Bezkonkurenčná rýchlosť, zmysluplný dolet a vysoká hustota batérie. Elektrické lietadlo do Rolls Royce má vysoké ambície.
Automobilka Rolls Royce nedávno predstavila na letisku Gloucestershire svoje bezemisné elektrické lietadlo. Dopravný prostriedok má lietať rýchlosťou viac ako 480 kilometrov za hodinu, čo by malo byť dosť na vytvorenie svetového rekordu. Prvý let sa je v pláne koncom jari 2020.
Pripomíname, že spoločnosti Harbor Air a MagniX prerobili bežne používaný hydroplán na elektrické lietadlo, ktoré je považované za jedno prvých skutočne lietajúcich. Autori dokonca tvrdia, že realizovali prvý komerčný elektrický let vôbec. Viac sa dozviete v našom článku Podaril sa v Kanade prvý úspešný komerčný let s elektrickým pohonom?
Projekt elektrického lietadla je súčasťou Rolls Royce iniciatívy ACCEL, ktorá je zameraná na podporu elektrifikácie lietania. Súčasťou ACCEL sú partneri ako YASA, výrobca elektromotorov, Electroflight, start-up orientovaný na letectvo, Letecký technologický Inštitút ATI alebo britské Ministerstvo obchodu, energetiky, industrializácie a inovácií.
Kľúčovým prvkom celého projektu je, samozrejme, batéria. Tá má podľa autorov najväčšiu hustotu energie, aká kedy bola v batérii pre lietadlo použitá. Energia z tejto batérie by mala bez problémov zabezpečiť plynulý chod 250 domácností, či vystačiť na let Londýn Paríž, čo je vzdušnou čiarou približne 320 kilometrov.
Batéria pozostáva z 6 000 základných jednotiek, ktoré sú balené samostatne tak, aby sa minimalizovala hmotnosť a maximalizovala tepelná ochrana. Systém chladenia batérie má zabezpečiť optimálnu teplotu, aby nedochádzalo k zbytočným stratám energie, aj pri najvyššom výkone.
Vrtuľa je poháňaná trojicou elektromotorov a v porovnaní s tradičným použitím sa vrtule otáčajú pri oveľa nižších otáčkach za minútu. Takýmto spôsobom sa má dosiahnuť stabilnejší a pokojnejší let. V číslach to znamená výkon okolo 500 konských síl, približne 370 kW, a 90 % energetickú účinnosť pri maximálnom výkone s nulovými emisiami. Výrobca pripomína, že formule F1 majú pri maximálnom výkone najvyššiu energetickú účinnosť do 50 %.
Počas predstavenia elektrického lietadla od Rolls Royce bol odhalený aj testovací trup lietadla ionBird, ktorý sa používa počas celého vývoja pohonnej jednotky lietadla. Testovací trup bude v rámci ACCEL využívaný najbližšie mesiace veľmi intenzívne, nakoľko v ňom chcú inžinieri dosiahnuť maximálny výkon elektromotoru a testovať kľúčovú letovú spôsobilosť.
Projekt ACCEL okrem elektrického lietadla s rekordnými ambíciami, počíta tiež partnerstvo so spoločnosťou Airbus a súčinnosť na projekte E-Fan X, ktorý má byť cestou ku komerčným hybridným lietadlám. Zahŕňa tiež spoluprácu s najväčšou regionálnou leteckou spoločnosťou v Škandinávii, Widerøe, na vývoji bezemisných lietadiel. Táto spoločnosť chce do roku 2030 nahradiť všetkých svojich viac ako 30 lietadiel plne elektrifikovanými a bezesminými modelmi.