Pravdepodobne ukrajinskí hackeri v sobotu prenikli do vysielania ruskej televízie Prvý kanál, ktorý je dostupný na okupovanom území Krymu. Divákom ukázali prejav ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
„Nech si každý z ruských predstaviteľov, ktorí sa zmocnili vzácnej pôdy na Kryme, pamätá, že toto nie je krajina, kde budú mať mier,“ hovorí Zelenskyj vo videu.
O útoku na ruskú televíziu informovalo Centrum pre strategickú komunikáciu (StratCom) ozbrojených síl Ukrajiny prostredníctvom komunikačného kanálu v četovacej aplikácii Telegram.
Posledný veľký útok na ruské televízie [prebehol v máji], kedy hackeri narušili prejav ruského prezidenta pri príležitosti osláv víťazstva Sovietskeho zväzu nad fašizmom.
Ako sa hackerom podarilo preniknúť do vysielania ruskej televízie, v tejto chvíli nie je jasné. K útoku sa zatiaľ neprihlásila ani žiadna známa hackerská skupina. Teoreticky však mohlo ísť aj o útok hackerov, ktorí sa prihlásili k výzve samotnej ukrajinskej vlády budujúcej si vlastnú kybernetickú skupinu.
Kybernetické útoky sú súčasťou hybridnej vojny, v rámci ktorej sa na oboch stranách okrem konvenčných zbraní využívajú aj tie nekonvenčné, vrátane hackerských a informačných útokov. Dezinformačná scéna dokonca v rámci týchto aktivít siahla už [aj po technológii deepfake]. Technológie však do prebiehajúcej vojny medzi Ruskom a Ukrajinou vstupujú aj inými spôsobmi.
Satelity Starlink spoločnosti SpaceX prakticky od začiatku otvoreného konfliktu umožňujú ľuďom v napadnutých oblastiach naďalej využívať internetové pripojenie aj napriek narušeniu káblovej infraštruktúry. Slovenská platforma Simplicity zas umožnila upozorňovať občanov na prípadné hrozby a v prípade potreby ich spojiť s mestskými orgánmi.
K týmto aktivitám sa nedávno pripojila aj dobrovoľnícka iniciatíva švajčiarskej charitatívnej organizácie Slobodná Ukrajina, ktorá vyvinula a [vydala aplikáciu MineFree]. Aplikácia dokáže obyvateľov upozorniť na lokality, v ktorých sa môžu nachádzať nebezpečné objekty, napr. protitankové míny.