- #Mobilné zariadenia
- 9 min.
- 25.5.2019
S Huawei to ide dole vodou rýchlejšie, ako sme čakali! Čo to znamená pre nás?
Koncom minulého týždňa sa začali objavovať zvláštne správy, ktoré vyustili do oznámenia Alhpabetu (materská spoločnosť Google), že končí s čínskou značkou Huawei. Neskôr sa k vyhláseniu pridali ďalší, okrem iných aj Intel, Qualcomm, Broadcom, Macron, neskôr aj britské ARM.
Čo nás teda čaká v najbližšej dobe a čo hlavne čaká na majiteľov už kúpených zariadení s logom Huawei, resp. Honor? Máme mať obavy kvôli bezpečnosti? Oplatí sa vôbec teraz kupovať niečo od Huawei? Ako to bude s nepredajnosťou starších zariadení cez bazár?
Huawei nie je jediný na odstrel
Hoci s Huawei začalo, možno aj preto, že je najväčším a najkomplexnejším výrobcom v Číne čo sa týka technológií (siete, koncové zariadenia), nemusí to s ním ani náhodou skončiť. Dočkáme sa situácie, že podobné správy budeme počuť aj o iných čínskych značkách?
Možno si to ani neuvedomujeme, ale čínske značky už dnes dominujú svetovému trhu v tom, čo robia. Čo také Lenovo (Motorola), Dahua, DJI, Changhong, Haier, Hisense, Meizu, Ninebot (Segway), Oppo, OnePlus, TCL, TP-Link, Xiaomi, ZTE, nehovoriac o automobilkách, ktoré vlastnia aj európske značky (napr. Geely)? A to sú len tie najväčšie spoločnosti, stovky ďalších sú subdodávateľmi pre iné, aj svetové mená.
Trumpova administratíva a ich šialené nariadenie z 15. mája tohto roka nehovorí iba o spoločnosti Huawei, ale celkovo o čínskych produktoch. Nie je teda vylúčené, že sa budú postupne objavovať ďalšie a ďalšie správy o tom, ako Intel, Google, Broadcom a ďalšie americké spoločnosti budú dávať ruky preč od čínskych výrobcov, ktorí sú na nich celkom závislí.
Huawei prežije, minimálne v Číne
Situácia je momentálne najhoršia pre Huawei, s ktorým má Trump zjavne osobný problém. Prečo by inak neútočil aj na ďalších mega hráčov z Číny? Možno mu len nevadí, že americké tajné služby s radosťou využívajú aj čínske bezpečnostné kamery Dahua, alebo telefonujú s „americkou” značkou Motorola, pričom sa k internetu pripíjajú cez routre TP-Link (táto veta je čisto výmysel autora pre dokreslenie zvláštnej situácie). Oficiálne dôvody sú však bezpečnostné. Riziká sa ale dodnes nepotvrdili, americkí politici nemajú žiadne dôkazy, iba dohady.
Možno ale Trump a jeho administratíva potrebovala obetného baránka, na ktorom by ukázala Číne svoju silu a možnosti. Ak sledujete svetovú politiku, určite viete, že USA idú rokovať s Čínou o novej obchodnej dohode. Trump sa vyjadril, že Huawei by mohol byť súčasťou novej dohody.
Obchodná vojna sa totiž netýka iba čínskych výrobcov, ale aj tých amerických. Takému Applu môže zákaz predaja v Číne spôsobiť vraj až 29% pokles tržieb, informoval Goldman Sachs. Aj obmedzenie dodávok hardvéru pre čínskych výrobcov môže znamenať pre amerických výrobcov hardvér poriadny pokles tržieb. Qualcomm, Intel či AMD, ako svetoví lídri vo výrobe procesorov môžu prísť taktiež o desiatky percent tržieb.
Huawei ako čínsky výrobca prežije aj bez amerických spoločností. Žiaľ, len na domácom trhu. Ten je síce miliardový, ale svetový trh je predsalen väčší. Huawei má totiž vlastný vývoj čipsetov, ktoré poháňajú jeho zariadenia. Vyrába ich spoločnosť TSMC, ktorá ale potvrdila, že nemá s výrobou a spoluprácou žiadne problémy.
Hauwei má navyše možnosti vytvoriť vlastný operačný systém (už na ňom aj pracuje), dokáže mať aj vlastný obchod s aplikáciami a vďaka otvorenosti Google vie využívať aj jeho aplikácie, bez ktorých si mnohí v západnom svete nevedia predstaviť fungovať so smartfónmi. V Číne sú ale aj tak Google služby zakázané a nahradené domácimi službami (Beidou, WeChat…).
Žiaľ, keďže od Huawei dáva ruky preč aj britské ARM, ktoré stojí za vývojom čipsetov, pre Huawei to bude znamenať, že nebude môcť oficiálne vyrábať ARM čipy. Týka sa to hlavne nových čipsetov, keďže tie súčasné už má dávno vyvinuté. Malým svetlom na konci tunela je ale fakt, že s čipmi, ktoré Huawei má už teraz dokáže fungovať veľmi dobre ešte 1-1,5 roka. Potom bude už potrebovať vyrábať nové, výkonnejšie čipsety pre nové zariadenia.
