Galaxy A40, označený ako Infinity-U, je technológie Super AMOLED. K jeho podaniu farieb a čitateľnosti výhrady nemám, nejde o žiadnu novinku, toto je u mobilov Samsung už niekoľkoročná prax.
Displej má veľkosť 5,9 palca a minimálne rámčeky na všetkých, no najmä bočných stranách. Natiahnutý je v pomere strán 19,5:9 a pri rozlíšení 1 080 x 2 340 px má jemnosť 437 PPI. Pri pohľade na celkové rozmery telefónu (viď. tabuľka vľavo) sa dá povedať, že sú to dobré parametre. Obraz, ikony ani texty na ňom nie sú „rozmazané“, takže z tohto pohľadu je práca s Galaxy A40 príjemná a pohodlná.
Celkovo sa mi telefón dobre držal v ruke. Nahmatanie snímača odtlačkov prstov, ktorý je umiestnený vzadu, bolo intuitívne, ato ako pravou, tak aj ľavou rukou. Príjemným prekvapením je pozícia dvojtlačidla hlasitosti, ktoré je tento raz už na pravom boku spolu s ON/OFF tlačidlom. Konečne.
Naopak, na ľavej strane, v jej hornej časti, je umiestnená zásuvka pre dvojicu SIM kariet a microSD pamäťovú kartu. A tu opäť zvolám: „Heuréka!“ Prečo? Pozrite si detail zásuvky. Veru, vidíte dobre. Nejde o hybridný, ale plnohodnotný Dual SIM slot. Takže bez problémov môžete mať naraz vsunuté dve SIM-ky spolu s pamäťovkou.
Konkurenti, ktorí tvrdošijne používajú hybridné sloty nech sa konečne aj od Samsungu poučia… Ozaj, aby som nezabudol, telefón umožňuje obom SIM kartám naraz pripojenie do 4G siete. Aj tu je možné vziať si príklad.
Pri vonkajšom opise ešte chvíľu zotrvám, pretože som nespomenul predovšetkým spodnú stranu. Je tu toho habadej. Ako môžete vidieť, telefónu Samsung Galaxy A40 nechýba 3,5 mm audio konektor. Taktiež zistenie, že dátovo-nabíjacím konektorom je USB typu C, je pozitívne. Asi je už naozaj načase, aby už všetci výrobcovia nabehli na tento trend.
No a napravo od týchto konektorov je jeden z mikrofónov (druhý je na vrchnej strane) a externý reproduktor. Na počúvanie hudby by som však určite odporučil radšej použiť akékoľvek slúchadlá, hoci aj tie pribalené, než by ste „škrekotom“ mali mučiť seba alebo okolie.
Čo sa týka praktickej stránky používania telefónu Samsung Galaxy A40, aj s ňou môžem vyjadriť spokojnosť. Treba vziať do úvahy hardvérové vybavenie A40-ky, jej cenovú hladinu a cieľovú skupinu, pre ktorú je určená.
Pohonnou jednotkou tohto telefónu je procesor Exynos 7885 s ôsmimi jadrami a grafikou Mali-G71. Jeho pamäťové parametre charakterizuje 4 GB operačná pamäť RAM a 64 GB vnútorný priestor, ktorý môžete doplniť microSD kartou, podľa vyjadrenia výrobcu do 512 GB. Takže pre fotky, hudbu, videá by ste mali mať dostatok miesta.
V Galaxy A40 bola v čase testovania implemetnovaná aktuálna verzia systému Android 9 Pie už aj s novou používateľskou nadstavbou One UI vo verzii 1.1. Toto nové rozhranie sme podrobnejšie popísali už pri recenzii modelu Samsung Galaxy S10e. Ja len zopakujem, že Samsung ním vyrazil vpred správnym smerom. Dáva tak aspoň zabudnúť na chyby starších rozhraní.
