Salvádor skutočne nezaháľa v Bitcoin adopcii. Aj napriek tomu, že sa z času na čas objavia videá priamo z krajiny, na ktorých ľudia protestujú proti zákonom spojeným s Bitcoinom, táto krajina sa začína meniť na kryptomenový hub. Svedčí o tom nielen zákon, ktorý vošiel do platnosti začiatkom tohto mesiaca, ale takisto skutočnosť, že množstvo obchodov po celej krajine už umožňuje platbu Bitcoinom. Navyše takmer 2,1 milióna obyvateľov má taktiež už stiahnutú Chivo wallet, oficiálnu Bitcoin peňaženku v krajine, ktorej popularita už zatienila aj všetky banky v krajine.
Ťažba Bitcoinu prostredníctvom sopiek a vulkanickej energie
Už v júni tohto roka sa Nayib Bukele vyjadroval, že plánuje využiť množstvo sopečnej činnosti a energie, ktorá z nej plynie, v prospech svojej krajiny. Tá má mať veľmi jednoduchý prístup ku množstvu sopiek či vulkánov, z ktorých sa dá využiť energia na množstvo rôznych účelov. Jedným z nich má byť aktuálne už aj ťažba Bitcoinu.
V novom videu, ktoré zverejnil Nayib Bukele na svojom Twitteri, je v krátkom zostrihu vidno, ako do geotermálnej elektrárne vstupuje vládny nákladiak. V nasledujúcich záberoch je vidno, ako boli práve v danom nákladiaku dovezené stroje na ťažbu, ktoré sú už aj priamo zapájané. No a to všetko s veľmi jednoduchým popisom, ktorý ku tomuto videu Nayib Bukele zverejnil a to: „Prvé kroky…“
First steps…
🌋#Bitcoin🇸🇻 pic.twitter.com/duhHvmEnym
— Nayib Bukele (@nayibbukele) September 28, 2021
Zaujímavosťou je, že Nayib Bukele napísal tento post v angličtine. Samozrejme, že nejde v tomto prípade o žiadnu raketovú vedu, avšak aj týmto rozhodnutím určite poukazuje na fakt, že ho sleduje stále viac a viac ľudí z celého sveta, ktorým sa chce aj takto priblížiť. Na jeho popularitu určite ukazujú aj čísla spojené s daným videom. To už videlo takmer 1,5 milióna ľudí a aktuálne má viac ako 9 000 retweetov, 2 000 komentárov a 43 000 likov.
Nayib hrá svoju ligu
Zatiaľ čo mnoho odporcov toho, ako sa Salvádor k Bitcoinu dostal, určite nebude spokojných ani s týmto krokom, tak treba mať na pamäti, ako veľmi rýchlo sa všetko zomlelo. Áno určite je pravda, že aj práve rýchlosť môže pôsobiť tak, že Nayib Bukele má akúsi autoritatívnu či až diktátorskú moc nad krajinou. Jedným dychom ale treba dodať, že ak by chcel byť diktátorom, tak takéto implementovanie Bitcoinu do systému, ktorému chce vládnuť, nedáva vôbec zmysel.
Podstatné pri Salvádore ale aktuálne je, ako rýchlo dokáže táto krajina postupovať vo vývoji takmer všetkého, čo je s Bitcoinom spojené. Svedkami toho sme už boli napríklad priamo pri schválením „Bitcoin Law,“ ktorý bol oficiálne schválený iba hodiny potom, čo bol oznámený na Bitcoin Miami Conference v júni tohto roku. Rovnako rýchlo napredoval aj vývoj Chivo wallet, či inštalácie Bitcoin ATM a rôznych miest na edukáciu ohľadom kryptomien.
Veľkú rýchlosť má ale evidentne aj vývoj vlastnej Bitcoin mining farmy poháňanej geotermálnou či sopečnou energiou. Iba začiatkom júna sa totižto Nayib Bukele vyjadril, že má v pláne využiť geotermálnu energiu vo svojej krajine na ťažbu Bitcoinu. Po približne troch mesiacoch od tohto vyhlásenia už môžeme vidieť, že plány na vytvorenie 100 % ekologickej a 100 % obnoviteľnej elektrárne na ťažbu Bitcoinu sú už v plnom prúde.
Táto viac ako 95 MW veľká mining farma by sa mala stať nielen prvou 100 % ekologickou farmou na ťažbou Bitcoinu, ktorá využíva sopečnú energiu, ale takisto aj prvou z mnohých, ktoré sa v danej krajine majú stať skutočnosťou.
No a rovnako by malo ísť samozrejme aj o prvú oficiálnu vládnu Bitcoin mining farmu, čo je nepochybne takisto veľký krok aj pre Bitcoin, aj pre celú mining komunitu, ktorá sa tak už nebude skladať iba z geekov, podnikateľov či rôznych mining expertov, ale už bude mať medzi sebou aj vládnych oficiálov.