Rok je ale poriadne dlhý čas na to, aby sa udiali dôležité udalosti. Napríklad budúci rok končí Trump v prezidentskom kresle a ak nepríde niekto podobne šialený, vzťahy medzi USA a Čínou sa určite znormalizujú. V hre sú totiž obrovské miliardy dolárov na oboch stranách. Ak by náhodou aj nie, Huawei má rok na to, aby našiel náhradu pokojne aj na domácom trhu. Rok má teda i na to, aby vytvoril alternatívu hlavne pre západných zákazníkov. Trh v USA mu chýbať nebude, stále je v hre Európa, Ázia či Afrika, kde je rast predaja zariadení a budovania sietí obrovský.
Týka sa to hlavne nových zariadení, pretože tie už oznámené a vypustené na trh (neplatí pre najnovšie Honory spred pár dní), budú naďalej v predaji, hoc aj s obmedzeniami. Pokojne sa však môže stať, že ak ani po 90-dňovej výnimke, ktorú Huawei dostal od Google, nebude problém medzi USA a Čínou zažehnaný, na jeseň Huawei predstaví dokončený vlastný operačný systém a postupne ten nahradí Android aj v starších zariadeniach.
Problém môže byť ale jeho nedokonalosť. Google Android vyvíja roky, pracujú na ňom tisícky zamestnancov a stále má od dokonalosti ďaleko. Predstavte si, že Huawei vytvorí svoj prvý vlastný operačný systém, navyše pod časovým tlakom. Koľko chýb a zraniteľností bude mať?
Obmedzenia, ktoré čakajú súčasných majiteľov
Tým, že Alphabet oznámil ukončenie spolupráce s Huawei a jeho dcérskou spoločnosťou Honor, čaká na majiteľov už predávaných zariadení čínskeho výrobcu niekoľko viac či menej zásadných obmedzení. Očakávať tak môžeme, že nebude možné získať:
- updaty na novšie verzie Androidu, vrátane pripravovaného Android Q
- bezpečnostné aktualizácie Androidu
- updaty aplikácií od Google
- obmedzenie, alebo úplné zablokovanie Obchodu Play
- obmedzenie k Play Hudba, Play Hry, Play Knihy, Play Filmy
- možné obmedzenie iných služieb z USA (WhatsApp, Messenger, Snapchat, Twitter, Instagram…)
Hoci Huawei, resp. Honor budú schopné plátať chyby v starších Androidoch, oficiálne opravy a bezpečnostné záplaty od Google využívať nebudú môcť. Zariadenia s Androidom tak budú môcť byť zraniteľné. No ruku na srdce, kto z vás to sleduje a pravidelne si aktualizuje systém? Áno, je to potrebné, ale desiatky percent používateľov ani netušia, že existujú nejaké bezpečnostné aktualizácie, nie to ešte updaty systému na novšie verzie.
Pre nové zariadenia, ktoré ešte nie sú na trhu (vrátane Honoru 20 Pro, ktorý nestihol certifikáciu Androidu) je ale situácia ešte horšia. Hoci by teoreticky mohli byť postavené na Androide, Obchod Play či iné služby od Google by mohli mať blokované. Toto stále nie je zo strany Google vyjasnené. Aj preto sa začali objavovať správy o tom, že Huawei rokuje s portugalskou spoločnosťou Aptoide, ktorý disponuje 900 000 aplikáciami pre Android. Aptoide by tak mohol byť alternatívou pre Ochod Play pre zákazníkov mimo Číny. Všetko je to ale otvorené.
Oplatí sa teda kúpiť zariadenie (smartfón, tablet, hodinky) od Huawei či Honoru? Ak ho chcete, tak áno, veď prečo nie? Otázne je, ako sa situácia vykryštalizuje a čo prinesie blízka budúcnosť. Alternatív je niekoľko. Pokojne sa tak môže stať, že keď budete chcieť o rok vymeniť smartfón za novší, značku Huawei už u operátorov nenájdete a aj predaj staršieho Huawei/Honor zariadenia bude problematickejší, no nie nereálny. Veď si zoberte, koľko iných vecí sa predáva, ktoré sa dnes už nevyrábajú…
Hoci to Huawei, reps. Honor aktuálne nemajú jednoduché, pre nás, bežných spotrebiteľov sa nedeje nič zásadné. Smartfóny sú aj tak pomerne rýchloobrátkový tovar, kým sa toto všetko ustáli a ujasní situácia, už bude zas čas na výmenu a podľa toho sa ako zákazníci zariadime. Zásadné je to pre obrovských výrobcov, ktorí môžu na oboch stranách obchodnej vojny medzi USA a Čínou stratiť.