Revolučných technológií nových akumulátorov sa priebežne objavuje množstvo, len ťažko však opúšťajú priestory laboratórií. Takže kým médiá ohlasujú senzačné a revolučné objavy, rieka produkcie plynie pokojne ďalej a väčšinou pozostáva z lítium-iónových batérií.
Li-ion batérie sú komerčne dostupné od roku 1991, ale tie dnešné sa od prvých batérií výrazne líšia z hľadiska kapacity aj životnosti. A evolúcia pokračuje. Samsung Advanced Institute of Technology vyvinul technológiu katódy z vysoko kryštalického kremíka potiahnutú vrstvičkou grafénu, ktorá má dvakrát väčšiu hustotu energie oproti bežne používaným lítium-iónovým akumulátorom, informoval portál etnews.
POZRITE SI: Samsung je bližšie ku komerčnej výrobe grafénu
Výskum sa už dlhšie venuje hľadaniu materiálov, ktoré by pomohli zvýšiť kapacitu Li-ion batérií, väčšinou sú však s novými materiálmi spojené komplikácie. Napríklad kremíková katóda dokáže zvýšiť kapacitu batérií oproti bežne používanému grafitu až desaťnásobne, ale s počtom nabíjacích cyklov takáto batéria veľmi rýchlo degraduje.
Grafén, ktorý má výbornú mechanickú pevnosť a vysokú vodivosť, dokáže po aplikácii na povrch kremíkovej katódy eliminovať problémy pri nabíjacích-vybíjacích cykloch a minimalizuje toto starnutie batérie.
POZRITE SI: NASA hľadá účinnejšie batérie pre kozmické sondy. Pomohli by aj inde
Grafén má v porovnaní s grafitom štvornásobne vyššiu kapacitu a pri aplikácii v bežných Li-ion batériách môže zabezpečiť ich dvojnásobne vyššiu energetickú hustotu. Takto bude možné vyrobiť batérie s dvojnásobnou kapacitou pri rovnakom objeme, prípadne znížiť objem batérií pri nezmenenej kapacite.
Oboje ocenia výrobcovia, aj používatelia mobilných elektronických zariadení, ale aj budúci majitelia elektromobilov. Tie budú mať vďaka výkonnejším a ľahším batériám zvýšený dojazd. Samsung Electronics oznámil, že technológiu pokrýva päť patentov v USA, EÚ, Číne a Kórei.
Zdroj: etnews