Experimenty s biologickými batériami, resp. skôr s palivovými článkami, kde energia vznikala pri bakteriálnom rozklade cukrov a iných organických látok sa už objavili niekoľkokrát. Teraz však vedci z laboratórií amerického námorníctva v spolupráci s NASA skúmajú možnosť využiť anaeróbne baktérie Geobacter sulfurreducens na výrobu energie z anorganických materiálov, presnejšie z roztoku kovových iónov.
Baktéria schopná redukovať kovy (a ako naznačuje už jej názov aj síru) z roztokov solí by sa mohla stať základom pre nový typ biologických batérií. Pri procese redukcie kovov sa totiž uvoľňuje energia. Keďže ide o anaeróbne baktérie, nepotrebujú pre svoj život navyše prístup vzdušného kyslíka a mohli by nájsť uplatnenie v aplikáciách pre podmorský, alebo kozmický výskum. A keďže pri svojom metabolizme baktérie menia aj objem plynov, vedci skúmajú možnosti využiť túto skutočnosť aj pre riadenie vztlaku pri podmorských aplikáciách.
Geobacter sulfurreducens pod elektrónovým mikroskopom | Zdroj: U.S. Naval Research Lab
Zatiaľ je však osud reálneho využitia tohto nápadu otázny, podobne, ako tomu bolo doposiaľ aj u iných „bakteriálnych“ batérií. Aj Geobacter sulfurreducens totiž generuje energiu s pomerne nízkou účinnosťou, z čoho vychádza nízka energetická hustota prípadných batérií. Nehodili by sa tak na pohon zariadení s väčšou hmotnosťou, ale pre malé pohyblivé sondy a prístroje by ich výkon stačiť mohol.
Viac informácií o záhadnej baktérii nájdete napr. v samostatnom PDF dokumente.
Foto: NASA, U.S. Naval Research Lab.