Súkromná americko–novozélandská vesmírna spoločnosť Rocket Lab je na scéne od roku 2006, kedy bola založená Petrom Beckom. Začínala suborbitálnymi letmi so sondážnou raketou Ātea, ale narozdiel od iných súkromných spoločností s vesmírnymi ambíciami, ako je Virgin Galactic, alebo Blue Origin, pri suborbitálnych letoch neustrnula.
Rocket Lab má centrálu v kalifornskom Huntington Beach a na Novom Zélande funguje jej dcérska spoločnosť. Dáva to zmysel, lebo firma vyvinula dvojstupňovú nosnú raketu Electron, ktorá dokáže na obežnú dráhu dopravovať menšie náklady a Electron štartuje z kozmodrómu Rocket Lab Mahia Launch Complex 1, ktorý sa nachádza práve na novozélandskom Severnom ostrove.
Rocket Lab nemala hneď od začiatku „veľké oči“ a zamerala sa na možno menej lukratívny, ale rýchlo rastúci segment trhu, na malé satelity a cubesaty. Vo svojom snažení je úspešná a Electron je už osvedčeným a spoľahlivým nosičom, vďaka ktorému už pri 18-tich štartoch putovalo do vesmíru 97 satelitov.
Pri Electrone a malých nákladoch na nízku orbitu (LEO) však ambície Rocket Lab nekončia. V hierarchii elementárnych častíc firma postupuje od leptónov k hadrónom a k ľahkej rakete Electron pribudne stredne ťažký nosič Neutron. Štartovať by mal už v roku 2024 a bude schopný vyniesť na obežnú dráhu Zeme aj pilotovanú kozmickú loď.
Nosnosť Neutronu na LEO bude 8 ton a dvojtononový náklad bude schopný dopraviť až k Mesiacu. Pre porovnanie, 18 metrov vysoký Electron je dvojstupňový nosič, schopný dopraviť na LEO asi 300 kilogramov nákladu.
Neutron s výškou 40 metrov a priemerom 4,5 metra bude mať opakovane použiteľný prvý stupeň. Pristávať bude na plávajúcej pristávacej plošine v Atlantiku, podobne ako SpaceX.
Dá sa povedať, že ide o inšpiráciu mimoriadne úspešným nosičom SpaceX Falcon 9, ktorý je tiež dvojstupňovou raketou a viaceré jej prvé stupne už leteli opakovane – rekord je zatiaľ 8x.
Falcon 9 má síce priemer len 3,66 m, ale výšku až 70 metrov a nosnosť na LEO až 22,8 ton. A to má SpaceX v rezerve ešte ťažký nosič Falcon Heavy schopný na LEO vyniesť až 64 ton.
Ale Rocket Lab napreduje pomaly a isto. Kým Neutron v roku 2024 odštartuje z kozmodrómu MARS (Mid-Atlantic Regional Spaceport) na ostrove Wallops pri východnom pobreží amerického štátu Virgínia, vesmírna firma chce zvýšiť frekvenciu letov s raketou Electron. Tá by mala najbližšie letieť so siedmimi malými satelitmi ešte tento mesiac.
Bude teda Rocket Lab konkurenciou pre SpaceX? To sotva, pretože tá v tom čase už bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou k dispozícii funkčný nosič Starship, ktorý zdvihne latku veľmi vysoko. Určite však bude konkurovať mnohým súkromným vesmírnym spoločnostiam, aj štátnym agentúram a prispeje k rozvoju kozmonautiky.