Reklama

Rusi plánujú taxík na Mesiac

Zdroj | RT
Juraj Procházka
Zdroj | RT
Zdroj | RT

Na konferencii Human Space Exploration (pilotovaný výskum vesmíru), ktorá sa pod záštitou Medzinárodnej astronautickej asociácie (IAA) konala 24. až 26. mája v ruskom meste Korolev, boli prezentované zaujímavé zámery v oblasti kozmonautiky na budúce obdobie.

Pozrite si

SpaceX a Bigelow Aerospace dosiahli dôležitý míľnik

Kým Američania sa chcú sústrediť pri pilotovaných letoch na Mars a jeho „okolie“ (pásmo asteroidov?), Rusko a ESA vidia popri Marse zaujímavú destináciu aj na Mesiaci. ESA pripomenula, že je vysoká pravdepodobnosť výskytu vody viazanej v horninách na mesačnom povrchu. To by bol vynikajúci predpoklad na zásobovanie budúcej mesačnej „dediny“, o výstavbe ktorej ESA na Mesiaci uvažuje.

Zdroj | Getty images

Z vody by sa mohol priamo na Mesiaci vyrábať kyslík a vodík, takže by základňa mohla byť do veľkej miery autonómna z hľadiska atmosféry na dýchanie a raketového paliva. Na konferencii, ktorá sa konala pri príležitosti 55. výročia prvého pilotovaného letu Jurija Gagarina do vesmíru (12.4.1961) zaznel aj zaujímavý plán ruskej raketovej spoločnosti Energia.

Pozrite si

Ďalší miliardár stúpa do vesmíru – Jeff Bezos stavil na „Nového Sheparda“

Energia vyvíja vesmírne taxi, ktoré bude zabezpečovať kyvadlovú dopravu posádok z ISS na Mesiac. Vesmírne plavidlo s pracovným názvom „Ryvok“ (poryv) bude kotviť na ISS, alebo na vesmírnej stanici, ktorá bude jej nástupcom, a let bude poháňaný urýchľovacím blokom dopraveným zo Zeme. Uvažuje sa, že by mohlo ísť o výkonnú raketu Angara A5, ktorá má nahradiť nosnú raketu Sojuz.

Zdroj | RT

Ryvok bude schopný pristáť na mesačnom povrchu a dopravovať tam náklad, aj kozmonautov. Spiatočná cesta má trvať 5 dní a brzdenie podporí padák s plochou 55 m2. Plavidlo by malo byť vyvinuté do roku 2021 a prvé lety sú očakávané v roku 2023. Na Mesiaci by mohli prví ruskí kozmonauti pristáť v roku 2025.

Pozrite si

Rusi a Číňania naznačujú plány s Marsom a s Mesiacom

Energia predpokladá, že jej koncepcia letov na Mesiac by mohla byť lacnejšie a jej realizácia rýchlejšia, pretože nebude odkázaná na bezpečnostnú certifikáciu rakety Angara pre lety s ľudskou posádkou. (K ISS by Angara dopravovala len urýchľovací modul, prípadne ďalší náklad a ďalej by dopravu zabezpečoval Ryvok.)

Vesmírna loď Ryvok odvezie na palube štvorčlennú posádku a bude môcť autonómne fungovať po dobu až 30 dní. Pri ISS môže byť nasadená po dobu až jedného roka.
Na konferencii sa poodhalila aj opona pred čínskymi plánmi na výskum vesmíru. Prvý čínsky kozmonaut Jang Li-wej uviedol, že jeho krajina chystá výstavbu vlastnej vesmírnej stanice na obežnej dráhe. Mala by vzniknúť do roku 2022 a fungovať minimálne desať rokov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.