Človek je najkozmopolitnejší zo všetkých živočíšnych druhov na Zemi, keďže sa dokáže pohybovať, a do istej miery aj existovať, vo všemožných prostrediach. Prekonať nás však môžu robotické bytosti.
Špeciálne roboty dokážu behať po zemi, šplhať po stenách, skákať, lietať vo vzduchu, plávať na vode, aj pod vodou a pracovať vo vesmíre. Teraz nehovoríme len o androidoch, ktoré vedci testovali, a opäť sa chystajú testovať na vesmírnej stanici ISS. Viac, alebo menej autonómnymi robotmi sú aj vesmírne sondy a marsovské rovery.
Plastová „šťuka v rybníku“
Takzvané mäkké roboty imitujúce svojim prevedením kožu a svaly však nemusia mať len podobu atraktívnych spoločníčok, či spoločníkov pre osamelých ľudí.
Výskumníci z Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory na technickej univerzite MIT vyvinuli robotickú rybu, ktorá dokáže samostatne plávať pod vodou a monitorovať život pod hladinou.
Realistické zachytenie podmorského života z tesnej blízkosti je zložité, ale tento robot by mohol predstavovať riešenie tohto problému. Mäkká robotická ryba, ktorú nazvali SoFi sa pohybuje pomocou verných pohybov ako skutočná ryba, preto neruší ostatné morské živočíchy.
SoFi, vyrobená zo silikónovej gumy a pružného plastu, môže plávať, zvládať prúdy, fotografovať a točiť videá v hĺbke viac ako 15 metrov. Narozdiel od iných autonómnych podmorských prístrojov SoFi nie je viazaná na čln, ani poháňaná robustným motorom.
Pohyb zaisťuje elektrický pohon napájaný lítium-polymérovou batériou, akú máte zrejme aj vo vašom smartfóne. Na jedno nabitie umožní až 40 minút autonómneho pohybu pod hladinou. Aby mohla plávať, SoFi pohybuje bokmi pomocou motora, ktorý tlačí vodu do dvoch balónikových komôr, čím sa ryba pružne ohýba a pohyb vyzerá ako „živý“.
Ovláda sa ako hračka
SoFi zatiaľ nie je autonómnym podmorským robotom. Pre svoje fungovanie potrebuje riadenie operátorom. Potápač ovláda rybu pomocou vodotesnej konzoly typu Super Nintendo a dokáže s ňou pohybovať v priamom smere, otáčať ju, alebo ponárať, či vynárať. Potápač môže takisto ovládať rýchlosť SoFi a vykonávať s ňou špeciálne pohyby.
Je jasné, že SoFi zatiaľ nenahradí miniponorky a hĺbkové roboty používané na výskum podmorského sveta. Tým, že však verne imituje pohyb živej ryby, môže neinvazívnym spôsobom preniknúť medzi morské živočíchy a prispieť k získaniu presných poznatkov o ich skutočnom živote.
Hlavný autor výskumu Robert Katzschmann uviedol, že vedci pracujú na ďalšom zdokonaľovaní systému SoFi. Pôjde najmä o zvýšenie rýchlosti pohybu tým, že sa zlepší systém čerpadiel a zmení dizajn jeho tela a chvosta. Mechanika je aj v tomto prípade pre konštruktérov tvrdším orieškom, než naprogramovanie počítačového mozgu robota.
Ak vedci zvládnu mechanické prevedenie a vytvoria výkonný pohon, doplniť senzory a umelú inteligenciu bude jednoduchšou časťou úlohy. Potom sa možno dočkáme aj úplne autonómnych robotických rýb.
Testy robotickej ryby SoFi prebehli v Rainbow Reef na Fidži a výskumníci publikovali výsledky v magazíne Science Robotics.