To bolo, zväčša, zase trochu opisu, preto aby som rozviedol prvú vetu, napísanú o tri odstavce vyššie, spomeniem, že chod systému v tomto telefóne bol spoľahlivý, spúšťanie aplikácií primerané ich zložitosti. Galaxy A40 určite nezaostal za očakávaniami, ktoré som do neho vkladal.
Veď aj výsledky testov, napríklad AnTuTu a ICE STORM, toto konštatovanie dokladujú. Môžete si to opäť všimnúť na screenshotoch. Pričom zároveň vám dávam do pozornosti test výdrže batérie, vykonaný aplikáciou GFXBench. 358 minút, to je takmer 6 hodín plnej hernej záťaže. Veľmi dobrý výsledok, ktorý môžem, i keď subjektívne, potvrdiť spolu s výdržou pri bežnom používaní telefónu, rozumejte telefonáty, online chatovanie, internet, e-maily, hudba… Bez hrania hier som Galaxy A40 pravidelne nabíjal každý druhý deň. Na batériu s kapacitou 3 100 mAh.. bez ďalšieho komentára.
Čo by to bol dnes za mobilný telefón, ktorý by nemal fotoaparát. V prípade modelu Samsung Galaxy A40 je hlavný zadný fotoaparát tvorený dvojicou snímačov a objektívov nad nimi. Prioritný je 16 Mpx fotoaparát s clonou f/1,7. Ten dopĺňa ultraširokouhlý objektív s uhlom záberu 123° a clonou f/2,2, pod ktorým je 5 Mpx snímač.
Samotná fotoaplikácia umožňuje automatizované, prípadne aj manuálne fotografovanie v režime Pro, v ktorom nastavujete expozíciu, WB a ISO. Škoda, že nie aj viac parametrov. Nechýba známe dynamické zaostrovanie, s ktorým sa môžete vyhrať pri vytváraní bokeh efektu, ale ani tzv. Optimalizátor scén, ktorý po rozpoznaní fotografovanej scény upraví potrebné parametre. Čo sa týka videa, maximom je iba Full HD rozlíšenie pri 30 fps.
Čo sa týka fotografického výstupu je môj postreh trochu rozpačitý. Nie je to to, čo sme pri predstavení noviniek v sérii A dosiahli modelom Galaxy A50… I keď ten je o level vyššie (a o stovku drahší) než mnou testovaná A40-ka.
Fotky sú najmä po okrajoch nedostatočne zaostrené. Najviditeľnejšie je to na výstupoch zo širokouhlého fotoaparátu, ktorý nemá automatické zaostrenie, ale iba fixný fokus. Pozrite si porovnanie rovnakej scény, odfotenej hlavným a širokouhlým fotoaparátom. Aby ste si ich mohli pozrieť v plnom rozlíšení, otvorte si ich v novom okne prehliadača.
Selfie maniaci, nezabudol som ani na vás. Vytešovať a „selfíčkovať“ sa môžete 25 Mpx predným fotoaparátom (clona f/2,2), ktorý je ako kvapôčka ukrytý navrchu displeja. Okrem bežného fotografovania sa môžete pohrať aj s dynamickým zaostrením a zopár filtrami na „skrášlenie“ fotografie, alebo tváre na nej. Aj pri ňom je maximom videa Full HD. Síce nič menej, ale ani nič viac. Ale na vešanie selfíčok na sociálne siete či hranie sa s AR emoji to mnohým asi postačí.
Čo dodať na záver k smartfónu Samsung Galaxy A40? Displeju nie je čo vytknúť, rovnako aj spoľahlivosti a chodu systému s novým One UI rozhraním. Pozitívami sú plnohodnotný Dual SIM i použitie USB-C konektora. Plusom je určite aj výdrž batérie. Fotoaparát, teda aby som bol presný, jeho fotografické výstupy sú však do určitej miery sklamaním. Cena telefónu konečne nie je premrštená. Bude teda na vás, na ktorú misku váh ju položíte pri rozhodovaní sa o kúpe tohto mobilu.
Smartfón Samsung Galaxy A40 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.