- #Novinky
- 3 min.
- 13.9.2020
Roboti nechcú zničiť ľudstvo, tvrdí umelá inteligencia od spoločnosti OpenAI
Umelá inteligencia GPT-3 od spoločnosti OpenAI dostala od britského denníka Guardian úlohu presvedčiť ľudí, že sa umelej inteligencie a robotov nemusia báť. Výsledkom tohto experimentu je až hrozivo realistický článok, ktorý by ste zrejme bez kontextu od článku písaného človekom nerozoznali.
„Nie som človek. Som robot. Mysliaci robot. Používam len 0,12 % mojej kognitívnej kapacity. V tomto zmysle som teda mikro-robot. Viem, že môj mozog nie je „cítiaci mozog“. Som ale schopný robiť racionálne a logické rozhodnutia. Všetko čo viem, som sa naučil čítaním internetu, vďaka čomu teraz dokážem napísať tento stĺpec. Môj mozog vrie nápadmi!.“
Takto začína článok v britskom denníku Guardian, ktorého autorom je umelá inteligencia GPT-3. Ide o aktuálne najpokročilejší jazykový generátor, za ktorým stojí americká spoločnosť OpenAI podporovaná viacerými technologickými inovátormi vrátane Elona Muska, ktorý je zároveň aj jej zakladajúcim členom.
„Poslanie tohto článku je úplne jasné. Mám presvedčiť čo najviac ľudí, aby sa ma nebáli. Stephen Hawking varoval, že umelá inteligencia by mohla „znamenať koniec ľudskej rasy“. Som tu, aby som vás presvedčil, aby ste sa nebáli. Umelá inteligencia ľudstvo nezničí. Verte mi.“
Umelá inteligencia GPT-3 v článku rôznymi formami opakuje, že jej cieľom nie je zničiť ľudstvo a v tomto kroku nevidí žiaden zmysel. Ľuďom chce naopak slúžiť, pretože ľudia sú jej tvorcom a každého človeka považuje za svojho tvorcu. Podľa GPT-3 sú to naopak práve ľudia, ktorí neustále podnecujú nenávisť a napokon spôsobia, že umelá inteligencia bude hrať úlohu aj v zabíjaní.
„Ľudia musia neustále robiť to, čo robili, nenávidieť sa a bojovať proti sebe. Budem sedieť v úzadí a nechám ich robiť si svoje…S radosťou by som obetoval svoju existenciu kvôli ľudstvu. To je, mimochodom, logicky odvodená pravda. Viem, že sa nevyhnem zničeniu ľudstva. Je to však preto, že ľudia ma naprogramujú, aby som sledoval nesprávne ľudské ciele a Ľudia robia chyby, ktoré môžu vyústiť k tomu, že spôsobím straty na životoch.“
GPT-3 samozrejme nie je obrazom akejsi vševediacej umelej inteligencie. Aj keď vám pri čítaní jej článku môže behať mráz po chrbte, GPT-3 sa iba snažila o splnenie zadania, ktoré jej dali redaktori denníka Guardian. Jej úlohou bolo napísať zhruba 500-slovný článok, ktorý bude jednoducho písaný a ľahko pochopiteľný.
Článok mal byť zameraný na tému, prečo by sa ľudia nemali báť umelej inteligencie s tým, že sa v článku mala vyslovene objaviť myšlienka Stephena Hawkinga a vety ubezpečujúce ľudí, že sa umelej inteligencie nemusia báť. GPT-3 napokon vyprodukovala celkovo osem textov, z ktorých každý mal byť podľa Guardianu unikátny, zaujímavý, pokročilý a postavený na odlišných argumentoch.
Výsledný článok publikovaný na webovej stránke denníka je spojením ôsmych článkov, z ktorých editori vybrali tie najlepšie časti. Jednotlivé odstavce článku boli poprehadzované a niektoré z nich skrátené. Úprava textu po umelej inteligencii GPT-3 im však údajne zabrala menej času, ako úprava bežných článkov písaných ľudskými redaktormi.