Väčšina štátov sa snaží nájsť spôsob, ako regulovať kryptomeny. Predstavené návrhy Ruska na reguláciu kryptomien majú dvoch predstaviteľov, a to CBR a Ministerstvo financií.
Dňa 18. februára, Ruské Ministerstvo financií odštartovalo verejné konzultácie o pravidlách a transakciách pre kryptomeny.
V priebehu týždňa vláda oznámila návrh zákona, ktorý predložilo ministerstvo financií a Centrálna banka na reguláciu kryptomien. Aktuálne odhady naznačujú, že bude trvať aspoň ďalší mesiac na podanie návrhu právnych predpisov.
Návrh centrálnej banky
Dňa 20. januára 2022 vydala Centrálna banka Ruska (CBR) správu, kde zhrnula svoju pozíciu voči digitálnym aktívam. CRB mala rôzne argumenty proti kryptomenám, ako napríklad porovnanie digitálneho majetku ako schému Ponzi. Regulátor vyzval na kompletný domáci zákaz využitia tradičnej finančnej infraštruktúry pre kryptomenové obchodovanie ako aj na ťažbu kryptomien v krajine.
CBR nemá v úmysle zakázať individuálne držanie kryptomien alebo používanie medzinárodných platforiem na obchodovanie. Opatrenie bolo jednoznačne zamerané na veľkých hráčov. Ako napríklad ruské súkromné banky a inštitucionálni investori a odradiť ich od akéhokoľvek zapojenia do digitálnych aktív.
Dňa 25. januára, Ivan Chebeskov, vedúci oddelenia finančnej politiky Ministerstva financií, uviedol, že pozícia ministerstva voči digitálnym aktívam je čisto v rámci regulácie, nie zákazu a tvrdí, že Ministerstvo už pracuje na svojom vlastnom regulačnom dokumente.
Návrh Ministerstva financií
Dňa 8. februára 2022, ruská vláda schválila framework na reguláciu mechanizmov cirkulácie digitálnych mien. Je to dokument, ktorý bol uverejnený ministerstvom financií. Dokument navrhuje regulačný režim, ktorý by do značnej miery zobrazoval digitálne aktíva ako meny.
Podľa Ministerstva by zákaz kryptomien nebolo dobré alebo praktické riešenie v krajine s viac ako 12 miliónmi krypto peňaženiek a s kapitálom viac ako 26 miliárd dolárov v hodnote digitálnych aktív.
Celkový nedostatok regulácie ako aj zákaz, by viedol k rastu čierneho trhu, podvodov a celkovej destabilizácii sektora. Navrhované legislatívne zmeny sú zamerané na vytvorenie právneho trhu pre kryptomeny s pravidlami obehu a rozsah definovaných účastníkov spolu s požiadavkami, ktorým by podliehali.
Navrhované pravidlá definujú kryptomeny ako cudzie meny a nie ako digitálne finančné aktívum regulované osobitným zákonom. Podľa návrhu by to bolo právne ošetrené na vlastnenie a výmenu kryptomien. Avšak, len prostredníctvom licencovaných bánk alebo peer to peer burzy s ruskou licenciou. Zákazníci by podstupovali úplný proces identifikácie podľa štandardov bankových noriem a proti praniu špinavých peňazí a požiadaviek na boj proti terorizmu. Všetky operačné údaje by mali cestovať cez systém transparentného blockchainu vo vlastníctve vlády.
Aký bude výsledok?
Olga Goncharova, riaditeľka vládnej reštrukturalizácie v CIS na výmeny kryptomien, uviedla, že spoločnosť podporuje pozíciu ministerstva financií, pričom konštatujú, že nariadenie prispeje k utlmeniu čierneho trhu, zatiaľ, čo úplný zákaz by mal opačný účinok.
Aleksandr Podobnykh ako hlavný informačný bezpečnostný technik Security Intelligence CryptCoCrobens Platform (SICP), neverí, že existuje vážny konflikt medzi ministerstvom financií a CBR, ako média prezentujú. Uviedol:
“Je to len o tom, že Ministerstvo financií predstavuje miestnu, ale progresívnu skupinu ľudí a podnikateľov a centrálna banka zastupuje tých, ktorí sú konzervatívnejší a viac globálnejší.“
SICP spolupracoval na legislatívnych iniciatívach okolo kryptomien v minulom roku, ale Podobnykh povedal, že spoločnosť nedostala odpoveď z CBR. Domnieva sa, že konzervatívny postoj centrálnej banky voči kryptomenám vychádza z toho, aby spustili digitálny rubeľ.