Reklama

Rýchle zárobky cez Instagram a TikTok môžu skončiť aj väzením

Zdroj | Brock Wegner
Stanislav Vinc
Zdroj | Brock Wegner
Zdroj | Brock Wegner

Kriminálnici v čoraz väčšej intenzite využívajú sociálne siete na hľadanie bielych koní. Svoje obete vyhľadávajú na platformách ako sú Instagram a TikTok, prostredníctvom ktorých im môžu „predať sen“ o luxusnom živote.

Obeťami sú často mladí ľudia vo veku 21 – 30 rokov, ktorí využívajú tieto platformy najčastejšie a zároveň hľadajú online spôsoby, ako si privyrobiť.

V prvom polroku 2024 bolo v Spojenom kráľovstve zaznamenaných 19-tisíc prípadov využitia tzv. peňažných mulíc, alebo bielych koní, na pranie špinavých peňazí z kriminálnych činností. Podľa britskej skupiny na prevenciu podvodov Cifas ide o 11 % nárast v porovnaní s minulým rokom.

Obsah pokračuje pod reklamou

Náborári si na sociálnych sietiach, ktoré slúžia na zdieľanie fotografií a videí, budujú imidž úspešných ľudí a tým pasívne lákajú budúce obete na kontakt, prípadne ľudí oslovujú priamo, často pod zámienkou rýchleho a jednoduchého zárobku. Obete majú na svoj účet jednoducho prijať väčší obnos peňazí, ktorý majú následne poslať ďalej s možnosťou nechať si časť ako províziu za túto jednoduchú službu.

Verbovaní sú na tieto podvody väčšinou mladiství, ktorí si často neuvedomujú, že sa jedná o finančný podvod, za ktorý im hrozí aj trest odňatia slobody. „Potreboval som peniaze,“ uviedol 26-ročný Derai pre britský spravodajský kanál BBC. „Videl som online príspevok od kamaráta s textom: ‘Chceš si dnes rýchlo zarobiť?’“.

V prípade ak sa jedná o cezhraničné prevody, býva často podmienkou výber prijatých peňazí v hotovosti. Derai prijal na účet 4-tisíc libier (4 800 eur), ktoré mal následne vybrať s spoločnosti rekruitéra osobne v banke. Keď však tak skúsil urobiť, banka mu zablokovala účet a prostredníctvom bankomatu odňala platobnú kartu. Obete sa v takýchto prípadoch dostanú na čiernu listinu, ktorej členom banky odmietnu otvoriť nový účet a poskytnúť akékoľvek finančné služby. Po desiatich mesiacoch a troch odvolaniach sa napokon Deraiovi podarilo z tohto zoznamu svoje meno vyškrtnúť.

Pozrite si

Účtov na sieti Bluesky pribúda ako húb po daždi, Meta má strach

Spoločnosť Meta ako prevádzkovateľ sociálnej siete Instagram uviedla, že spolupracuje s britskými bankami a vyšetrovateľmi v snahe o potlačenie šírenia podobných kriminálnych aktivít. TikTok pre BBC uviedol, že na jar tohto roka odstránil 95,9 % zo všetkých videí, ktoré mu boli nahlásené obsah s pokusom o finančný podvod.

S úradmi napokon spolupracuje aj v británii veľmi populárny Snapchat, ktorý v prípade potreby odovzdáva všetky podklady pre ďalšie vyšetrovanie polícii. Tieto aktivity potvrdila aj britská národná kriminálna agentúra, ktorá v nadväznosti na tieto hlásenia a podklady zatkla doposiaľ 48 bielych koní. Či sú medzi nimi aj samotní rekruitéri alebo žiadnych z nich zatiaľ nedolapila, agentúra žiaľ nešpecifikovala.

Či si je biely kôň vedomý, že pomáhal kriminálnikom alebo nie, je vo výsledku súčasťou veľkej schémy podvodu a tak mu rovnako ako im hrozí trestné stíhanie. Ako vždy preto odborníci i orgány činné v trestnom konaní odporúčajú držať sa zásady, že ak niečo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, s najväčšou pravdepodobnosťou to pravda nie je.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.