Reklama

Rocket Lab prvýkrát zachytila booster Electronu helikoptérou

Zdroj | Rocket Lab
Juraj Procházka
Zdroj | Rocket Lab
Zdroj | Rocket Lab

Spoločnosť Rocket Lab urobila významný krok k viacnásobnej použiteľnosti svojej nosnej rakety Electron, keď sa jej podarilo zachytiť prvý stupeň (booster) pristávajúci na padáku pomocou vrtuľníka. Ambíciou firmy je, podobne ako to robí SpaceX s boostermi Falcon 9, využiť prvý stupeň pri viacerých štartoch. To umožní zvýšiť frekvenciu letov na obežnú dráhu a zároveň zníži náklady.

Pozrite si

Rocket Lab chce tiež zachraňovať prvé stupne rakiet. Pôjde na to inak

Pri viackrát posunutom štarte letela do vesmíru z kozmozdrómu Launch Complex-1A, na poloostrove Māhia, na Novom Zélande 3. mája o 00:41 SELČ dvojstupňová raketa Electron s nákladom 34 malých družíc pre viacero zákazníkov. Hmotnosť nákladu nie je známa, ale maximum je 200 kilogramov. Po úspešnom štarte, ktorý si môžete pozrieť v nasledujúcom videu, boli satelity vynesené na Slnečne synchrónnu dráhu (Sun Synchronous orbit, SSO) s výškou 520 kilometrov.

Pri tomto lete Rocket Lab prvýkrát úspešne zachytila ​​prvý stupeň rakety Electron vrtuľníkom pri jeho návrate na Zem. Aby sa zabezpečilo, že prvý stupeň prežije svoj opätovný vstup do atmosféry, Rocket Lab ho preorientovala do ideálneho uhla, ktorý mu umožnil odolať tepelnému namáhaniu pri vstupe do hustých vrstiev atmosféry a neskôr brzdiaci padák znížil rýchlosť predtým, ako sa v záverečnej časti zostupu otvoril hlavný padák.

Zdroj | NASASpaceflight.com

Na stretnutie s vracajúcim sa stupňom dorazila vo výške asi 2 km helikoptéra Sikorsky S-92, ktorá pomocou háku na kábli zachytila padákovú šnúru boostera. Záchyt bol síce úspešný, ale piloti neboli spokojní so spôsobom, akým bol booster zavesený pod vrtuľníkom, preto sa rozhodli pustiť ho do oceánu. Odtiaľ bol vylovený a naložený na plavidlo, ktoré ho prepraví späť do ústredia Rocket Lab na posúdenie spôsobilosti k opätovného letu. Na Twitteri to uviedol generálny riaditeľ Rocket Lab Peter Beck.

Pozrite si

Rocket Lab: rastie konkurencia SpaceX?

Rocket Lab chce prvé stupne chytať vo vzduchu a priviezť ich priamo späť na pevninu, namiesto toho, aby spadli do mora, pretože slaná voda by booster mohla poškodiť.

Zdroj | Rocket Lab

Ukazuje sa, že cesta k záchrane prvých stupňov nie je jednoduchá a vyžiada si aj v tomto prípade zdokonaľovanie technológií a získanie skúseností. Svoje o tom vie aj SpaceX, ktorá dnes už rutinne pristáva s prvými stupňami Falcon 9, aj Falcon Heavy na plávajúcich morských plošinách, prípadne na pevnine. Spočiatku však zaznamenala tiež niekoľko neúspešných pokusov.

Zdroj | Rocket Lab

Rocket Lab už dnes vyrastá na úspešnú vesmírnu spoločnosť, hoci zatiaľ pokrýva len segment malých satelitov. Aj po takýchto službách však existuje veľký dopyt a do budúcnosti chce firma nasadiť aj väčšiu raketu Neutron, ktorá by jej s nosnosťou 13 ton na LEO (pôvodne sa rátalo s nosnosťou len 8 ton) pomohla získať podstatne väčšie zákazky.

Ďalší štart plánuje Rocket Lab v máji, ale nie je jasné, či sa pokúsi o ďalšiu záchranu boostera pomocou vrtuľníka už pri tomto lete.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.