Pracujú v automobilkách a pri linkách na výrobu elektroniky, lietajú nad územím nepriateľa, kde zhadzujú bomby, či strieľajú z guľometov, no v domácnostiach sa zatiaľ usídlili hlavne v podobe samohybných vysávačoch. Na rozdiel od literatúry, v realite sa sotva stretnete s robotom, ktorý by pripomínal človeka. Roboty súčasnosti sú prísne účelové (aj keď často ich miešame dokopy s manipulátormi) a na rozdiel od sci-fi, v živote sa žiadne zákony robotiky neuplatňujú. Žiaľ.
Robo-Fly, čiže robotická mucha v porovnaní s jednocentovou mincou. Foto: Geeky-Gadgets
O to viac sa automaty s istou mierou autonómneho konania uplatňujú napr. v armáde, alebo v oblasti špionáže, či monitoringu všeobecne. V týchto prípadoch majú najčastejšie podobu dronov – bezpilotných lietadiel, alebo diaľkovo ovládaných helikoptér.
Najnovší lietajúci robot s názvom Robo-Fly, ktorý bol vytvorený vývojármi na Harvard University, je však čosi iného. Ide o najmenšieho lietajúceho robota na svete, ktorý pripomína lietajúci hmyz a aj sa ním inšpiruje. Robo-Fly je vyrobený z uhlíkových vlákien a neváži ani gram.
Najmenší lietajúci robot rýchlosťou pohybu krídel prekoná aj kolibríka, keďže dokáže kmitať rýchlosťou až 120 krát za sekundu.
Dr Kevin Ma z týmu konštruktérov Harvardovej univerzity hovorí: „Vieme si predstaviť nasadenie Robo-Fly pri vyhľadávaní a záchranných operáciách preživších pod zrútenými budovami alebo v iných nebezpečných prostrediach.“ Nuž, myšlienku treba vnímať skôr ako víziu, pretože momentálne je robotická „mucha“ viazaná na externý zdroj energie. Zrejme je problém do takého malého elektromechanického systému vtesnať okrem pohonného mechanizmu aj batériu. Vedci však dúfajú, že v priebehu niekoľkých rokov bude možné problém vyriešiť a vytvoria úplne bezdrôtový robotický hmyz. Pravda, na riešenie toho čaká podstatne viac. Bude potrebné Robo-Fly vybaviť výkonnejším riadiacim systémom a monitorovacím zariadením atď. Ale nie sú to neprekonateľné prekážky.
Po doterajších skúsenostiach si zároveň vieme živo predstaviť, že o nasadenie takýchto mikrorobotov budú mať záujem okrem záchranárov hlavne bezpečnostné a armádne zložky. Takýto špinážny prostriedok, by bol skutočne ťažko odhaliteľný.