- #Slovensko
- 6 min.
- 15.7.2021
Rozmýšľaš nad IT freelancingom? Toto je 5 vecí, ktoré ti pomôžu rozhodnúť sa
Sloboda, flexibilita a väčšia kontrola nad životom. Freelancing prešiel svojím vývojom a dnes ponúka oveľa viac, ako by si čakal. Pozri sa, či nechytí za srdce aj teba.
Trh s freelancermi zažíva boom. K marcu 2019 evidoval Google medzi svojou pracovnou silou viac freelancerov ako klasických zamestnancov. Podľa prognóz bude do roku 2027 na trhu práce v USA dominovať práve freelancing, dopyt po tejto forme spolupráce rastie aj na Slovensku. Hlavnou cieľovkou sú ľudia z kreatívneho a technologického biznisu, ktorí dnes môžu dodávať služby prakticky odkiaľkoľvek.
Freelance má bezpochyby našliapnuté na svetlú budúcnosť. Ako sa rozhodnúť, či je tou správnou voľbou pre teba? Prečítaj si týchto 5 bodov a získaj lepšiu predstavu o tom, čo znamená byť IT freelancerom.
1. Túžba po slobode vs. túžba po istotách
Túžiš si vyberať na akých projektoch budeš pôsobiť? Láka ťa skúšať nové veci a vstupovať do neznámych vôd? Chceš mať väčšiu kontrolu nad svojím životom a financiami? Ak podvedome prikyvuješ, freelancing máš vo svojej DNA aj ty.
Freelanceri sú ľudia túžiaci po slobode. Nelákajú ich benefity či postup po firemnom rebríčku. To všetko radi vymenia za väčšiu flexibilitu a nezávislosť. Trojmesačné, šesťmesačné či ročné projekty striedajú s dlhšími pauzami, počas ktorých cestujú a oddychujú. Sami si spravujú svoje financie a svoju budúcnosť.
Ak však preferuješ istotu, miluješ svoju pracovnú rutinu a stresuje ťa predstava častejšieho striedania klientov, viac ťa bude baviť práca na trvalý pracovný pomer.
2. Freelancing na full-time
V posledných rokoch zažíva najväčší rozmach freelance, ktorý štýlom práce pripomína klasický full-time job. Čo to znamená?
Freelancer dnes pôsobí na jednom projekte v jednom čase. Projektu venuje rovnako veľa času ako jeho interní kolegovia. Zúčastňuje sa meetingov a stand-upov, je plnohodnotnou súčasťou tímu.
Po skončení projektu sa mu objednávka často predĺži. Ak sú obe strany za, ostáva u klienta na ďalšom projekte. Z trojmesačnej alokácie sa tak ľahko stane spolupráca na pár rokov.
Rozdiel medzi freelancerom a TPP zamestnancom spočíva v inej forme spolupráce. Klasický zamestnanec dostáva výplatu, čerpá dovolenky a užíva si firemné benefity. Freelancer má svoju hodinovú sadzbu (tzv. rate), ktorú každý mesiac faktúruje. Nečerpá dovolenku, ale značí si neprítomnosti. Užíva si väčšiu voľnosť, flexibilitu a nadpriemerné finančné ohodnotenie.
3. Freelancer nerovná sa outsider
Freelancer je plnohodnotnou súčasťou každého tímu, v ktorom sa ocitne. Klient k tebe pristupuje rovnako ako k internému zamestnancovi. Môžeš chodiť na firemné párty, teambuildingy a zapájať sa do firemných aktivít.
Pri nástupe na projekt dostaneš potrebné vybavenie. Klient ťa zaškolí do procesov a urobí maximum preto, aby tvoja integrácia do tímu prebehla hladko.
Podobný prístup majú aj ostatní členovia tímu. Chápu rolu a postavenie freelancera v tíme, vnímajú ťa ako skúsenú posilu a rovnocenného kolegu. O úlohách a ďalších projektových náležitostiach komunikuješ so svojím tím lídrom, ktorý ťa vedie aj po odbornej stránke.
4. Kariéra IT freelancera
Bojíš sa, že ako freelancer nebudeš kariérne rásť? Nemusíš. Freelance vycibrí tvoju osobnosť aj portfólio. Z každého projektu si odnesieš nový pohľad na vývoj a cenné know-how. Uvedomíš si, čo u jednotlivých klientov fungovalo a čo nie. Pôsobením v rôznych tímoch posilníš svoje soft skills a zlepšíš si komunikačné zručnosti.
Zmena pre teba nebude viac stresom. Pri striedaní rôznych projektov zistíš, čo ti sedí najviac. Môžeš si vyskúšať projekt z domu (off-site), u klienta (on-site) alebo si vybrať kombinovanú formu spolupráce (home office striedaný s pôsobením u klienta).
Ponuka je pestrá aj čo sa špecializácií týka. Z projektov si vyberú developeri, testeri, projektovi manažéri aj dizajnéri. V posledných rokoch stúpa dopyt po administrátoroch a DevOps špecialistoch, z programovacích jazykov je najsilnejšia Java. Ponuka freelance projektov kopíruje požiadavky trhu a zároveň udáva trendy.
Projekt si nájdeš aj keď vynikáš v starších technológiách. Napríklad u klientov, ktorí budujú niekoľkoročné komplexné riešenia postavené na stabilnej technológii.
Ako vidíš, možností je viac než dosť. Je na tebe, koľko času investuješ do svojho rozvoja a ako rýchlo budeš rásť. Jedno je však isté – pri freelancingu tvoje CV nikdy nebude vyzerať nudne.
5. Stále váhaš?
Ak ťa stále desí predstava hľadania nových projektov či vyjednávanie zmluvných podmienok s klientmi, nájdi si niekoho, kto to spraví za teba.
V Titans freelancers na projekty alokovali už viac ako 1 100 freelancerov. Každý mesiac pribudne na ich web 45+ nových projektových príležitostí. Vedia, čo znamená byť freelancerom. Pred založením firmy si to okúsili na vlastnej koži. Preto sú plnou oporou pre všetkých freelancerov od nástupu až po koniec projektu.
Radi pomôžu aj tebe. Skoč na ich web a nájdi si projekt už teraz. Ak ťa nejaký upúta, zareaguj naň a ozvú sa ti s ďalšími informáciami. Alebo im v e-maili popíš svoje projektové preferencie, prilož CV a pošli to na titans@titans.sk. Ak nájdu projekt, ktorý spĺňa tvoje očakávania, budu ťa hneď kontaktovať.
Ozvi sa aj v prípade, ak chceš iba nezáväzne pokecať o freelancingu alebo máš otázky týkajúce sa účtovníctva či založenia živnosti. Aj v týchto veciach sú tu pre teba.
STAŇ SA TITANOM. ÚSPECH SA ZAČÍNA ODVAHOU.