Reklama

Rocket Lab: rastie konkurencia SpaceX?

Zdroj | NASASpaceflight.com
Juraj Procházka
Zdroj | NASASpaceflight.com
Zdroj | NASASpaceflight.com

Súkromná americkonovozélandská vesmírna spoločnosť Rocket Lab je na scéne od roku 2006, kedy bola založená Petrom Beckom. Začínala suborbitálnymi letmi so sondážnou raketou Ātea, ale narozdiel od iných súkromných spoločností s vesmírnymi ambíciami, ako je Virgin Galactic, alebo Blue Origin, pri suborbitálnych letoch neustrnula.

Rocket Lab má centrálu v kalifornskom Huntington Beach a na Novom Zélande funguje jej dcérska spoločnosť. Dáva to zmysel, lebo firma vyvinula dvojstupňovú nosnú raketu Electron, ktorá dokáže na obežnú dráhu dopravovať menšie náklady a Electron štartuje z kozmodrómu Rocket Lab Mahia Launch Complex 1, ktorý sa nachádza práve na novozélandskom Severnom ostrove.

Pozrite si

Rocket Lab – malý hráč s veľkými kozmickými ambíciami

Rocket Lab nemala hneď od začiatku „veľké oči“ a zamerala sa na možno menej lukratívny, ale rýchlo rastúci segment trhu, na malé satelity a cubesaty. Vo svojom snažení je úspešná a Electron je už osvedčeným a spoľahlivým nosičom, vďaka ktorému už pri 18-tich štartoch putovalo do vesmíru 97 satelitov.

Zdroj | Rocket Lab

Pri Electrone a malých nákladoch na nízku orbitu (LEO) však ambície Rocket Lab nekončia. V hierarchii elementárnych častíc firma postupuje od leptónov k hadrónom a k ľahkej rakete Electron pribudne stredne ťažký nosič Neutron. Štartovať by mal už v roku 2024 a bude schopný vyniesť na obežnú dráhu Zeme aj pilotovanú kozmickú loď.

Nosnosť Neutronu na LEO bude 8 ton a dvojtononový náklad bude schopný dopraviť až k Mesiacu. Pre porovnanie, 18 metrov vysoký Electron je dvojstupňový nosič, schopný dopraviť na LEO asi 300 kilogramov nákladu.

Neutron s výškou 40 metrov a priemerom 4,5 metra bude mať  opakovane použiteľný prvý stupeň. Pristávať bude na plávajúcej pristávacej plošine v Atlantiku, podobne ako SpaceX.

Zdroj | Rocket Lab

Dá sa povedať, že ide o inšpiráciu mimoriadne úspešným nosičom SpaceX Falcon 9, ktorý je tiež dvojstupňovou raketou a viaceré jej prvé stupne už leteli opakovane – rekord je zatiaľ 8x.

Zdroj | Rocket Lab

Falcon 9 má síce priemer len 3,66 m, ale výšku až 70 metrov a nosnosť na LEO až 22,8 ton. A to má SpaceX v rezerve ešte ťažký nosič Falcon Heavy schopný na LEO vyniesť až 64 ton.

Pozrite si

SpaceX má na konte rekordný štart rakety Falcon 9

Ale Rocket Lab napreduje pomaly a isto. Kým Neutron v roku 2024 odštartuje z kozmodrómu MARS (Mid-Atlantic Regional Spaceport) na ostrove Wallops pri východnom pobreží amerického štátu Virgínia, vesmírna firma chce zvýšiť frekvenciu letov s raketou Electron. Tá by mala najbližšie letieť so siedmimi malými satelitmi ešte tento mesiac.

Bude teda Rocket Lab konkurenciou pre SpaceX? To sotva, pretože tá v tom čase už bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou k dispozícii funkčný nosič Starship, ktorý zdvihne latku veľmi vysoko. Určite však bude konkurovať mnohým súkromným vesmírnym spoločnostiam, aj štátnym agentúram a prispeje k rozvoju kozmonautiky.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.