Fotovoltaické elektrárne je najlepšie budovať v oblastiach s maximálnou dĺžkou slnečného svitu, s minimálnou oblačnosťou a tam, kde zábery pôdy nepredstavujú problém. Ideálnym miestom sú preto púšte, hoci elektrinu treba zvyčajne dopravovať desiatky a stovky kilometrov do hustejšie obývaných oblastí. Neplatí to pravda v Las Vegas.
Neprehliadnite: Bosch a Siemens „dezertovali“ z púšte
Slnečná mega elektráreň v japonskej Kagoshime Foto: GIZMODO
Nie každá krajina má však k dispozícii púšte a pustatiny, ktoré môže bez problémov pokryť solárnymi panelmi. Aj preto počas solárneho boomu v Európe takzvaní „solárni baróni“ často zaplienili mnoho hektárov úrodnej pôdy, čoho svedkami sme aj u nás. Je to výsledok nevhodnej legislatívy a iracionálneho plytvania, ktoré už našťastie patrí minulosti. Aj preto sa fotovoltaika sťahuje na strechy a na fasády budov. Výkonné elektrárne však potrebujú veľkú rozlohu.
Riešenie môžu nájsť prímorské krajiny výstavbou plávajúcich solárnych elektrární. Japonsko dva roky po tragédii vo Fukušime postavilo pri pobreží mesta Kagoshima plávajúcu elektráreň z 290 tisíc fotovoltaických panelov s výkonom 70 MW. Jej výkon dokáže zásobovať energiou 22 tisíc domácností a prebytky ešte dodávať do rozvodnej siete, informoval portál GIZMODO.
Pozrite si: Je vhodná vodná? (slnečná elektráreň)
Do konca tohto roka by mala plávajúca solárna elektráreň vzniknúť aj v Indii. Miestna energetická spoločnosť NHPC pripravuje pilotný projekt, ktorý by mal vzniknúť v októbri. Výsledná farma s výkonom 50 MW má mať rozlohu 1,27 mil.štvorcových metrov. NHPC plánuje budovať aj malé plávajúce slnečné elektrárne s výkonom asi 20 kW s rozlohou 3000 štvorcových stôp (štvorec o strane asi 16,7 m) pre lokálne zásobovanie.
Využitie morskej hladiny na umiestnenie solárnych panelov má v subtropických krajinách aj ďalší zmysel. Na súši totiž spôsobujú prehrievanie pôdy, kým na vode sú menším zlom, hoci stále nie ideálnym riešením. Ak by sa budovali vo veľkom, mohli by ohroziť morský ekosystém v pobrežných oblastiach. V pobrežných vodách sa bežne stavajú aj veterné elektrárne, keďže na hladine chýbajú prekážky pre prúdenie vetra a minimalizujú sa tiež dopady na ľudskú biosféru.
Ak sa vám zdá umiestňovanie solárnych plantáží na hladinu mora mierne uletené, zmierte sa s tým. Ich existencia je už realitou a majú zmysel, na rozdiel od podobných projektov elektrární vo vesmíre. Ale to je už iný príbeh.