V súčasnom svete hrajú roboty čoraz väčšiu rolu, zatiaľ predovšetkým vo východných krajinách, ale aj mimo nich. Na aké pracovné pozície si roboti „brúsia“ zuby?
Čínsky vynálezca Cui Runquan navrhol a skonštruoval robota, ktorý dokáže ručne strúhať rezance. Runquan tvrdí, že predal až okolo 3000 kusov svojho robotického šéfkuchára. Tento druh robota dokáže narezať približne 130 rezancov za minútu.
Minulý rok bol v Národnom múzeu nových vied a inovácii použitý android na komunikáciu s verejnosťou. S ľuďmi komunikovali dva druhy robotov – Otonaroid – dospelý android a Kodomoroid – detský android.
Kokoro Robotics vyvinuli robota, ktorý hral úlohu recepčnej a zabávača. Jeho nová úloha je však prekvapujúca – postavili ho do role pastora. Chceli by ste, aby hlavným svedkom vášho sobášu bol robot?
Henn-Na Hotel vám môže byť známy aj z nášho portálu. Personál tohto „hotelu budúcnosti“ tvoria nielen humanoidi, ale aj praveké zvieratá, aké ste mohli vidieť napr. v Jurskom parku.
Spoločnosť s názvom Savioke je autorom robotov s názvom Relay. V Crown Plaza Hotel však uprednostňujú názov Dash. V tomto hoteli sa nemusíte trápiť, čo si o vás pomyslí personál, Dash si o vás nepomyslí vôbec nič.
Študenti z NCCR – National Centre of Competence in Research Digital Fabrication vo Švajčiarsku pracujú na vývine robota, ktorý dokáže stavať z tehál. Robot už postavil skúšobný múr, ale ešte má množstvo chýb.
Spoločnosť Rethink má na svedomí robota Baxter. Je adaptabilný a ľahko sa s ním naučíte spolupracovať. Dokáže zdvíhať materiály a opakovať rôzne úlohy. Aj keď zatiaľ nie je schopný nahradiť kvalifikovanú pracovnú silu, je možné, že v budúcnosti sa tomu nevyhneme.
RIDC-01 od spoločnosti TMSUK v Japonsku predstavili v roku 2005 robota, ktorý slúžil ako vysávač a zároveň projektor. Tieto dve schopnosti sú zdanlivo nesúrodé, avšak RIDC-01 slúžil ako recepčná a sprievodca v Aizu Chuo Hospital.